Przez tanią ropę Gazprom goni Statoil w Europie Zachodniej. Chiny i Rosja zamiast baz wojskowych stawiają w Europie bloki jądrowe

Gaz zawórAutorski przegląd informacji o energetyce

Przez tanią ropę Gazprom goni Statoil w Europie Zachodniej

(Reuters/Wojciech Jakóbik)

Wstępne dane Reutersa wskazują na to, że choć Norwegia pozostała w 2015 roku głównym dostawcą gazu do Europy Zachodniej, to szybko goni ją Rosja, zajmująca drugą pozycję w rankingu. Jest pierwszym dostawcą dla Unii Europejskiej w całości.

Dostawy norweskiego gazu przy użyciu gazociągów osiągnęły w 2015 roku rekordowy poziom 108,6 mld m3. W zeszłym roku było to 101.1 mld m3. Gazprom wysłał swoimi magistralami do Zachodniej Europy 104 mld m3 w zeszłym roku. W 2014 roku było to 95 mld m3.

Podane przez Reutersa dane uwzględniają Czechy i Słowację, ale wykluczają inne kraje Europy Środkowej i Wschodniej oraz państwa bałtyckie.

Według analityków Reutersa malejąca różnica w eksporcie między Norwegią, a Rosją wynika z faktu, że ropa naftowa tanieje, a zatem rośnie atrakcyjność kontraktów oferowanych przez Gazprom z ceną indeksowaną do wartości baryłki, a maleje zainteresowanie umowami oferowanymi przez Statoil, które są uzależnione do notowań giełdowych.

Słowacja: Nord Stream 2 jest niezgodny z regulacjami UE. Głos musi zabrać Komisja

(SME Spectator/Wojciech Jakóbik)

Według ministra spraw zagranicznych i europejskich Słowacji Mirosława Lajczaka, planowany gazociąg Nord Stream 2 jest niezgodny z polityką europejską na rzecz Ukrainy.

– Realizacja tego projektu, a w konsekwencji eliminacja Ukrainy, jako kraju tranzytowego dla rosyjskiego gazu znacząco podważyłoby pozycję geopolityczną i ekonomiczną tego państwa, ponieważ zarabia ono 2 mld euro rocznie na tranzycie – powiedział Lajczak.

Przypomniał on, że Unia Europejska powinna przestrzegać wytyczonych przez siebie samą zasad. W tym kontekście wymienił regulacje trzeciego pakietu energetycznego i Europejską Kartę Energetyczną. – Każdy nowy projekt powinien być analizowany pod kątem zgodności z tymi regulacjami – powiedział Słowak.

– Jesteśmy przekonani, że Nord Stream 2 nie jest zgodny z europejskimi standardami i oczekujemy stanowiska w tej sprawie ze strony Komisji Europejskiej – podsumował.

Nord Stream 2 to plan rozbudowy gazociągu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie o trzecią i czwartą nitkę, a tym samym podwojenie jego przepustowości do 110 mld m3 rocznie. Pozwoli na ominięcie Ukrainy i Słowacji w tranzycie gazu ziemnego do klientów europejskich. Projekt zainicjował rosyjski Gazprom. Poparły go europejskie BASF/Wintershall, Shell, E.on, OMV i Engie.

Jamał LNG skorzysta na chińskim programie inwestycji zagranicznych

(Reuters/Wojciech Jakóbik)

Ponad 40 firm ubezpieczeniowych z Chin stworzyło spółkę, która zgromadziła 40 mld juanów (6 mld dolarów) na pierwszą transzę dofinansowanie zagranicznych projektów infrastrukturalnych i energetycznych. Chińskie Inwestycje Ubezpieczeniowe mają dofinansować rosyjski projekt Jamał LNG kwotą 27 mld dolarów, o czym poinformowała Chińska Komisja Regulacji Ubezpieczeń.

Projekt zakłada uruchomienie w 2017 roku dostaw gazu skroplonego ze złóż jamalskich na rynki światowe, z priorytetem odbiorców w Azji. Zakłada trzy etapy rozbudowy z przepustowością po 5,5 mln ton rocznie, co zapewni ostatecznie 16,5 mln ton rocznie.

Fundusz Jedwabnego Szlaku przekazał już na Jamał LNG 700 mln euro i uzyskał 9,9 procent akcji projektu. Chińczycy mają także pożyczyć 12 mld dolarów kredytu.

Tymczasem Chińskie Inwestycje Ubezpieczeniowe zebrały w sumie 1,2 mld juanów kapitału i planują inwestycje za granicą w projekty z różnych branż.

Chiny i Rosja zamiast baz wojskowych stawiają w Europie bloki jądrowe

(Global Risk Insights/Wojciech Jakóbik)

Pomimo sankcji związanych z agresją na Ukrainie, Rosja roztacza coraz większy wpływ w sektorze jądrowym krajów całego świata. Rosatom planuje budowę 29 reaktorów za granicą. Deklaruje, że ta liczba wzrośnie w ciągu najbliższych lat do 80 sztuk. Niebawem może mu jednak zagrozić konkurencja ze strony Państwa Środka.

Z jednej strony zaangażowanie Rosatomu daje zyski ekonomiczne tej firmie i ich partnerom, zyskującym rozwój gospodarczy w regionie, oraz nowe, mniej emisyjne źródło energii. Z drugiej jednak strony za zaangażowaniem Rosatomu idzie wpływ polityczny Kremla. Terminarz projektów jest zwykle rozłożony na wiele lat. Zakłada, jak w przypadku Turcji, budowę, własność i prawo do operowania obiektem w rękach Rosatomu. – Z tego punktu widzenia rosyjskie elektrownie stają się czymś jak abasady, a może nawet bazy wojskowe w innych państwach. Długoterminowe zaangażowanie Rosji w sektorze jądrowym może przynieść korzyści geopolityczne tam, gdzie maleją wpływy zachodnie – twierdzi Ian Armstrong z Global Risk Insinghts. – Zagrożenie może jednak nadejść ze strony konkurencji. Podobnego wpływu szukają Chiny, które wybudują nowe bloki w Wielkiej Brytanii i interesują się Europą.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s