11 mld m3 gazu rocznie ma trafiać z Nord Stream 2 do Polski. Wzrost cen ropy daje wsparcie łupkowej rewolucji

Tak powstaje gazociągowa obręcz dla Europy Środkowo-Wschodniej.
Tak powstaje gazociągowa obręcz dla Europy Środkowo-Wschodniej.

Niemcy planują nową infrastrukturę gazową, która może zalać Polskę rosyjskim gazem z Nord Stream 2.

Po długim przestoju Izrael zaakceptował porozumienie o wydobyciu ze złoża Lewiatan, na którego gaz liczą odbiorcy europejscy.

Gazeta Wzglad podaje w jaki sposób nowy statek do kładzenia rur pomoże Gazpromowi ominąć sankcje zachodnie.

11 mld m3 gazu rocznie ma trafiać z Nord Stream 2 do Polski

(Wojciech Jakóbik)

Niemcy planują nową infrastrukturę gazową, która może zalać Polskę rosyjskim gazem z Nord Stream 2.

Zapowiedziany w kwietniu 2016 roku gazociąg EUGAL ma ciągnąć się z Wierow, w pobliżu Greifswaldu, gdzie bieg kończy gazociąg Nord Stream, a w przyszłości ma kończyć Nord Stream 2, i ciągnąć się przez Meklemburgię-Pomorze Zachodnie, Brandenburgię do Detuschneudorfu w Saksonii i dalej do Czech. Całkowita długość magistrali wyniesie 485 km. Projektanci podkreślają, że będzie on biegł głównie wzdłuż istniejącego połączenia OPAL.

Gazociąg ma składać się z dwóch nitek. Dodatkowe ciśnienie ma zapewnić nowa sprężarka w Brandenburgii. Operatorem ma być Gascade, spółka operująca także gazociągiem OPAL. Można zatem uznać, że – chociaż w formie innego projektu – EUGAL jest narzędziem zwiększenia przepustowości połączenia między Nord Stream, a Czechami. Jest to więc sposób na ominięcie prawa europejskiego w realizacji celu zwiększenia dostaw na tym kierunku.

Pierwsza nitka ma być oddana do użytku w 2019 roku, a druga rok później. Twórcy EUGAL informują o tym, gdzie ma docierać gaz z nowego połączenia. 51 mld m3 ma docierać do Czech, a stamtąd, biorąc pod uwagę znaczny wolumen, także na inne połączone rynki. Warto wspomnieć, że mega projekt South Stream dedykowany Bałkanom miał osiągnąć przepustowość 63 mld m3 rocznie, a EUGAL zakłada łącznie 62 mld m3. Nie wiadomo, czy podobieństwo wolumenów to tylko przypadek.

Natomiast w założeniu projektantów EUGAL 11 mld m3 z nowego gazociągu ma trafiać do Polski. To ilość nieco większa od rocznego importu gazu ziemnego do naszego kraju (ok. 10 mld m3). Jest to bezpośrednie potwierdzenie obaw polskich władz i spółek, że gaz z Nord Stream 2 ma podbijać nasz rynek i blokować dywersyfikację. Gaz rosyjski z Niemiec trafi na polski rynek i zagrozi konkurencyjności surowca z nowych źródeł, jak gazoporty i Korytarz Norweski.

 

Zielone światło dla wydobycia gazu Ziemi Świętej. Może trafić do Europy

(Wojciech Jakóbik)

Po długim przestoju Izrael zaakceptował porozumienie o wydobyciu ze złoża Lewiatan, na którego gaz liczą odbiorcy europejscy.

W marcu tego roku Sąd Najwyższy Izraela zablokował porozumienie zaproponowane pierwotnie. Uwzględniało ono zgodę rządu na utrzymanie podatków i innych regulacji na stałym poziomie. Nowe porozumienie daje rządowi możliwość prowadzenia suwerennej polityki regulacyjnej, ale i pewność partnerom, czyli amerykańskiemu Noble Energy oraz izraelskiej Delek Group. Zostało zaakceptowane na posiedzeniu rządu z 22 maja.

Gaz miałby pochodzić z eksploatowanych już złóż Lewiatan (niepotwierdzone 450 mld m3) i Tamar (potwierdzone 237-254 mld m3). Unia Europejska rozważa wsparcie projektu East Med, czyli gazociągu na izraelski gaz do Grecji. Wchodzą w grę także inne warianty, jak eksport LNG ze złoża.

Więcej: Gaz z Ziemi Świętej dla Europy

Unia Europejska przedłuży sankcje wobec Rosji

(EU Observer/Wojciech Jakóbik)

Według wysokiej przedstawiciel ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Unii Europejskiej pomimo różnic zdań, kraje unijne przedłużą sankcje ekonomiczne wobec Rosji związane z agresją na Ukrainie. Obecne obostrzenia wygasają w lipcu.

