Nord Stream 2 nie da większego bezpieczeństwa dostaw gazu do Europy. Rosja zmieni system podatkowy, by wesprzeć wydobycie ropy

Gazociągi Nord Stream, OPAL i NEL
Gazociągi Nord Stream, OPAL i NEL

Autorski przegląd informacji o energetyce

Korczemkin: Nord Stream 2 nie da większego bezpieczeństwa dostaw gazu do Europy

(Financial Times/Wojciech Jakóbik)

W odpowiedzi na sugestie Gazpromu, że rozbudowa gazociągu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie – w ramach projektu Nord Stream 2 – doprowadzi do zwiększenia bezpieczeństwa dostaw gazu do Europy, list do redakcji Financial Times skierował ekspert ds. energetyki Michaił Korczemkin. Nie zgadza on się z tym, popularnym w Zachodniej Europie, poglądem.

– Nord Stream 2 nie jest formą dywersyfikacji szlaków dostaw gazu do Unii Europejskiej. Projekt ma na celu coś dokładnie przeciwnego. Ma skoncentrować więcej gazociągów w istniejącym korytarzu eksportowym do Niemiec – pisze Korczemkin.

– W ostatnich 15 latach Rosja wybudowała dwa gazociągi eksportowe (Jamał-Europa i Nord Stream), zdolne do transportu 85 mld m3 gazu ziemnego rocznie do Niemiec. Nord Stream 2 doda kolejne 55 mld m3 rocznie. Po jego uruchomieniu ponad 90 procent eksportu gazu z Rosji do Unii Europejskiej będzie docierać przez Niemcy – wylicza.

– Ostatniej zimy Moskwie nie spodobały się rewersowe dostawy gazu z UE na Ukrainę, więc Gazprom „ukarał” Europę poprzez zmniejszenie dostaw na Zachód. Proszę wyobrazić sobie, co może się stać, jeśli Nord Stream 2 będzie już działał, a niemiecki sąd wyda wyrok na korzyść byłych udziałowców Jukosu, albo niemiecka kanclerz zrobi coś, co nie spodoba się na Kremlu? – ostrzega autor komentarza.

Byli akcjonariusze Jukosu znacjonalizowanego przez Federację Rosyjską sądzą się z nią o odszkodowanie warte wiele miliardów. Trybunał Sprawiedliwości w Hadze uznał ich racje.

Ukraina będzie współpracować w sektorze jądrowym z Australią

(Interfax/Wojciech Jakóbik)

Ukraina planuje w 2016 roku podpisać porozumienie z Australią w sprawie współpracy w sektorze enegetyki jądrowej.

– Jednym z głównych zadań na przyszły rok jest podpisanie umowy między rządami Ukrainy i Australii w sprawie współpracy przy wykorzystaniu energetyki jądrowej do celów pokojowych – powiedział Dyrektor Departamentu Planowania Strategicznego i Integracji Europejskiej w ministerstwie energetyki i przemysłu węglowego Ukrainy, Mychajło Bno-Airiian.

Według niego warunki porozumienia zostały już ustalone i przechodzą obecnie krajowe procedury ratyfikacyjne.

Ukraińcy chcą zmniejszyć zależność od Rosji w sektorze jądrowym. W tym zakresie współpracują z amerykańsko-japońskim Westinghouse. Wejście do sektora Australijczyków może być kolejnym krokiem na tej drodze.

Gazprom liczy na Nord Stream 2 i Arktykę

(New Europe/Wojciech Jakóbik)

W życzeniach noworocznych dyrektor Gazpromu Aleksiej Miller zaakcentował dwie kwestie. Pochwalił postępy projektów Nord Stream 2 i wydobycia ropy w Arktyce.

Przypomniał, że Gazprom zdołał podpisać porozumienie akcjonariuszy w sprawie budowy trzeciej i czwartej nitki gazociągu Nord Stream z partnerami europejskimi. Chociaż według krajów Europy Środkowo-Wschodniej projekt zagraża bezpieczeństwu energetycznemu kontynentu, Miller przekonuje, że w rzeczywistości „znacznie zwiększy bezpieczeństwo dostaw do Europy na dekady”.

Rosjanin poinformował, że zakończono już budowę linii Uchta-Torżok 2, która ma dostarczać gaz dla Nord Stream 2 i wesprzeć gazyfikację północno-zachodnich regionów Rosji.

Miller wspomniał także o rozwoju wydobycia ropy z platformy Gazprom Nieftu o nazwie Prirazłomnaja, przeciwko której protestowali ekolodzy z Greenpeace, z których 30 zostało uwięzionych w 2013 roku. Zdaniem Millera budowa terminala eksportowego Bramy Arktyki na złożu Nowoportskoje na Półwyspie Jamalskim pozwoli na całoroczne dostawy ropy z Syberii na rynki światowe.

Prezes Gazpromu nie ukrywa optymizmu w sprawie budowy gazociągu do Chin. – Siła Syberii jest budowana. W tym roku rozpoczęliśmy przygotowania do wydobycia na złożu Czajandinskoje i rozpoczęliśmy budowę infrastruktury w regionie amurskim. Tamtejsza elektrownia gazowa ma być jedną z najnowocześniejszych w Rosji – powiedział.

Rosja zmieni system podatkowy, by wesprzeć wydobycie ropy

(UPI/Wojciech Jakóbik)

Minister energetyki Rosji liczy na to, że nowy system opodatkowania ułatwi wydobycie ropy naftowej we Wschodniej Syberii.

Minister Aleksander Nowak ocenił, że nowe opodatkowanie, które będzie dotyczyło tylko tak zwanej nadwyżki zysków firm wydobywczych ma urentownić wydobycie w tamtejszym regionie. Obecny reżim podatkowy dotyczy całości zysków z wydobycia, nawet jeśli nie pokrywają one poniesionych kosztów. Nowy ma dotyczyć tylko zysków, które przewyższają inwestycje w odwiert.

Ze względu na to, że Rosjanie już pogodzili się z perspektywą dłuższego okresu tańszej ropy, szukają innych sposobów na umożliwienie odwiertów naftowych pomimo niższej rentowności, także przy użyciu drogiego hydraulicznego szczelinowania, czyli tzw. frackingu, stosowanego przez Amerykanów na złożach łupkowych.

Amerykanie zlikwidowali dziesięciu liderów Państwa Islamskiego

(Reuters/Wojciech Jakóbik)

Pentagon informuje o tym, że w ostatnim miesiącu siły zbrojne Stanów Zjednoczonych zlikwidowały dziesięciu przywódców samozwańczego Państwa Islamskiego. Wśród nich znalazł się Abdul Hakim Kader współodpowiedzialny za zamachy terrorystyczne w Paryżu. 14 listopada doszło w stolicy Francji do skoordynowanych zamachów na stadionie sportowym i w teatrze Bataclan. Zginęły w nich 153 osoby, a 200 zostało rannych.

Pułkownik Steven Warren poinformował o skutecznych atakach floty powietrznej USA przy wykorzystaniu precyzyjnych bombardowań. Zabici liderzy mieli planować kolejne ataki na Zachodzie. Amerykanie zapowiadają dalsze działania na rzecz likwidacji kadr zarządzających Państwem Islamskim.

Jedna uwaga do wpisu “Nord Stream 2 nie da większego bezpieczeństwa dostaw gazu do Europy. Rosja zmieni system podatkowy, by wesprzeć wydobycie ropy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s