Izrael chce pogodzić Cypr i Turcję. Rosyjskie służby mogły wesprzeć Donalda Trumpa w kampanii prezydenckiej

Donald Trump:Prezydent Cypru Nicos Anastasiades i premier Izraela Benjamin Netanjahu potwierdzili wolę współpracy w sektorze gazu ziemnego podczas wizyty Anastasiadesa w Izraelu, która odbyła się 24 lipca.

:Podejrzewana o powiązania z Kremlem agencja Wikileaks ujawniła w zeszłym miesiącu korespondencję elektroniczną z kampanii kandydatki na prezydenta USA z Partii Demokratycznej – Hillary Clinton. Czy hakerzy rzucają koło ratunkowe Donaldowi Trumpowi, kandydatowi Partii Republikańskiej?

Izrael chce pogodzić Cypr i Turcję dla dobra wydobycia węglowodorów

(Ekathimerini/Wojciech Jakóbik)

Prezydent Cypru Nicos Anastasiades i premier Izraela Benjamin Netanjahu potwierdzili wolę współpracy w sektorze gazu ziemnego podczas wizyty Anastasiadesa w Izraelu, która odbyła się 24 lipca.

Strony omówiły współpracę przy wydobyciu ze złóż Afrodyta i Jiszai. Do września ministrowie odpowiedzialni za energetykę w obu krajach mają sfinalizować dyskusję na ten temat.

Jak podaje izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych, kraje zgodziły się, że spór cypryjsko-turecki musi zostać rozwiązany dla dobra rozwoju wspólnych projektów wydobywczych. – Izrael jest mocno zainteresowany rozwiązaniem tej sprawy – podał resort. Przywódcy Cypru i Izraela podkreślili znaczenie trójstronnych ram współpracy z udziałem tych krajów i Grecji. Do końca roku mają się spotkać, by omówić sporne kwestie.

Do podobnego spotkania premiera Izraela doszło z udziałem przedstawiciela Turcji. 28 czerwca kraje zdecydowały o normalizacji stosunków i podpisały stosowny dokument w tej sprawie. Tel Awiw akcentował perspektywy współpracy energetycznej.

Rosyjskie służby mogły wesprzeć Donalda Trumpa w kampanii prezydenckiej

(Bloomberg/Wojciech Jakóbik)

Podejrzewana o powiązania z Kremlem agencja Wikileaks ujawniła w zeszłym miesiącu korespondencję elektroniczną z kampanii kandydatki na prezydenta USA z Partii Demokratycznej – Hillary Clinton. Czy hakerzy rzucają koło ratunkowe Donaldowi Trumpowi, kandydatowi Partii Republikańskiej?

Do ujawnienia korespondencji doszło tuż przed konwencją wyborczą Demokratów. Maile pokazują kontrowersyjne praktyki mające na celu pozyskanie poparcia wyborców. Członkowie sztabu wyborczego Clinton stosowali brudne chwyty w celu zaszkodzenia kontrkandydatowi w prawyborach, senatorowi Berniemu Sandersowi.

Bob Gourley, były pracownik jednej z agencji wywiadowczych w USA, z którym rozmawiał Bloomberg, przekonuje, że wykorzystane przy kradzieży danych z kampanii Demokratów oprogramowanie świadczy o tym, że hakerzy pochodzili z Rosji. Gourley mówi, że w jego środowisku panuje przekonanie, że Wikileaks otrzymała dane od rosyjskich hakerów.

To samo źródło wskazuje firma Crowdstrike odpowiedzialna za badanie przyczyn wycieku informacji. Ta sama grupa hakerów zaatakowała systemy Departamentu Stanu, Białego Domu i Pentagonu w 2015 roku. – W obu przypadkach doszło do zaawansowanego szpiegostwa politycznego i ekonomicznego na korzyść rządu Federacji Rosyjskiej, które można powiązać ściśle z silnymi i wysoce wydolnymi służbami wywiadowczymi jej rządu – podaje spółka.

W sondażu CNN z 25 lipca Donald Trump uzyskał poparcie 44 procent ankietowanych. Hillary Clinton otrzymała 39 procent głosów. Był to pierwszy sondaż, w którym na prowadzenie wyszedł kandydat Partii Republikańskiej.

Chociaż Hillary Clinton była autorką polityki resetu w relacjach z Rosją, to po nielegalnej aneksji ukraińskiego Krymu przez ten kraj rozpoczęła krytykę działań Moskwy. Trump utrzymuje prorosyjską linię w swoich wypowiedziach. W jednej z nich zakwestionował fundamentalną zasadę działania Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ocenił, że pomoc USA dla państw bałtyckich w razie ataku z Rosji nie będzie automatyczna.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow odpowiedział na zarzuty. – Nie chcę użyć słowa na cztery litery (przekleństwo rosyjskie – przyp. red.) – powiedział dziennikarzom. Odmówił dalszego komentarza na ten temat.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s