Polska uniezależnia się od rosyjskiej ropy. Komentarz dla Radio Wnet

Tankowiec Sirius Star na Oceanie Indyjskim
Tankowiec Sirius Star na Oceanie Indyjskim

– Należy pochwalić to, że podejmujemy ambitną próbę zmiany status quo w naszym regionie w sektorze gazowym i naftowym – powiedział w rozmowie z Aleksandrem Wierzejskim w Poranku Wnet Wojciech Jakóbik, z portalu „BiznesAlert”.

– PGNiG mówi o realnej zamiast fikcyjnej dywersyfikacji. PKN Orlen podpisuje kolejne kontrakty, które nie dotyczą rosyjskiej ropy, ale saudyjskiej. Być może pojawi się ropa także z innych kierunków niż rosyjski. Świadczy to o tym, że plany Polaków są ambitne i mają też wymiar regionalny. Naszą ropą i gazem z nowych kierunków interesują się sąsiedzi na południu i na wschodzie, czyli kraje wyszehradzkie , również Ukraina – tłumaczył nasz gość – Widać też dużą ambicje Polaków w tych planach. To oczywiście świadczy, że są one obarczone dużą dozą ryzyka. Polacy chcą np. sprowadzić gaz z Norwegii. Wszystko zależy od tego czy nasi partnerzy w Danii i Norwegii będą kooperować i to obecnie badamy.

(…)

– Warunki są już inne i Polska jest ważnym klientem, jedną dziesiątą ropy eksportowaną z Rosji odbieramy my. Rosjanie muszą się teraz postarać, bo konkurencja rośnie i warunki są całkiem inne. Tego życzylibyśmy sobie także na rynku gazu i tutaj zabiegi podejmuje np. PGNiG.

O sytuacji zmiany w naszym regionie na rynku paliwowym opowiadał Wojciech Jakóbik. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy i całego Poranka Wnet.

Nagranie: Radio Wnet

Jedna uwaga do wpisu “Polska uniezależnia się od rosyjskiej ropy. Komentarz dla Radio Wnet

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s