Siedziba Komisji Europejskiej w Brukseli. Zdjęcie: Wikipedia
Siedziba Komisji Europejskiej w Brukseli. Zdjęcie: Wikipedia

:Jeśli spojrzeć na poziom wydobycia w kartelu naftowym OPEC, nie należałoby się spodziewać rychłej podwyżki ceny ropy. Kartel wydobywa najwięcej od 8 lat.

:Komisja Europejska chce zdążyć z zakończeniem negocjacji w sprawie Transatlantyckiego Porozumienia Handlowo-Inwestycyjnego ze Stanami Zjednoczonymi przed zakończeniem kadencji prezydenta Baracka Obamy. Traktat będący szansą dla europejskiej gospodarki może zostać storpedowany przez nowego lokatora Białego Domu.

OPEC wydobywa na potęgę. Iran chce zalać świat ropą

(Wojciech Jakóbik)

Jeśli spojrzeć na poziom wydobycia w kartelu naftowym OPEC, nie należałoby się spodziewać rychłej podwyżki ceny ropy. Kartel wydobywa najwięcej od 8 lat.

W czerwcu 2016 roku kraje OPEC wydobyły 32,73 mln baryłek dziennie. To o 300 tysięcy więcej niż miesiąc wcześniej i poziom analogiczny do rekordu zanotowanego w sierpniu 2008 roku. Za największy wzrost odpowiada Nigeria, która ograniczyła ataki terrorystyczne na swoje instalacje wydobywcze i zdołała wyjść z największej od 30 lat depresji wydobycia notowanej w maju. Instalacje nadal jednak pracują na jedną czwartą potencjału. Produkcja wynosi 310 tysięcy baryłek dziennie, a mogłaby osiągnąć maksymalnie 1,6 mln baryłek. Za wzrost odpowiada także Iran, który zwiększył wydobycie o 750 tysięcy baryłek.

Teheran planuje w tym roku podwoić eksport ropy naftowej. Wydobywa obecnie 3,8 mln baryłek i eksportuje 2 mln dziennie. Chce słać za granicę dwa razy więcej. Cel produkcji wynosi 5,8 mln baryłek dziennie do 2021 roku. Przy stałym zapotrzebowaniu w kraju na poziomie 1,8 mln, możliwe jest osiągnięcie 4 mln baryłek dziennie eksportu. W celu wzmożenia wydobycia Iran zaoferował zagranicznym inwestorom nową formułę kontraktu, który ma uatrakcyjnić warunki pracy w tym kraju.

Wzrostów nie stłumił spadek wydobycia w ogarniętej kryzysem Wenezueli, która w czerwcu zanotowała spadek o 120 tysięcy do 2,15 mln baryłek dziennie, czyli poziomu najniższego od lutego 2003 roku. Sektor wydobywczy w tym kraju jest niedoinwestowany, a spółki wydobywcze z zagranicy ograniczają prace ze względu na narastające zadłużenie Caracas, które wynika ze spadku cen ropy naftowej, a tym samym przychodów do budżetu, który czerpie 85 procent zysków z eksportu z tytułu handlu czarnym surowcem.

Wyścig z czasem i populizmem w sprawie TTIP

(EU Observer/Wojciech Jakóbik)

Komisja Europejska chce zdążyć z zakończeniem negocjacji w sprawie Transatlantyckiego Porozumienia Handlowo-Inwestycyjnego ze Stanami Zjednoczonymi przed zakończeniem kadencji prezydenta Baracka Obamy. Traktat będący szansą dla europejskiej gospodarki może zostać storpedowany przez nowego lokatora Białego Domu.

Przez cały tydzień od 11 do 15 lipca trwa 14-ta runda negocjacji TTIP w Brukseli. Rozmowy mają dotyczyć tego, jakie bariery w handlu należy pozostawić. Pierwszy oficjalny szkic porozumienia ma zostać opublikowany pod koniec lata – donosi EU Observer. Portal przypomina jednak, że podobne nadzieje wiązano z 13-tą rundą. Komisarz ds. handlu UE Cecilia Malmstroem oceniła, że główną barierą dla porozumienia jest populizm. Petycję przeciwko TTIP i CETA (analogiczny układ z Kanadą) podpisało już 3,5 miliona obywateli Unii Europejskiej. Urzędnicy unijni przekonują, że za ten stan rzeczy odpowiada brak przejrzystości procesu negocjacyjnego, którego zasady sformułował poprzedni przewodniczący Komisji Europejskiej – Jose Manuel Barroso.

Problemem po stronie amerykańskiej może być zmiana polityki zagranicznej po ewentualnym zwycięstwie Donalda Trumpa, republikańskiego kandydata na prezydenta USA. Zapowiedział on, że zamierza wycofać zaangażowanie Stanów Zjednoczonych z Europy. W wyborach prezydenckich jego rywalką będzie Hillary Clinton z Partii Demokratycznej. Do głosowania dojdzie w listopadzie tego roku.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading