Wielka Brytania zatwierdza projekt Hinkley Point. Ukraina otrzyma pieniądze MFW oraz wsparcie Niemiec i Francji

Hinkley Point C1:Jak podaje agencja Bloomberg rząd Wielkiej Brytanii poinformował Francję o tym, że zatwierdził plan budowy dwóch reaktorów jądrowych w ramach projektu Hinkley Point.

:Jak podaje agencja TASS, ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy, Niemiec i Francji omówili możliwość wycofania sił zbrojnych na całej linii frontu w Donbasie.

Bloomberg: Wielka Brytania zatwierdza projekt Hinkley Point

(Bloomberg/Wojciech Jakóbik)

Jak podaje agencja Bloomberg rząd Wielkiej Brytanii poinformował Francję o tym, że zatwierdził plan budowy dwóch reaktorów jądrowych w ramach projektu Hinkley Point. Kontrowersyjny projekt, którego wartość jest szacowana na 18 mld funtów (24 mld dolarów) może w końcu ruszyć.

Zgoda Londynu jest obwarowana pewnymi warunkami – donosi źródło Bloomberga pragnące pozostać anonimowe. Informacja na temat zatwierdzenia projektu nie została jeszcze przekazana opinii publicznej.

Nowa premier Wielkiej Brytanii Theresa May zarządziła rewizję decyzji w sprawie Hinkley Point. Projekt budzi kontrowersję ze względu na cenę i konieczność drogiego subsydiowania wytwórstwa energii w nowych reaktorach szacowanego na około 30 mld funtów przez 35 lat funkcjonowania bloków. Londyn będzie dopłacał w ramach kontraktu różnicowego do ceny energii pochodzącej z Hinkley Point, dając tym samym gwarancję stabilności.

Pod znakiem zapytania stało również zaangażowanie kapitałowe chińskiego partnera CGN, bo Londyn obawiał się ekspozycji na działanie wywiadu Chin. Zielone światło dla projektu może oznaczać początek ekspansji technologii i kapitału chińskiego w energetyce w całej Unii Europejskiej. Chińczycy chcą przejąć pakiet mniejszościowy w projekcie jądrowym Sizewell i większościowy w Bradwell. Rozważają także inwestycje w innych częściach Europy.

Mimo to Brytyjczycy liczą na to, że będzie niezależnym od czynników zewnętrznych źródłem surowca, który miałby przez 35 lat pokrywać do 7 procent zapotrzebowania Wysp na energię elektryczną. To ukoronowanie prawie dekady starań francuskiego EDF o odbudowę potencjału energetyki jądrowej w Wielkiej Brytanii. W 2008 roku spółka przejęła British Energy Plc odpowiedzialne za brytyjskie bloki jądrowe. Kontrakt na realizację projektu ma dać drugi oddech francuskiej branży jądrowej, która znalazła się w kłopotach finansowych.

Ukraina otrzyma pieniądze MFW oraz wsparcie Niemiec i Francji

(Interfax/Kancelaria Prezydenta Ukrainy/Wojciech Jakóbik)

Jak podaje agencja TASS, ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy, Niemiec i Francji omówili możliwość wycofania sił zbrojnych na całej linii frontu w Donbasie. Berlin podkreślił znaczenie zgody Międzynarodowego Funduszu Walutowego na przekazanie kolejnej transzy pomocy finansowej Ukraińcom.

Ministrowie Paweł Klimkin, Frank Walter Steinmeier oraz Jean-Marc Ayrault mówili o potrzebie budowy zaufania w strefie zbrojnego konfliktu na wschodzie Ukrainy, gdzie działają siły rosyjskie. Ukraiński minister podkreślił znaczenie misji obserwacyjnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie dla wdrożenia zawieszenia broni ustalonego w ramach tzw. Porozumień mińskich. Ocenił, że skuteczność zależy od tego, czy OBWE obejmie kontrolą cały obszar Donbasu, a szczególnie granicę ukraińsko-rosyjską, która obecnie znajduje się poza kontrolą Kijowa.

Niemcy wyraziły poparcie dla przekazania Ukrainie kolejnej transzy pomocy finansowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Fundusz zgodził się przesłać Ukrainie trzecią część pomocy. Pozwala to na odbiór 1 mld dolarów pomocy makroekonomicznej z USA i 600 mln euro z Unii Europejskiej. Niemcy zgłosiły gotowość do realizacji wspólnych projektów z Ukrainą.

Francja poinformowała, że w przyszłym tygodniu dojdzie do podpisania o stworzeniu trzech stref w Donbasie. Zostaną im podporządkowane poszczególne rodzaje sił zbrojnych obecne w regionie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s