Propagandowa satyra na premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka, który rzekomo podkrada rosyjski gaz.
Propagandowa satyra na premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka, który rzekomo podkrada rosyjski gaz.

Autorski przegląd informacji o energetyce

Jaceniuk: Ukraina musi być przygotowana na najgorszy scenariusz

(Wojciech Jakóbik)

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk zapowiedział, że Kijów zgromadził już zapasy sięgające miliona ton surowca. Minister energetyki i przemysłu węglowego Wołodymyr Demczyszyn przekonywał, że Ukraina przejdzie przez sezon grzewczy 2015/2016 bez problemów.

– Stanowisko rządu nie zmienia się. Na okres jesienno-zimowy należy założyć najgorszy, a nie najlepszy scenariusz. Mając go z tyłu głowy, musimy planować zapasy węgla i gazu – powiedział premier Ukrainy. Jaceniuk przyznał, że jego kraj stracił kontrolę nad 85 kopalniami, ale zgromadzone środki finansowe powinny wystarczyć na import niezbędnej ilości surowca.

W okresie styczeń-wrzesień 2015 Ukraina sprowadziła 10,8 mln ton węgla warte 1,25 mld dolarów. W tym czasie Rosja zapewniła surowiec wart 567,388 mln dolarów, USA – 328,507 mln, Australia – 95,944 mln, inne kraje – 257,782 mln. W tym samym czasie Ukraińcy sprzedali za granicę 444,047 ton węgla za kwotę 41,147 mln dolarów.

W 2014roku Ukraina sprowadziła 14,697 mln ton węgla za 1,773 mld dolarów. Eksportowała 7,047 mln za 521,017 mln dolarów.

Schlumberger dalej traci. Rewolucję łupkową może uratować wzrost efektywności

(Wiedomosti/TASS/Schlumberger/Wojciech Jakóbik)

Międzynarodowa korporacja wydobywcza Schlumberger zanotowała w trzecim kwartale tego roku spadek zysków o jedną trzecią, do 8,5 mld dolarów. Spadek jest wywołany zmniejszającą się ilością aktywnych wiertni i presją ceny ropy naftowej.

Zyski w Ameryce Północnej, gdzie Schlumberger wydobywa ropę łupkową, spadły o 47 procent, do 2,3 mld dolarów. W innych częściach świata ten spadek wyniósł 27 procent. Zyski spadły do 6,1 mld dolarów. To gorsze wyniki w stosunku do drugiego kwartału. Wtedy zyski w Ameryce Północnej wyniosły 2,4 mld, a na rynku światowym 6,5 mld dolarów.

Przychód netto spadł prawie o połowę do 989 mln dolarów, z 1,95 mld w analogicznym okresie zeszłego roku.

Firma przyznaje w kwartalnym raporcie, że spadek zysków w trzecim kwartale wynika ze względu na spadek wydobycia przy wykorzystaniu odwiertów horyzontalnych stosowanych przy wydobyciu surowców ze złóż łupkowych. Wyniósł on 7 procent.

Spadającą liczbę odwiertów na całym świecie częściowo zrównoważył wzrost prac w Rosji.

Z tego względu Schlumberger założył, że będzie musiał kontynuować cięcia wydatków. Zdaniem jego ekspertów spowolnienie na rynku może trwać dłużej, niż planowano. Przyznają oni, że poziom cięć już teraz jest „dramatyczny”. Schlumberger zwolnił 20 tysięcy pracowników w 2015 roku. Obniżył też poziom inwestycji. Mimo to inwestuje w przejęcia, które pozwolą mu na poprawę oferty cenowej. Kupi Cameron International Corp., która produkuje sprzęt wydobywczy.

Utrzymywanie się cen ropy naftowej wokół 50 dolarów za baryłkę miało w założeniu uderzyć w poziom wydobycia niekonwencjonalnego w Ameryce Północnej, bardziej kosztownego od tradycyjnych metod. Rząd amerykański przewiduje, że w 2016 roku po raz pierwszy spadnie wydobycie ropy naftowej w USA z 9,3 mln baryłek do 8,9 mln baryłek dziennie. Jednak branża wydobywcza zwiększa efektywność. Wzrosła ona o 30 procent w latach 2007-14.

Według ośrodka analitycznego Wood Mackenzie, prawie jedna trzecia zaplanowanego wydobycia ropy w USA, nie licząc Alaski i Hawajów, jest oparta o pożyczki, które obecnie mogą zostać zrewidowane. Zdolność amerykańskich wydobywców do pożyczania ma spaść o 39 procent, co uderzy w ich możliwości finansowania nowych odwiertów pomimo taniej ropy.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading