Nord Stream 2 powinien być jednym z tematów szczytu NATO w Warszawie

Okręt Admirał Leszczenko na Bałtyku
Okręt Admirał Leszczenko na Bałtyku

Czy Rosjanie wykorzystają projekt Nord Stream 2 do zablokowania Morza Bałtyckiego? Powtarzające się prowokacje uprawdopodabniają taką możliwość. Incydentów może być coraz więcej.

Jak czytamy w Onecie, rosyjska agencja Interfax.ru podała 28 kwietnia, że na Morzu Bałtyckim doszło do zderzenia okrętów podwodnych – polskiego i rosyjskiego. W rozmowie z portalem Ministerstwo Obrony zdementowało tę informację, twierdząc, że polski okręt nie opuścił w ostatnich dniach Zatoki Gdańskiej. Podczas niedawnych ćwiczeń Polaków z Amerykanami rosyjski myśliwiec zbliżył się niebezpiecznie blisko do jednostek NATO. Rosjanie ewidentnie prowokują Polskę, a razem z nią cały Sojusz. Czy to nowa codzienność?

Estoński Kongres Narodowy w Szwecji (ENCS) 23 kwietnia przyjął rezolucję, w której wyraża obawy odnośnie bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim w związku z planami budowy gazociągu Nord Stream 2. Bazą sprzętową ma być Gotlandia.

– Firmy usługowe pracujące dla Nord Stream 2 chcą rozbudować port Slite, a władze lokalne mogą się na to zgodzić, patrząc na perspektywę inwestycji i nowych miejsc pracy. Należy jednak spojrzeć na tę sprawę w szerszym kontekście i przeprowadzić publiczną debatę na ten temat – apelują Estończycy.

Minister spraw zagranicznych Szwecji Margot Wallstrom odpowiedziała na list ENCS z 5 lutego. Stwierdziła, że Szwecja dotrzyma międzynarodowych obligacji, ale władze regionalne Gotlandii mają duży poziom niezależności w podejmowaniu decyzji.

Zdaniem organizacji zgoda na większe inwestycje rosyjskie na Gotlandii może w przyszłości doprowadzić do wzrostu wpływów rosyjskich w regionie. Portal EU Observer ostrzegał, że budowa bazy sprzętowej dla Nord Stream 2 może być sposobem na ukrycie działań na rzecz zablokowania działań sił NATO. Przypomina, że wojsko szwedzkie wróci na wyspę dopiero w 2018 roku.

– Gotlandia to baza strategiczna dla każdego, kto chce kontrolować Morze Bałtyckie. Jeżeli spojrzeć na działania Rosji wobec jej sąsiadów, wynajmowanie jej portu w Slite może być postrzegane jako zagrożenie dla Szwecji i Estonii – ocenił Aho Rebas z ENCS i były dyrektor estońskiego wywiadu i kontrwywiadu.

Evelin Tamm, przewodnicząca Komisji ds. Polityki i Stosunków Międzynarodowych w ENCS deklaruje, że organizacja będzie przyglądać się bacznie rozwojowi sytuacji.

Jeżeli rosyjska flota wykorzysta Nord Stream 2 do zwiększenia aktywności, omawiane w mediach incydenty z udziałem rosyjskich sił zbrojnych mogą stać się codziennością. Czy Morze Bałtyckie przestanie być bezpieczne?

Polska i NATO muszą być przygotowane na taką możliwość. Na pewno budowa Nord Stream 2 nie pomoże w zapewnieniu bezpieczeństwa na Bałtyku. Przed szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie należy rozwiązać ten problem. Czy kwestia Nord Stream 2 powinna zostać wniesiona do obrad NATO w polskiej stolicy?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s