W rozmowie z Die Welt Federica Mogherini przypomina, że kraje UE powiązały możliwość zniesienia sankcji z wypełnieniem porozumień o rozbrojeniu zawartych między Niemcami, Francją, Rosją i Ukrainą w Mińsku, czyli tzw. porozumień mińskich. Niemiecka gazeta przekonuje, że Cypr i Węgry opowiadają się za zniesieniem sankcji już teraz. Za ich ograniczeniem mają zaś obstawać Grecja, Słowacja i Włochy. Według Mogherini przedstawiciele państw zrzeszeni w Radzie Europejskiej przedłużą sankcje, bo nie ma przesłanek do ich zniesienia. Przyznała jednak, że porozumienia mińskie nie przyniosły rozwiązania problemu, a „Europa traci wiarę w moc sprawczą” układu.

Gazprom ma sposób na ominięcie sankcji zachodnich

(Wzglad/Wojciech Jakóbik)

Gazeta Wzglad podaje w jaki sposób nowy statek do kładzenia rur pomoże Gazpromowi ominąć sankcje zachodnie.

Rosjanie kupią statek Jascon 18, którego przemianują na Akademik Czerski. Pozwoli on na budowę gazociągu Nord Stream 2 przez Morze Bałtyckie do Niemiec. Ma jednak zostać wykorzystany także do prac na złożu Jużne Kirinskoje, które zostało objęte sankcjami Stanów Zjednoczonych. Statek może posłużyć do budowy infrastruktury wydobywczej. Sankcje wykluczają zaangażowanie firm przy tym przedsięwzięciu. Udziałowcem projektu jest jednak Shell.

Nabywcą Jascon 18 będzie Meżregiontruboprowodstroj. To jedyna rosyjska firma zajmująca się budową podmorskich gazociągów. Nie jest to spółka-córka Gazpromu, ale obie mają długą historię współpracy. Gazprombank zasilił też partnera pożyczką na 1 mld dolarów w kwietniu zeszłego roku.

Chociaż Gazprom nie został bezpośrednio objęty sankcjami USA i Unii Europejskiej po aneksji Krymu, to dotyczą one go pośrednio poprzez projekt Jużno Kirinskoje obłożony obostrzeniami Stanów Zjednoczonych. Gazprom dalej uznaje rozbudowę terminala LNG na Sachalinie za priorytet działalności na wyspie. Rozwój wydobycia z Shellem miał mu zapewnić nowy gaz, dzięki któremu możliwe byłoby uruchomienie trzeciej fazy funkcjonowania gazoportu i zwiększenie jego przepustowości o 5,4 mln ton LNG rocznie do 16,2 mln ton w 2021 roku. Po wprowadzeniu sankcji USA i Unii Europejskiej przeciwko Rosji, jej koncerny energetyczne muszą szukać nowych źródeł sprzętu do wydobycia. Substytucja postępuje powoli.

Ze względu na ograniczenie dotyczące sprzedaży sprzętu wydobywczego służącego do prac na głębokości poniżej 150 metrów i na szelfie arktycznym Rosji, zamrożono projekt wydobywczy Rosnieftu i Exxon Mobil Uniwersytet 1 na Morzu Karskim oraz Gazpromu i Shella na złożu Jużne Kirinskoje. To z kolei podważyło plan zwiększenia eksportu LNG z terminala Gazpromu na Sachalinie.

Chociaż zakup nowego statku będzie kosztowny, to jest to jedyny sposób na uniknięcie jeszcze większych kosztów politycznych związanych z ewentualnym złamaniem sankcji lub porzuceniem pola Jużno Kirinskoje. Jego eksploatacja jest niezbędna do rozwoju projektu eksportu LNG z wyspy Sachalin przez jedyny gazoport rosyjski, który znajduje się na wyspie. Rosjanie ogłosili, że eksport gazu z wyspy do Chin, mógłby być trzecim po Siła Syberii 1 i 2 wariantem dostarczenia rosyjskiego surowca do Państwa Środka.

Wzrost cen ropy daje wsparcie łupkowej rewolucji

(Reuters/Bloomberg/Wojciech Jakóbik)

W zeszłym tygodniu po raz pierwszy w tym roku liczba wiertni na polach naftowych w Stanach Zjednoczonych nie zmniejszyła się, ale utrzymała się na stałym poziomie 318 sztuk. To sygnał, że powrót wyższych cen ropy naftowej ponownie zwiększa rentowność wydobycia surowca ze złóż łupkowych. Oznacza to, że powrót podaży z USA może niebawem odwrócić trend cenowy.

W tym roku z pól naftowych znikało średnio 11 wiertni tygodniowo. Obecnie operuje 318 obiektów. W zeszłym roku w tym samym tygodniu było ich na polach 659 sztuk. Cena baryłki amerykańskiej mieszanki WTI wzrosła ponad 49 dolarów. Obecnie spadła poniżej 48 dolarów. Według różnych szacunków granica opłacalności wydobycia ze złóż łupkowych w USA waha się między 40 a 50 dolarów.

Powrót wydobycia ropy z łupków amerykańskich spotkałby się z reakcją rynku ropy, który notuje obecnie wzrost wartości baryłki. Wpływają na to czynniki geopolityczne, czyli ograniczenia eksportu z Libii i Nigerii.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s