Moskwa rozważa dalsze ratowanie budżetu z kieszeni branży naftowej. Chiny przypominają o planach jądrowych wobec Morza Południowochińskiego

Pod dnem Morza Południowochińskiego mogą znajdować się zasobne złoża węglowodorów. Dlatego państwa regionu walczą o zwierzchność nad nimi. Na razie na płaszczyźnie politycznej.
Pod dnem Morza Południowochińskiego mogą znajdować się zasobne złoża węglowodorów. Dlatego państwa regionu walczą o zwierzchność nad nimi. Na razie na płaszczyźnie politycznej.

:Ministerstwo finansów Rosji nieformalnie rozpoczęło pracę na temat przedłużenia obowiązywania podwyższonego podatku od wydobycia surowców, ze względu na utrzymujący się deficyt budżetowy – podają Wiedomosti.

:Jak podaje agencja Reuters, Chińczycy planują umieścić na spornym Morzu Południowochińskim do 20 platform z elektrowniami jądrowymi. Mają one wesprzeć rozwój regionu, ale mogą także posłużyć do manifestacji zwierzchności chińskiej nad akwenem, które odrzucił Stały Sąd Arbitrażowy w Hadze. Pekin nie uznaje wyroku.

Moskwa rozważa dalsze ratowanie budżetu z kieszeni branży naftowej

(Wiedomosti/Wojciech Jakóbik)

Ministerstwo finansów Rosji nieformalnie rozpoczęło pracę na temat przedłużenia obowiązywania podwyższonego podatku od wydobycia surowców, ze względu na utrzymujący się deficyt budżetowy – podają Wiedomosti.

Rozmówcy gazety przekonują, że niedobory w budżecie Rosji są nieuniknione. Tymczasem branża ropy naftowej ma zanotować wzrost wydobycia o co najmniej 10 mln ton do końca 2017 roku pomimo zamrożenia wydatków na ten cel i zmniejszenie ich w innych obszarach działalności o 5 procent.

Dzięki manewrowi podatkowemu z zeszłego roku, który polegał na utrzymaniu wysokości taryf eksportowych i podwyższeniu podatku od wydobycia, Gazprom odprowadził do budżetu 100 mld rubli, a w sumie spółki wydobywające ropę przekazały 200 mld rubli. Manewr miał być jednak w założeniu jednorazowy.

Pomimo wzrostu cen ropy do okolic 50 dolarów za baryłkę, rosyjski budżet planowany na ten rok na średnią cenę tej wysokości, nadal cierpi na deficyt. Ze względu na konieczność zapełnienia niedoborów Rosjanie są bliscy wyczerpani Fundusz Rezerw – jednego z dwóch źródeł dofinansowania tego rodzaju. Drugi to Fundusz Bogactwa Narodowego fundujący między innymi system emerytalny.

Chiny przypominają o planach jądrowych wobec Morza Południowochińskiego

(Reuters/Wojciech Jakóbik)

Jak podaje agencja Reuters, Chińczycy planują umieścić na spornym Morzu Południowochińskim do 20 platform z elektrowniami jądrowymi. Mają one wesprzeć rozwój regionu, ale mogą także posłużyć do manifestacji zwierzchności chińskiej nad akwenem, które odrzucił Stały Sąd Arbitrażowy w Hadze. Pekin nie uznaje wyroku.

– Pierwszy pływający reaktor jądrowy zostanie zbudowany przez spółkę-córkę CSIC, Bohai Heavy Industry, a firma planuje zbudować ich w przyszłości 20 – podaje gazeta China Secuirites Journal cytowana przez Reutersa. Pierwsza platforma ma zapewnić energię i czystą wodę wyspom Spratly, które są obiektem sporu Chin z Brunei, Filipinami, Malezją, Tajwanem i Wietnamem. Haga nie uznała zwierzchności Państwa Środka nad atolem.

Anonimowy rozmówcy z Chińskiego Stowarzyszenia Energetyki Jądrowej przekonują, że to stara informacja powtarzana przez propagandę Partii Komunistycznej w odpowiedzi na wyrok trybunału. Nie widać jednak postępów w realizacji planu przez CSIC. Spółka nie skomentowała także doniesień Reutersa.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s