Spór o Orlen hamuje integrację energetyczną Polski i Litwy. Clinton wygrywa debatę z Trumpem

GIPL. For. Amber Grid
GIPL. For. Amber Grid

:Przyszłość Gazociągu Polska-Litwa może być zależna od sporu Orlen Lietuva z Kolejami Litewskimi – podaje agencja LETA/BNS.

:W Stanach Zjednoczonych odbyła się debata prezydencka między kandydatką Demokratów, Hillary Clinton, a jej rywalem z ramienia Partii Republikańskiej Donaldem Trumpem.

Spór o Orlen hamuje integrację energetyczną Polski i Litwy

(BNS/Wojciech Jakóbik)

Przyszłość Gazociągu Polska-Litwa może być zależna od sporu Orlen Lietuva z Kolejami Litewskimi – podaje agencja LETA/BNS.

Polska i Litwa rozmawiają o przyszłości projektu Gazociągu Polska-Litwa, który jest kluczowy dla integracji gazowej krajów bałtyckich z pozostałymi państwami Unii Europejskiej. Projekt zostanie opóźniony o 2,5 roku. Agencja BNS przekonuje, że Polacy domagają się nowego podziału kosztów, który będzie dla nich bardziej korzystny.

– Warszawa postrzega zaangażowanie Orlenu na Litwie, jako sprawę równie istotną, jak GIPL i LitPol Link 2. Orlen uznaje, że nie jest traktowany na równi z innymi klientami Kolei Litewskich i nie chce płacić więcej, niż inni – mówi agencji Wojciech Jakóbik, analityk Instytutu Jagiellońskiego i redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

LitPol Link 2 to projekt drugiego połączenia elektroenergetycznego Polska-Litwa, który pozwoli na niekontrolowany, swobodny przepływ energii między systemami, a co za tym idzie, synchronizację sieci krajów bałtyckich z kontynentalnym. Jakóbik podkreśla, że wraz z integracją nie będzie już możliwe ograniczenie napływu taniej energii ze Skandynawii do Polski.

– Energetyka i polityka są ze sobą ściśle powiązane. Jeśli ktoś szuka pretekstu, na pewno go znajdzie. Warto przypomnieć sobie problemy ropociągu Drużba, który po wielkich naprawach i tak został wyłączony i nikt go nie używa. To jest dokładnie to, co może dziać się w tym przypadku – powiedział Kestius Dauksys, poseł będący członkiem komisji ds. energetyki w Sejmasie. Jego zdaniem opóźnienie GIPL może być decyzją polityczną pod pretekstem zmiany trasy.

Mimo to minister energetyki Litwy Rokas Masiulis nie uznaje powiązania kwestii GIPL ze sporem Orlenu o stawki kolejowe. – Nie ma bezpośredniego połączenia, te sprawy są całkowicie odrębne, choć jest generalnie prawdą, że sprawa Orlenu i inne są koordynowane w jednym ministerstwie w Polsce, a na Litwie w różnych – powiedział minister cytowany przez BNS.

Przyznał, że sprawa Orlenu została podniesiona przez Polaków podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Minister transportu i komunikacji Litwy Rimantas Sinkevicius ocenia, że negocjacje Orlenu z Kolejami Litewskimi mogą mieć przełożenie na przyszłość wspólnych projektów.

– Problemem są pieniądze. Jedna strona chce tańszych usług, a druga chce zysków. Najmniejsza różnica oczekiwań z zeszłej wiosny wyniosła 41 mln euro do 2024 roku. Największa to fantastyczna suma ponad 200 mln euro – wskazuje Litwin.

Premier Litwy Algirdas Butkevicius zadeklarował, że nie zaakceptuje działalności krajowego operatora kolejowego ze stratą w celu usatysfakcjonowania Orlenu. Przyznał jednak, że zgoda w tej sprawie ułatwiłaby rozmowy o wspólnych projektach energetycznych z Polską.

Clinton wygrywa debatę z Trumpem. Energetyka na marginesie

(CNN/New York Times/Wojciech Jakóbik)

W Stanach Zjednoczonych odbyła się debata prezydencka między kandydatką Demokratów, Hillary Clinton, a jej rywalem z ramienia Partii Republikańskiej Donaldem Trumpem.

Kandydaci starli się w dyskusji o sprawy handlowe, historię polityki zagranicznej USA i prawa człowieka. Jak ocenia The New York Times, Clinton chciała pokazać brak doświadczenia Trumpa, a on próbował pokazać, że umowy międzynarodowe popierane przez kandydatkę Demokratów (na przykład układ handlowy NAFTA lub Partnerstwo Transpacyficzne) prowadzą do utraty miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych. Demokratka odpierała ataki, oskarżając Republikanina o rasizm i brak szacunku do kobiet.

Energetyka pojawiła się jedynie w kontekście zarzutów Clinton wobec Trumpa o to, że podważa fakty naukowe na temat zmian klimatycznych na Ziemi. Republikanin odparł, że w obecnej sytuacji gospodarczej USA nie stać na politykę klimatyczną, która pozbawi jego kraj miejsca pracy.

Oceny debaty są różne. W sondażu poparcia ABC News i Washington Post przed dyskusją ankietowani rozłożyli głosy między obu kandydatów. 46 procent z nich poparło Hillary Clinton, a 44 procent wskazało Donalda Trumpa. Granica błędu w badaniu to 4,5 procent. CNN podkreśla jednak, że w poprzednich sondażach Clinton miała bardziej zdecydowaną przewagę. W sierpniu wynosiła ona osiem punktów.

W sondażu CNN/ORC po debacie 62 procent głosujących uznało, ze wygrała ją Clinton. 27 procent głosujących oceniło, że wygrał Trump. Z sondażu ma wynikać, że wydarzenie oglądali w większym stopniu Demokraci.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s