Szwedzka opozycja za zablokowaniem Nord Stream 2. Politycy domagają się jasnego stanowiska Finlandii

Nord Stream.  Grafika: Gazprom
Nord Stream. Grafika: Gazprom

:Czerech posłów fińskich skierowało do rządu w Helsinkach pisemne pytanie w sprawie jego stanowiska na temat projektu Nord Stream 2 oraz jego wpływu na politykę bezpieczeństwa Finlandii.

:W czwartek 8 września odbędzie się w szwedzkim parlamencie debata na temat kontrowersyjnego projektu gazociągu Nord Stream 2. Konserwatywny polityk apeluje o zablokowanie projektu przez Szwecję.

Politycy domagają się jasnego stanowiska Finlandii ws. Nord Stream 2

(HBL/Wojciech Jakóbik)

Czerech posłów fińskich skierowało do rządu w Helsinkach pisemne pytanie w sprawie jego stanowiska na temat projektu Nord Stream 2 oraz jego wpływu na politykę bezpieczeństwa Finlandii.

Elina Lepomaki z partii Narodowa Koalicja, Anders Adlercreutz (Szwedzka Partia Ludowa Finlandii), Mikko Karna z Fińskiej Partii Centrum oraz Antero Vartia z Partii Zielonych wezwali Finlandię do wyjaśnienia swojego stanowiska na temat kontrowersyjnego projektu, który budzi coraz większe wątpliwości w Danii i Szwecji, choć Helsinki powstrzymują się przed zajęciem określonej pozycji w tej sprawie.

– Fińskie stanowisko jest znacząco różne do prezentowanego przez wiele innych krajów europejskich. Kraje bałtyckie, Polska i część państw Europy Środkowej wezwało do odrzucenia projektu Nord Stream 2 – czytamy w materiale prasowym grupy posłów. Krytykują oni premiera Juhę Sipilę, który zadeklarował, że dla Finlandii Nord Stream 2 to projekt czysto ekonomiczny, a nie sprawa dla polityków.

Posłowie pytają o polityczny wymiar projektu Nord Stream 2. Chcą wiedzieć, czy Finlandia przygotuje wzorem Szwecji formalną ocenę przedsięwzięcia z punktu widzenia polityki bezpieczeństwa.

Projekt Nord Stream 2 zakłada budowę nowego gazociągu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie o przepustowości 55 mld m3 rocznie. Jego realizacja pozwoliłaby na ugruntowanie pozycji dominującej Gazpromu na rynku Europy Środkowo-Wschodniej i podkopałaby alternatywne projekty dostaw gazu, jak import LNG czy dostawy z Norwegii.

W krajach skandynawskich narasta obawa, że realizacja Nord Stream 2 może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim. Przy budowie mogłoby dojść do incydentów na morzu. Bazy sprzętowe mogłyby zaś posłużyć do niepożądanej działalności militarnej Rosji, w tym Floty Bałtyckiej.

Szwedzka opozycja za zablokowaniem Nord Stream 2

(Svenska Dagbladet/Wojciech Jakóbik)

W czwartek 8 września odbędzie się w szwedzkim parlamencie debata na temat kontrowersyjnego projektu gazociągu Nord Stream 2. Konserwatywny polityk apeluje o zablokowanie projektu przez Szwecję.

Na łamach Svenska Dagbladet głos w tej sprawie zabrał Gunnar Hokmark, szwedzki poseł Europejskiej Partii Ludowej do Parlamentu Europejskiego (Umiarkowana Partia Liberalna). Jego zdaniem rząd w Sztokholmie „musi powiedzieć nie” kontrowersyjnej inwestycji.

– Debata na ten temat pokazała wolę przekazania sporu na ten temat na poziom Unii Europejskiej, ale to czas by rząd szwedzki uznał swoją odpowiedzialność – pisze Hokmark. Jego zdaniem projekt zagraża rozwojowi rynku gazu w Europie, ale mimo to Szwecja milczy na jego temat kierując dyskusję na poziom unijny. To odniesienie do słów minister spraw zagranicznych Margot Wallstrom, która uznała, że choć projekt Nord Stream 2 może budzić obawy, to powinna się nim zająć Komisja.

W ocenie posła do PE projekt ma bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo Szwecji, jest zagrożeniem dla rozwoju rynku gazu i stabilności w regionie Morza Bałtyckiego. – Premier Stefan Lofven ma wielką szansę zadziałać aby Nord Stream 2 nie powstał – pisze polityk. – Razem z pozostałymi krajami nordyckimi, państwami bałtyckimi i Polską, Szwecja może wyjaśnić, że jest miejsce na dyskusje i rozważania inne, niż tylko te opisane przez prawo europejskie. Stefan Lofven powinien zająć się inicjatywą jak połączenie elektroenergetyczne nordycko-bałtyckie (NordBalt – przyp. red.).

