Wojna na rynku ropy skutkuje rekordową dziurą budżetową w Arabii Saudyjskiej. Powstanie nowy gazociąg do Obwodu Kaliningradzkiego

Tankowiec Sirius Star na Oceanie Indyjskim
Tankowiec Sirius Star na Oceanie Indyjskim

Autorski przegląd informacji o energetyce

Wojna na rynku ropy skutkuje rekordową dziurą budżetową w Arabii Saudyjskiej

(Wiedomosti/Rosinvest/Wojciech Jakóbik)

Arabia Saudyjska informuje o rekordowym deficycie budżetowym w 2015 roku. Osiągnął on poziom 98 mld dolarów. Przychody zostały oszacowane na poziomie 608 mld riali (162 mld dolarów), czyli dużo poniżej założeń z 2014 roku.

Powodem spadku przychodów jest zniżka ceny ropy naftowej. Saudowie reagują i planują budżet na 2016 rok z deficytem na poziomie 87 mld dolarów. Przychody mają wynieść 137 mld dolarów, czyli zanotować dalszy spadek. Budżet ma być zaprojektowany w oparciu o założenie, że średnia cena baryłki wyniesie 29 dolarów.

Pomimo problemów budżetowych Arabia Saudyjska zwiększyła w 2015 roku wydobycie ropy naftowej z 9,682 mln baryłek dziennie w 2014 roku do 10,266 mln w tym roku. Zwiększa także eksport na światowe rynki, gdzie walczy ceną z konkurencją z Rosji i Ameryki Północnej. To opór Arabii był kluczowy do zablokowania decyzji kartelu OPEC o zmniejszeniu kwot eksportowych w listopadzie 2014 i listopadzie 2015 roku.

Zdaniem Rosjan, Arabowie destabilizują w ten sposób światowy rynek ropy. Rijad odpiera te zarzuty, oceniając, że zależy mu na stabilności rynku, ale ten regulują popyt i podaż, a nie decyzje polityczne poszczególnych państw naftowych.

Skutkiem sporu jest zgodne oczekiwanie ekspertów w tych państwach, że ropa w 2016 roku pozostanie tania.

Powstanie nowy gazociąg do Obwodu Kaliningradzkiego

(RBC/Wojciech Jakóbik)

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał dekret o budowie gazociągu do eksklawy kaliningradzkiej.

Chodzi o kolejną nitkę na połączeniu ciągnącym się z Wilna do magazynów gazu w Obwodzie Kaliningradzkim. Magistrala ma rozpocząć pracę w grudniu 2017 roku i poprawić bezpieczeństwo dostaw do eksklawy.

Azerowie rzucają wyzwanie Gazpromowi w Gruzji

(APA/Wojciech Jakóbik)

Azerska firma węglowodorowa SOCAR posiada filię w Gruzji. SOCAR Energy Georgia zamierza rywalizować o tamtejszy rynek z rosyjskim Gazpromem.

– Gruziński rynek nie jest taki wielki. Wiemy, że dostawy dla odbiorców detalicznych rocznie wynoszą około 2,3-3,4 mld m3. Ceny są niższe i niezmienne. Jesteśmy gotowi do rywalizacjach na zasadach wolnego rynku – zapowiedział Mahir Mammadow, dyrektor filii.

Gruzini przedłużyli umowę na dostawy gazu od Gazpromu, ale nie zamierzają rezygnować z dostaw od SOCAR-u.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s