Szwecja: Sami nie zablokujemy Nord Stream 2. Świat da 44 mld dolarów na Święty Graal energetyki

Gaz zawór:Podczas debaty parlamentarnej minister spraw zagranicznych Szwecji Margot Wallstrom przyznała, że Sztokholmowi nie podoba się pomysł budowy kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2 na Morzu Bałtyckim, ale nie ma on narzędzi prawnych do zablokowania projektu.

:Z danych Bloomberg New Energy Financie wynika, że do 2024 roku ponad 44 mld dolarów zostaną przekazane na świecie na poszukiwania technologii magazynowania energii. Te środki trafią głównie do budżetów na rozwój technologii baterii litowo-jonowych używanych w telefonach komórkowych i samochodach elektrycznych.

Szwecja: Sami nie zablokujemy Nord Stream 2

(Sverige Radio/Wojciech Jakóbik)

Podczas debaty parlamentarnej minister spraw zagranicznych Szwecji Margot Wallstrom przyznała, że Sztokholmowi nie podoba się pomysł budowy kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2 na Morzu Bałtyckim, ale nie ma on narzędzi prawnych do zablokowania projektu.

– Są tutaj inni gracze, którzy będą mieli kluczową rolę dla przyszłości projektu. Możemy krzyczeć i sprawiać wrażenie, że jesteśmy w stanie zatrzymać ten projekt, ale to nie my sami jesteśmy w stanie powiedzieć „nie” – oceniła minister podczas debaty w parlamencie szwedzkim.

Zakłada on budowę dwóch nitek gazociągu przez Morze Bałtyckie z Rosji do Niemiec. Jest krytykowany w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, jako narzędzie ugruntowania dominacji Gazpromu w tej części rynku europejskiego, zagrożenie dla stabilności dostaw przez Ukrainę i inicjatywę niezgodną z celami politycznymi Unii Energetycznej.

Wallstrom zapewniła, że Szwecja będzie w oparciu o interesy bezpieczeństwa i środowiska Unii Europejskiej zabiegać o to, aby gazociąg Nord Stream 2 nie powstał. – Działamy bardzo aktywnie z krajami bałtyckimi i Komisją Europejską. Wyznaczyliśmy nawet specjalną delegację. Musimy spróbować wpłynąć na Niemcy w kontekście unijnym – powiedziała. – Musimy spojrzeć na całościowy obraz. To dlatego sprawa jest tak skomplikowana. Jest w nią zaangażowanych wiele interesów.

Była to odpowiedź MSZ na interpelację Chadeka Michaela Oscarssona, który w interpelacji do rządu twierdził, że Konwencja Narodów Zjednoczonych o prawie morza mogłaby posłużyć do zablokowania Nord Stream 2. – Karta ONZ o prawie morza nie daje nam prawa do uniemożliwiania innym państwom budowy gazociągów, w tej sprawie pan się po prostu myli – oceniła szwedzka minister.

Powodem ma być fakt, że gazociąg Nord Stream 2 ma przebiegać nie przez szwedzkie terytorium, ale wyłączną strefę ekonomiczną. Mimo to Szwedzi mogą odmówić udostępnienia portów potrzebnych, jako bazy sprzętowe do realizacji projektu.

– To temat do dyskusji z ministrem obrony narodowej, nie tylko konsultacji z samorządem Gotlandii – powiedziała szwedzka polityk. Przyznała, że nie kontaktowała się z resortem obrony w tej sprawie i nie zna jego stanowiska. – Jesteśmy zdeterminowani bronić naszych interesów bezpieczeństwa, więc jeśli zajdzie potrzeba, podejmiemy odpowiednie kroki – zadeklarowała.

Opozycja w Szwecji nawołuje rząd do stanowczych działań. Chadecy chcą uniemożliwienia konsorcjum Nord Stream 2 wykorzystania portów szwedzkich. Umiarkowana Partia Liberalna domaga się zajęcia jasnego stanowiska rządu w sprawie projektu i dążenia do zablokowania go na poziomie politycznym we współpracy z Polską, krajami nordyckimi i bałtyckimi.

Norwegia na razie nie sięgnie po złoża Arktyki

(Oilprice/Reuters/Wojciech Jakóbik)

Jak podaje agencja Reuters, ministerstwo ropy i energetyki Norwegii odmówiło firmom wydobywczym włączenia koncesji wokół Lofotem i Vesteraalen do kolejnej rundy koncesyjnej.

Ministerstwo zdementowało plotki, jakoby rozważało sięgnięcie po złoża na chronionych obszarach Arktyki. – To nigdy nie było tematem naszych rozważań – podaje resort. Przeciwko takiej decyzji protestowali norwescy przedstawiciele Greenpeace.

Górzysty region Lofoten został wyłączony z odwiertów w 2013 roku po porozumieniu rządu w sprawie ochrony tych terenów.

We wrześniu 2017 roku odbywają się wybory parlamentarne w Norwegii. Oslo może obawiać się skutku ewentualnej decyzji o poszukiwaniach w Arktyce dla poparcia społecznego. Protesty Greenpeace zgromadziły setki protestujących w stolicy.

Norwedzy inwestują środki zebrane dzięki sprzedaży węglowodorów w fundusz na rzecz rozwoju nowoczesnych, czystych technologii energetycznych. Do czerwca 2014 roku zgromadzili tam już 890 mld dolarów.

Świat da 44 mld dolarów na Święty Graal energetyki

(Bloomberg/Wojciech Jakóbik)

Z danych Bloomberg New Energy Financie wynika, że do 2024 roku ponad 44 mld dolarów zostaną przekazane na świecie na poszukiwania technologii magazynowania energii. Te środki trafią głównie do budżetów na rozwój technologii baterii litowo-jonowych używanych w telefonach komórkowych i samochodach elektrycznych.

Jak wskazuje Bloomberg, obecnie baterie tego typu nie potrafią np. gromadzić energii z paneli słonecznych latem i uwalniać ją zimą. Wydobycie litu jest związane z poważnym zanieczyszczeniem środowiska.

Magazyny energii to kluczowe wsparcie dla energetyki odnawialnej, które pozwoliłoby stabilizować dostawy. Bloomberg wymienia jako najbardziej perspektywiczne rozwiązania na dzień dzisiejszy magazyny korzystające z pływów, specjalne pociągi gromadzące energię poprzez windowanie po równi pochyłej, worki kompresujące powietrze, przetwórnie energii w gaz oraz osie gromadzące energię kinetyczną.

Wiceminister energii Michał Kurtyka nazwał magazyny energii „Świętym Graalem” energetyki. Jego zdaniem rozwój tej technologii pozwoli na kolejną rewolucję w sektorze energetycznym i rozwój odnawialnych źródeł energii.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s