Władimir PutinKomisja dała Litwie do wyboru alternatywę: albo zapłaci karę i zrekonstruuje połączenie kolejowe do łotewskiego Renge (istotne dla eksportu produktów naftowych z rafinerii Możejki należącej do Polaków), albo podzieli się na dwa podmioty.

Jak podaje agencja Bloomberg, rosyjski milioner Petr Aven wraz z dwoma ekonomistami opublikowali artykuł naukowy poświęcony „zmierzchowi petrostate”.

 

Komisja grozi Litwie dziesiątkami mln euro kary za praktyki wobec Orlen Lietuva

(Wojciech Jakóbik)

Media litewskie donoszą, że w zeszłym tygodniu minister transportu i komunikacji Litwy Rimantas Sinkevicius spotkał się z komisarz Unii Europejskiej ds. transportu Violetą Bulc. Omówili sprawę „kilkudziesięciu milionów euro kary” jaka może zostać nałożona na Litewskie Koleje w związku z monopolistycznymi praktykami wobec polskiej firmy Orlen Lietuva działającej w sektorze naftowym naszego północno-wschodniego sąsiada. Według informacji BiznesAlert.pl może chodzić nawet o 43 mln euro kary.

Komisja dała Litwie do wyboru alternatywę: albo zapłaci karę i zrekonstruuje połączenie kolejowe do łotewskiego Renge (istotne dla eksportu produktów naftowych z rafinerii Możejki należącej do Polaków), albo podzieli się na dwa podmioty. 25 maja ma odbyć się spotkanie prezydent Litwy Dalii Grybauskaite i ministra transportu w celu umówienia decyzji Komisji.

W kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych sprawa może urosnąć do rangi jednego z głównych tematów kampanii. Obóz prezydent Grybauskaite będzie rywalizował w niej ze stronnictwem politycznym premiera Algirdasa Butkeviciusa, czyli Litewską Partią Socjaldemokratyczną. Bezpartyjna prezydent ma poparcie stronnictwa liberalnego i konserwatywnego – Ruchu Liberalnego i Związku Ojczyzny.

Zmierzch Petrostate. Czy debata o reformach w Rosji jest na pokaz?

(Bloomberg/Wojciech Jakóbik)

Jak podaje agencja Bloomberg, rosyjski milioner Petr Aven wraz z dwoma ekonomistami opublikowali artykuł naukowy poświęcony „zmierzchowi petrostate”. Aven jest udziałowcem Alfa Group inwestującej w rosyjskim sektorze naftowym i byłym ministrem handlu. Zapowiada on rychły koniec czasów, w których Rosja mogła opierać funkcjonowania swej gospodarki na stałym przypływie petrodolarów.

Zdaniem autorów artykułu państwa uzależnione od sprzedaży ropy naftowej, czyli tzw. petrostates, jak Rosja, czy Wenezuela, staną przed sytuacją w której ropa przestanie być dobrem strategicznym, jak w przeszłości kauczuk. Wtedy zależność od czarnego surowca będzie dla nich problemem. – Naftowy lewiatan stanie się ofiarą niewidzialnej ręki rynku, na którym wzrasta rola wydobycia ze złóż niekonwencjonalnych, technologii zmniejszających zużycie energii i rozwiązań uniezależniających transport od produktów naftowych – piszą.

W przekonaniu zespołu Avena taki rozwój sytuacji wymusi zmiany polityczne, a nawet geopolityczne, w państwach naftowych. Ameryka Południowa ma wyzbyć się socjalistycznych programów fundowanych za petrodolary. Kraje Bliskiego Wschodu stracą znaczenie na korzyść Turcji, Izraela i Iranu. Zmieni się także charakter globalizacji. Nie będzie dłużej możliwe przejmowanie zachodniego modelu konsumpcji bez przejęcia jego wartości, na których zostały ufundowane gospodarki państw Zachodu niezależne od sprzedaży surowców. – Tylko kraje, które zdecydują się na modernizację nie zostaną zredukowane do roli twórców przypisów w podręcznikach historii – piszą autorzy tekstu cytowanego przez Bloomberg.

– Okres taniej ropy daje najlepszą sposobność do budowy politycznych i administracyjnych instytucji, które będą w stanie reformować sektor naftowy – czytamy w tekście. Zdaniem jego twórców kryzys cen ropy obserwowany obecnie to szansa na reformę państw naftowych.

Rosja stoi przed wyborem między zamknięciem się na świat zachodni i podążaniem ku autarkii, o czym mowa w planach substytucji importu prezentowanych przez Gazprom i inne spółki, a przyjęciem wartości zachodnich i modernizacją, o której nieśmiało wspominają rosyjskie elity. Nie wiadomo na ile tekst Avena jest autentycznym głosem za reformami, a na ile suflowanym z Kremla sygnałem dla Zachodu. Podobne wątpliwości budzi promocja reformatora Aleksieja Kudrina przez rosyjskie media.

Więcej: Rosji zostały dwa lata. Reformy albo wybuch społeczny

 

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading