Nord Stream może zagrozić bezpieczeństwu krajów NATO. Rozmowa w Rzeczpospolitej

Wojciech Jakóbik RzeczpospolitaKraje skandynawskie boją się, że Nord Stream, a także działania floty rosyjskiej mogą zaszkodzić bezpieczeństwu energetycznemu – mówi Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny Biznesalert.pl.

Podczas warszawskiego szczytu NATO nie podjęto ostatecznie tematu rozbudowy magistrali gazowej Nord Stream o kolejne dwie nitki. Dlaczego pominięto tę kwestię w oficjalnej dyskusji?

– Oficjalnie ten temat nie mógł paść, ponieważ kontrowersyjny projekt, który jest proponowany przez Rosjan, ma nieoficjalne wsparcie Niemiec. A Niemcy są członkiem NATO – wyjaśnia Wojciech Jakóbik.

Spór zaistniały pomiędzy członkami sojuszu pozostaje zatem w gestii decyzji politycznych, których władze militarne nie podejmują.

– To nie znaczy jednak, że on nie padł. W kuluarach rozmawiano bardzo intensywnie na ten temat – dodaje Jakóbik.

Zgodnie z informacją Kancelarii Prezydenta RP, zarówno Andrzej Duda, jak i Barack Obama skrytykowali rosyjski projekt.

Rozbudowa gazociągu Nord Stream II może zagrozić bezpieczeństwu krajów NATO

Na ile Amerykanie są zainteresowani podejmowaniem tematu o Nord Streamie? – Amerykanie, tak samo jak polska dyplomacja, próbują przekonać, że to jest projekt polityczny – narzędzie polityki Kremla – odpowiada redaktor naczelny Biznesalert.pl.

Jak zaznacza, projekt Nord Stream 2 rozbija solidarność między krajami, co obserwujemy już w Unii Europejskiej. Na dłuższą metę będzie to również zwiększać uzależnienie krajów wobec Rosji.

– Projekt ten może zagrozić także bezpieczeństwu każdego kraju NATO, czy to infrastruktury krytycznej, czy to przez zagrożenia hybrydowe – podkreśla Jakóbik.

Jak można zabezpieczyć akwen Morza Bałtyckiego przed prowokacjami Rosji?

Wojciech Jakóbik zaznacza, że panuje obecnie duże zaniepokojenie działaniami Rosji w tym regionie. Wspomina m. in. o tym, jak floty rosyjskie przeprowadziły niezapowiedziane ćwiczenia wojskowe w miejscu tworzenia interkonektora elektroenergetycznego NordBalt między Litwą a Szwecją, utrudniając jego budowę.

– Kraje skandynawskie, które są w łączności z NATO, boją się, że infrastruktura taka jak Nord Stream, a także działania floty rosyjskiej mogą zaszkodzić bezpieczeństwu energetycznemu – mówi Jakóbik.

Temat bezpieczeństwa na Bałtyku oraz Arktyce był z tego względu intensywnie podejmowany podczas szczytu NATO. W rozmowach tych Norwegia stała się silnym sojusznikiem Polski.

– To zagadnienie łączy Polskę i Norwegię – podkreśla Jakóbik. – Norwedzy, którzy handlują gazem w cywilizowany sposób, chcą na tym po prostu zarabiać i szukają argumentów ekonomicznych za budową korytarza norweskiego. Ta wspólnota interesów w ramach NATO może poprawić naszą pozycję.

Trwają rozmowy o współpracy energetycznej Polski z USA

Wojciech Jakóbik nawiązał również do rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z Barackiem Obamą w kwestii zawiązania współpracy energetycznej oraz pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł.

– Rozmowy te są też ważne z punktu widzenia wydolności wojska w terenie, ponieważ NATO zajmuje się już oszczędnością energii w wojsku – dodaje Jakóbik.

Źródło: Rzeczpospolita

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s