Chadecja w Szwecji: Zablokować port dla Nord Stream 2. Iran podejmie decyzję ws. porozumienia naftowego we wrześniu

Baltic Pipe a Nord Stream
Baltic Pipe a Nord Stream

:W Szwecji trwa dyskusja na temat kontrowersyjnego projektu gazociągu Nord Stream 2. Głos w niej zabrali przedstawiciele Chrześcijańskiej Demokracji: Ebba Busch Thor, Mikael Oscarsson i Penilla Gunther. Piszą, że Sztokholm powinien zablokować projekt.

:Irańczycy zadeklarowali, że zdecydują w sprawie udziału w ewentualnym porozumieniu na rzecz skoordynowanego zamrożenia poziomu wydobycia ropy naftowej przez producentów z całego świata dopiero po tym, jak wydobycie w ich kraju wróci do poziomu sprzed sankcji.

Chadecja w Szwecji: Zablokować port dla Nord Stream 2

(Svenska Dabladet/Wojciech Jakóbik)

W Szwecji trwa dyskusja na temat kontrowersyjnego projektu gazociągu Nord Stream 2. Głos w niej zabrali przedstawiciele Chrześcijańskiej Demokracji: Ebba Busch Thor, Mikael Oscarsson i Penilla Gunther. Piszą, że Sztokholm powinien zablokować projekt.

– Zwiększenie zależności od rosyjskiego gazu w okresie, gdy Rosja demonstruje w sposób aktywny swoje interesy geopolityczne, kiedy przeprowadza inwazję na kraj europejski, nie jest mądrą strategią – piszą Chadecy. Ich zdaniem z projektem wiąże się istotne ryzyko geopolityczne.

Autorzy listu przypominają, że wiceprezydent USA ocenił Nord Stream 2 za „zły układ” dla Europy. Zdaniem Chadeków to eufemizm. Przypominają, że Komisja Europejska sama stwierdziła, że tworzona Unia Energetyczna nie może być nadmiernie zależna od ograniczonej ilości dostawców, bo wystawiałoby to ją na ryzyko przerw dostaw.  – W historii nasz główny dostawca (Rosja – przyp. red.) nie wahał się przerywać dostaw gazu, kiedy tylko pojawiły się spory o warunki kontraktów, z wojną gazową przeciwko Ukrainie z 2009 roku włącznie – piszą politycy szwedzcy.

Kiedy powstawał pierwszy Nord Stream, Rosja nie atakowała innych krajów europejskich – przypominają Chadecy. Ich zdaniem nielegalna aneksja Krymu i spowodowane przez nią sankcje powinny wykluczać uruchomienie kolejnej, wielkiej inwestycji z udziałem Rosji. – Byłoby to kontr produktywne, by powiedzieć delikatnie – czytamy w liście. – Zwiększanie zależności od tego kraju da mu potężną siłę polityczną i ekonomiczną.

Twórcy listy krytykują politykę premiera Szwecji Stefana Lofvena, który waha się w sprawę Nord Stream 2. Piszą, że minister spraw zagranicznych Margot Wallstrom zajęła jasne stanowisko w debacie na ten temat, odnosząc się do prawa międzynarodowego. Zdaniem chadeckich polityków to samo prawo powinno determinować, czy Rosja może położyć gazociąg w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej, czy nie.

W przekonaniu trójki posłów Szwecja nie powinna godzić się na budowę Nord Stream 2 przez jej terytorium. – Kraje unijne powinny rozbudowywać przepustowość na potrzeby alternatywnych dostaw. Unia nie może popaść w bezpośrednią zależność od jednego dostawcy – kwitują.

– Rząd powinien wykorzystać wszelkie dostępne środki, jak wykluczenie zgody na wykorzystanie szwedzkiego terytorium do budowy Nord Stream 2, jak port Slite na Gotlandii, który jest niezbędny do realizacji projektu. Premier i minister spraw zagranicznych Szwecji powinni także szukać wsparcia państw europejskich na rzecz zablokowania projektu na poziomie europejskim – podsumowują Ebba Busch Thor, Mikael Oscarsson i Penilla Gunther.

Iran podejmie decyzję ws. porozumienia naftowego we wrześniu

(Financial Times/Wojciech Jakóbik)

Irańczycy zadeklarowali, że zdecydują w sprawie udziału w ewentualnym porozumieniu na rzecz skoordynowanego zamrożenia poziomu wydobycia ropy naftowej przez producentów z całego świata dopiero po tym, jak wydobycie w ich kraju wróci do poziomu sprzed sankcji.

– Nadal jesteśmy poniżej tego poziomu, ale zbliżamy się do niego – powiedział Moshen Ghamsari, dyrektor spraw międzynarodowych w National Iranian Oil Company zapytany o tę kwestię przez Financial Times. Przypomniał, że jego kraj wydobywał ponad 4 mln baryłek dziennie przed wprowadzeniem sankcji. Obecnie ten poziom wynosi 3,8 mln baryłek. – Jeżeli zgodnie z terminarzem zwiększymy wydobycie na złożu Zachodni Karoun, wrócimy do poziomu wydobycia sprzed sankcji – zadeklarował wspomniany przedstawiciel NIOC podczas Konferencji Naftowej Azji i Pacyfiku.

Złoża Zachodni Karoun znajdują się na południowym wschodzie Iranu. Są one kluczowym elementem polityki zwiększania wydobycia. Moshen Ghamsari zapowiedział, że ostateczna decyzja Iranu o przyłączeniu się do porozumienia naftowego zapadnie na spotkaniu ministrów kartelu naftowego OPEC, który spotka się w Algierii pod koniec września. Podejmie ją minister ropy Bijan Zanganeh.

Wcześniej irański minister ostrożnie poparł działania na rzecz ustabilizowania cen ropy na światowych rynkach na poziomie 50-60 dolarów za baryłkę. Niezgoda Iranu na zamrożenie wydobycia spowodowała w kwietniu porażkę rozmów na ten temat z udziałem Arabii Saudyjskiej, Rosji i innych producentów.

Więcej: Iran ostrożnie popiera interwencję na rynku ropy

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s