Projekt Nord Stream 2 zakłada budowę nowego gazociągu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie o przepustowości 55 mld m3 rocznie. Jego realizacja pozwoliłaby na ugruntowanie pozycji dominującej Gazpromu na rynku Europy Środkowo-Wschodniej i podkopałaby alternatywne projekty dostaw gazu, jak import LNG czy dostawy z Norwegii.

W krajach skandynawskich narasta obawa, że realizacja Nord Stream 2 może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim. Przy budowie mogłoby dojść do incydentów na morzu. Bazy sprzętowe mogłyby zaś posłużyć do niepożądanej działalności militarnej Rosji, w tym Floty Bałtyckiej.

– Jeśli Nord Stream 2 powstanie, drastycznie zwiększy możliwość wykorzystywania gazu jako broni politycznej przez Rosję poprzez zatrzymywanie dostaw krajom jak Ukraina, ale także wpływ na dużych klientów, jak Niemcy. W czasie chłodnych, europejskich zim, oznaczałoby to poważne perspektywy dla lobbingu – pisze Gunnar Hokmark.

Polityk przypomina, że port w Slite na Gotlandii, który ma posłużyć jako baza sprzętowa projektu Nord Stream 2, może być wykorzystany do zwiększenia obecności rosyjskiej floty w regionie. – Jest już jasne, że wyspa ta ma szczególne znaczenie strategiczne dla regionu, krajów bałtyckich i samej Szwecji. Gazociąg i inwestycje w Slite bez wątpienia pogorszą sytuację geopolityczną Szwecji – ocenia poseł.

– Szwecja nie powinna zostawiać innym decyzji znaczącej dla interesów Szwecji. Musimy przyjąć naszą odpowiedzialność i działać we współpracy z sąsiadami, aby dać sobie wsparcie i siłę polityczną – twierdzi Hokmark.

Szwecja musi wydać pozwolenie środowiskowe (ocenę oddziaływania na środowisko – EIA), aby projekt Nord Stream 2 mógł być realizowany.

Więcej: Szwedzka opozycja łączy siły przeciwko Nord Stream 2

Iran ostrożnie popiera interwencję na rynku ropy

(Financial Times/Wojciech Jakóbik)

Minister ropy naftowej Iranu Bijan Zanganeh zaoferował ostrożne poparcie dla planów zamrożenia wydobycia ropy naftowej. Życzy rynkowi wzrostu cen do poziomu 50-60 dolarów za baryłkę – donosi Financial Times.

Po spotkaniu z sekretarzem generalnym OPEC Mohammedem Barkindo, który przekonywał Iran do planu, Zanganeh poinformował, że jego kraj poprze „każde rozwiązanie mające na celu ustabilizowanie sytuacji na rynku ropy”. – Wspieramy ceny ropy na poziomie 50-60 dolarów za baryłkę – dodał.

Chociaż te słowa nie potwierdzają, że Iran może przyłączyć się do ewentualnej koalicji producentów na rzecz zamrożenia poziomu wydobycia, a przez to podniesienia cen surowca na giełdach, to ugodowy ton może poprawić klimat przed rozmowami w Algierii zaplanowanymi na wrzesień.

Opór Iranu wobec planu zamrożenia wydobycia przedstawionego w Doha w kwietniu tego roku spowodował, że rozmowy na temat jego przyjęcia zawaliły się. Arabia Saudyjska nie chciała dołączyć do porozumienia, które nie uwzględniałoby Iranu, jej głównego rywala na rynku ropy i płaszczyźnie polityczne.

Saudyjczycy i Rosjanie podpisali 5 września porozumienie o stworzeniu grupy roboczej do spraw koordynacji polityki naftowej. Nie doszły do porozumienia w sprawie zamrożenia poziomu wydobycia, ale mają intensywnie dyskutować na ten temat.

Głównym argumentem Iranu za utrzymaniem sprzeciwu wobec porozumienia była niezgoda na ograniczenie wydobycia przed powrotem do poziomu sprzed sankcji zniesionych w tym roku. Obecnie wydobycie irańskie zbliża się do pułapu 4 mln baryłek dziennie, którą może przekroczyć niebawem. Wtedy argument przeciwko porozumieniu straci ważność.

W przekonaniu Rosji należy pozwolić Irańczykom na odstępstwo od ewentualnego porozumienia przy jednoczesnym zagwarantowaniu ich poparcia dla inicjatywy. Arabia Saudyjska ocenia, że nie należy tego robić, bo irańskie wydobycie sięga już pożądanego pułapu.

Więcej: Arabia i Rosja tworzą grupę wsparcia dla ropoholików

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s