Droga, ale czysta. Czy Polska potrzebuje energii z atomu? Dyskusja w TVN24BiŚ

Elektrownia atomowa w węgierskim Paks.
Elektrownia atomowa w węgierskim Paks.

Katastrofa w Czarnobylu sprawiła, że polski sen o atomie został przerwany. Budowę elektrowni w Żarnowcu, mimo zaawansowanych prac, wstrzymano. Jednak dziś trwają poszukiwania nowej lokalizacji i sposobu finansowania tej inwestycji. Ale czy to dobry pomysł? O bezpieczeństwie energetycznym oraz o kosztach energii jądrowej rozmawiali na antenie TVN24 BiS Dariusz Szwed z Zielonego Instytutu i Wojciech Jakóbik z BiznesAlert.

W 30. rocznicę katastrofy w Czarnobylu zastanawiamy się nad sensem budowy elektrowni jądrowej w Polsce.

Zdaniem Dariusza Szweda głównym zagrożeniem, które stwarza energetyka jądrowa jest to ekonomiczne. – Energetyka jądrowa zagraża stabilności finansów publicznych. Jeden blok elektrowni jądrowej to jest koszt rzędu co najmniej 50 mld zł – argumentował.

Każda energetyka kosztuje

Jakóbik ripostował, że Polacy tak czy inaczej wydają pieniądze na energetykę. – Inwestują w bloki węglowe, które są wysokoemisyjne, a energetyka jądrowa nie emituje dwutlenku węgla do atmosfery, więc jest ekologicznym rozwiązaniem dla polskiej gospodarki – wyjaśniał.

Według niego warto zainwestować w atom. – Każda energetyka kosztuje, subsydia dla OZE również będą coś kosztowały. Dlatego mówienie o tym, że coś jest drogie jest omijaniem problemu – podkreślił.

Jego zdaniem problem leży gdzie indziej. – Ten rząd powiedział jasno, że stawia na węgiel, ale to jest sprzeczne z polityką klimatyczną i z wymogami transformacji energetycznej. Może jakąś drogą pośrednią byłaby energetyka jądrowa, która oczywiście będzie drogo kosztować, ale każda inwestycja w bezpieczeństwo energetyczne kosztuje – dodał.

Co z bezpieczeństwem?

Dariusz Szwed zaznaczał, że nie ma bezpiecznej elektrowni jądrowej. – Pokazała to Fukushima, ta katastrofa wydarzyła się w najbardziej rozwiniętym technologicznie kraju – tłumaczył.

Jakóbik ripostował, że Japonia to kraj położony na wyspach, znajdujących się w strefie dużej aktywności tektonicznej. Powodem katastrofy była fala tsunami, która zalała reaktory i spowodowała wybuch. Przed Polską w jego opinii stoją inne zagrożenia. – Nowoczesne technologie, o których Polacy rozmawiają z różnymi zagranicznymi firmami mają zagwarantować, że nawet upadek samolotu na elektrownię jądrową nie zagrozi jej funkcjonowaniu – powiedział redaktor naczelny BiznesAlert.

Jak dodał, w Europie, poza Czarnobylem, nie doszło do poważnej awarii elektrowni jądrowej, która skończyłaby się utratą życia. – Są też zabezpieczenia chroniące elektrownię przed terrorystami – mówił.

Zastąpić węgiel

Członek Zielonego Instytutu podkreślił, że węgiel trzeba zastąpić najtańszymi dostępnymi technologiami odnawialnymi. – Można je rozwijać lokalnie, w sposób rozproszony w każdym mieście, a nie tylko w miastach, gdzie powstaje duża scentralizowana energetyka węglowa czy atomowa – wyjaśniał.

Jakóbik stwierdził, że odnawialne źródła energii powinny powstawać, tam gdzie jest to opłacalne i gdzie może to pomóc np. społecznościom lokalnym. – To jest świetny sposób na rozwijanie spółdzielczości energetycznej w miejscach oddalonych od dużych ośrodków miejskich – powiedział.

Dodał, że Polska musi wybrać taki miks, który zapewni energię potrzebną dla rozwoju gospodarki. – Chodzi o to, żeby ta energia była w miarę czysta, a najczystszymi źródłami jest OZE lub atom. Warto też pamiętać o stabilności. Musimy mieć bazę elektrowni, które dają energię i one muszą być dostępne bez względu na to, czy pada deszcz, wieje wiatr czy świeci słońce. Elektrownia jądrowa jest takim źródłem, a OZE nie. Dopóki nie będziemy mieli magazynów energii OZE, nie dają gwarancji, że dostaniemy tyle energii, ile potrzebujemy, kiedy będziemy tego chcieli – powiedział Jakóbik.

Jednak Dariusza Szwed przypomniał, że „Europa odchodzi już od tego rodzaju energetyki”, głównie ze względu na ogromne koszty, które generuje jej budowa, a nawet późniejsza produkcja energii.

Wideo: TVN24 Biznes i Świat

Jedna uwaga do wpisu “Droga, ale czysta. Czy Polska potrzebuje energii z atomu? Dyskusja w TVN24BiŚ

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s