Rośnie wydobycie ze złóż dla Korytarza Norweskiego. Ukraina: Spodziewamy się ataku Rosji w każdej chwili

Baltic Pipe a Nord Stream
Baltic Pipe a Nord Stream

:Złoża norweskie, z których ma pochodzić surowiec dla Polski, są eksploatowane przez Norwegów bez względu na kryzys cen ropy podważający rentowność tego typu prac.

:Irańska spółka NIOC zamierza podpisać długoterminowe kontrakty z klientami w Europie. Poinformował o tym dyrektor ds. stosunków międzynarodowych w firmie Mohsem Qamsari w niedzielę 7 sierpnia.

:Rzecznik prezydenta Ukrainy do spraw operacji antyterrorystycznej Andrij Łysenko poinformował, że jego kraj znajduje się w stanie podwyższonej gotowości i spodziewa się rozpoczęcia nowej ofensywy Rosjan w każdej chwili.

Rośnie wydobycie ze złóż dla Korytarza Norweskiego

(Regnum/Wojciech Jakóbik)

Złoża norweskie, z których ma pochodzić surowiec dla Polski, są eksploatowane przez Norwegów bez względu na kryzys cen ropy podważający rentowność tego typu prac.

W pierwszej połowie tego roku Norwegia zwiększyła wydobycie węglowodorów o 3,5 procent w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku. Mimo to zyski z udziału w wydobyciu dla państwa norweskiego spadły o 29 procent i wyniosły 38,7 mld koron (4,6 mld dolarów).

Powodem jest spadek cen ropy naftowej i gazu ziemnego – podaje spółka Petoro reprezentująca państwo w akcjonariacie koncesji wydobywczych.

Przychody z wydobycia gazu ziemnego wyniosły w pierwszej połowie 2016 roku 31,8 mld koron, czyli o 10,2 mld mniej, niż rok wcześniej. Mimo to eksport gazu wzrósł o 1,2 mld m3. Przychody ze sprzedaży ropy spadły o 31 procent. Petoro przyznaje, że pewną rolę miał tu droższy dolar.

W celu utrzymania konkurencyjności przy wysokich kosztach wydobycia na Morzu Północnym, Norwedzy planują ciąć koszty oraz ceny ropy. Przedstawiciele Petoro ostrzegają, że bez wprowadzenia odpowiednich środków zaradczych wydobycie ze starych złóż może się skończyć szybciej, a praca na nowych może nie ruszyć.

Ze względu na spadek cen ropy, norweski rząd po raz pierwszy został zmuszony do sięgnięcia po zasoby Funduszu Rezerw gromadzącego oszczędności ze sprzedaży węglowodorów. Oslo pobrało z niego 206,5 mld koron norweskich.

Ze złóż na norweskim szelfie kontynentalnym, gdzie 19 koncesji posiada polskie PGNiG, ma pochodzić surowiec dla Korytarza Norweskiego, czyli analizowanego połączenia gazowego Polski, Danii i Norwegii.

Pierwszym etapem projektu ma być gazociąg Baltic Pipe z Polski do Danii, którego wykonalność mają do końca roku ocenić operatorzy: Gaz-System po stronie polskiej i Energinet.dk po stronie duńskiej. Strony analizują opłacalność dostaw w ilości od 3 do 10 mld m3 rocznie z szelfu do Polski i krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Iran liczy na długoterminową współpracę naftową w Europie

(Shana/Wojciech Jakóbik)

Irańska spółka NIOC zamierza podpisać długoterminowe kontrakty z klientami w Europie. Poinformował o tym dyrektor ds. stosunków międzynarodowych w firmie Mohsem Qamsari w niedzielę 7 sierpnia.

W rozmowie z agencją Shana oficjel zapewnił, że Iran będzie rozwijał eksport ropy naftowej do Europy. NIOC ma z kolei dążyć do zamiany podpisywanych już kontraktów spotowych na długoterminowe umowy. W ramach spotowej umowy Iran wysłał do Polski tankowiec Atlantas z ropą naftową dla Grupy Lotos. Zarówno ta firma, jak i PKN Orlen, deklarują chęć podpisania długoterminowego kontraktu z Irańczykami.

Qamsari podał, że obecnie Iran śle do Europy 600 tysięcy baryłek ropy naftowej dziennie. Po zniesieniu sankcji gospodarczych, Teheran podpisał umowy na dostawy do klientów we Francji, Holandii, Grecji, Hiszpanii i Włoszech. Irańczyk przypomniał, że jego kraj śle także 360 tysięcy baryłek dziennie do Indii.

Ukraina: Spodziewamy się ataku Rosji w każdej chwili

(UNIAN/NSDC/Wojciech Jakóbik)

Rzecznik prezydenta Ukrainy do spraw operacji antyterrorystycznej Andrij Łysenko poinformował, że jego kraj znajduje się w stanie podwyższonej gotowości i spodziewa się rozpoczęcia nowej ofensywy Rosjan w każdej chwili.

Ukraina sygnalizowała wzmożoną aktywność wojskową na terenach Donbasu zajętego przez siły rosyjskie. Jednocześnie na nielegalnie anektowanym Krymie, Rosjanie przeprowadzili manewry wojskowe. Na punktach kontrolnych znajdujących się na granicy wpływów ukraińskich i rosyjskich, Rosja zawiesiła ruch.

– Oznacza to, że okupanci prowadzą manewry i w każdej chwili, w każdej godzinie, mogą rozpocząć mniejszą lub większą ofensywę – powiedział Łysenko cytowany przez agencję UNIAN.

Siły ukraińskie obserwują rozwój sytuacji i przygotowują się do ewentualnej kontrofensywy. Rzecznik sił operacji antyterrorystycznej (tak formalnie Kijów określa działania zbrojne w Donbasie) podkreśla, że w ostatnich manewrach biorą bezpośredni udział siły rosyjskie.

Szef Narodowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy OIeksandr Turczynow przyznał, że Kijów rozważa wprowadzenie stanu wojennego. Wprowadzi go jednak dopiero po zaistnieniu egzystencjalnego zagrożenia dla jego kraju.

Zdaniem Turczynowa Rosja może zrealizować jeden z dwóch scenariuszy agresji na Ukrainę. Pierwszy zakłada konwencjonalne działania zbrojne. Drugi przewiduje wykorzystanie środków niekonwencjonalnych do szkodzenia Kijowowi przy uniknięciu konfrontacji na polu bitwy, za to z wykorzystaniem partyzantki oraz metod hybrydowych.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s