Białoruska elektrownia jądrowa przejdzie testy wytrzymałości. Szczyt OPEC w Algierii może być przełomowy

Podstawowe informacje na temat OPEC.
Podstawowe informacje na temat OPEC.

:Ministerstwo spraw zagranicznych Białorusi omówiło 19 września „obecne problemy i perspektywy rozwoju współpracy z Unią Europejską w sferze energetyki”.

:Przedstawiciele OPEC przekonują, że porozumienie naftowe może zostać podpisane podczas nieformalnego szczytu organizacji w Algierii. Wtedy dojdzie do sformalizowania spotkania i oficjalnych decyzji.

Białoruska elektrownia jądrowa przejdzie testy wytrzymałości

(Regnum/Wojciech Jakóbik)

Ministerstwo spraw zagranicznych Białorusi omówiło 19 września „obecne problemy i perspektywy rozwoju współpracy z Unią Europejską w sferze energetyki”.

Mińsk odwiedziła delegacja Komisji Europejskiej pod przywództwem wicedyrektora generalnego do spraw energetyki Thomasa Gerassimosa. Rozmawiał on z wiceminister spraw zagranicznych Jeleną Kupczyną. Szczególną uwagę poświęcono kontrowersyjnemu projektowi elektrowni jądrowej w Ostrowcu.

– W kontekście tego projektu wiceminister podkreśliła wagę wzajemnego informowania się i przejrzystego dialogu. Poinformowała także o krokach, które zostały podjęte przez Białoruś w celu zapewnienia bezpieczeństwa i niezawodności budowanego obiektu. Potwierdziła także wolę wykonania testów wytrzymałości do końca tego roku – podaje resort na stronie internetowej.

Delegacja z Brukseli odwiedziła plac budowy w Ostrowcu. Rozmawiała także z zainteresowanymi agencjami rządowymi na Białorusi. Spotkanie odbyło się po nieudanych rozmowach Białorusi z Litwą, która krtytykuje projekt. Dyrektor departamentu ochrony w litewskim ministerstwie środowiska Vitalijus Auglis przyznał, że „między stronami utrzymuje się fundamentalny brak porozumienia odnośnie aplikacji standardów międzynarodowych, przejrzystości, otwartości i zasad dobrego sąsiedztwa”.

Minister energetyki Litwy Rokas Masiulis dopuścił 26 sierpnia możliwość zaskarżenia Białorusi do sądu za budowę Elektrowni Ostrowiec bez zgody Wilna. Za realizację projektu jest odpowiedzialny rosyjski Rosatom. Generalnym wykonawcą projektu jest Atomstrojprojekt. Koszty realizacji projektu poniesie Rosja. Plan dotyczy budowy dwóch reaktorów o mocy 1200 MW każdy w technologii WWER-1200. Pierwszy z nich ma rozpocząć pracę do końca 2018 roku, a drugi do 1 lipca 2020 roku. Wcześniej musi przejść wspomniane testy wytrzymałości.

Norweski lodołamacz na usługach Gazpromu w Arktyce

(Wojciech Jakóbik)

Rosjanie z Femco odbiorą w sumie trzy arktyczne jednostki od firmy Havyard z Norwegii.

W listopadzie 2015 roku odbyła się ceremonia nadania imienia pierwszemu z trzech lodołamaczy Havyard 843 ICE – Aleutowi. Po niej statek skierował się do portu Murmańsk w Rosji, skąd wozi sprzęt na platformę wydobywczą Gazprom-Nieft na złożu Prirazłomnoje w Arktyce. Został wyczarterowany przez Gazprom.

Statki mogą przeciwdziałać wyciekom ropy i prowadzić misje ratunkowe. Mogą łamać lód nawet przy temperaturze -30 stopni Celsjusza. Pozostałe dwa statki otrzymały imiona Normann i Pomor.

Gazprom Nieft planuje rozwijać wydobycie przy użyciu platformy Prirazłomnaja. W 2016 roku ma ono zostać zwiększone do 1,7 mln ton. W 2018 roku ma już wynosić 5 mln ton rocznie. Z tamtejszych złóż ma pochodzić nowa mieszanka ropy o nazwie Arctic Oil, w skrócie ARCO.

Rosja penetruje Arktykę statkiem z Polski

Szczyt OPEC w Algierii może być przełomowy

(Bloomberg/Wojciech Jakóbik)

Przedstawiciele OPEC przekonują, że porozumienie naftowe może zostać podpisane podczas nieformalnego szczytu organizacji w Algierii. Wtedy dojdzie do sformalizowania spotkania i oficjalnych decyzji.

Nieformalne spotkanie kartelu naftowego OPEC zostało przesunięte o jeden dzień. Ma odbyć się 28 września w Algierii. W ten sposób nie będzie nachodzić na wydarzenia Forum Energetycznego, które odbywa się dzień wcześniej.

Bloomberg donosi, że sekretarz generalny organizacji Mohammed Barkindo z Nigerii zapowiedział, że w razie osiągniecia porozumienia o skoordynowanym zamrożeniu poziomu wydobycia ropy naftowej w celu stabilizacji jej ceny na rynku w Algierii dojdzie do nadzwyczajnego posiedzenia OPEC w tej sprawie. Barkindo przekonuje, że kraje członkowskie są zainteresowane takim porozumieniem.

Najbardziej dotknięta przez spadek cen ropy Wenezuela utrzymuje, że z jej „bardzo dobrych” rozmów z Iranem wynika, że spotkanie w Algierii może się zakończyć sukcesem porozumienia. Podobne deklaracje pojawiały się przed szczytami OPEC jesienią 2014 i 2015 roku, a także wiosną 2016 roku, kiedy również czyniono przygotowania do ewentualnej umowy o wspólnym zamrożeniu wydobycia.

Opcja obniżenia poziomu produkcji została wykluczona przez większość państw OPEC. Ostateczne porozumienie zależy od postawy Iranu, który do tej pory nie chciał rozmawiać o ograniczeniach wydobycia, które w jego przypadku wraca systematycznie do poziomu sprzed sankcji. Obecnie Irańczycy ślą pojednawcze sygnały w sprawie porozumienia. Zdaniem części komentatorów oznacza to, że Teheran jest gotów do jego zawarcia.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s