Po wyborach w Rosji: kierunki polityki gospodarczej. Dla Polskiego Radia

Władimir Putin18 września Rosjanie wybierali deputowanych Dumy Państwowej i przedstawicieli władz lokalnych. Wybory wygrała rządząca partia Jedna Rosja, która uzyskała konstytucyjną większość. Wyniki i kierunki rosyjskiej polityki komentowali w programie 7 Dni Wschód w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik i Patryk Gorgol (Biznes Alert).

Jak podkreślał Patryk Gorgol, choć można przewidywać, że wyniki wyborów były nieco inne, to „poparcie dla Putina jest istotne”. – Uważam, że należy się przygotować na to, że w Rosji się jeszcze długo nic nie zmieni – mówił. Zdaniem Wojciecha Jakóbika Władimir Putin „pokazał tymi wyborami, że w Rosji nadal może zrobić wszystko”.

Goście zwrócili także uwagę na niską frekwencję wyborczą w dużych miastach. Według Jakóbika nie jest to wyraz braku zainteresowania polityką, ale wyrażenie biernego oporu wobec rządów Jednej Rosji: – To jest wszystko na co mogą sobie pozwolić. Władimir Putin konsoliduje aparat siłowy, konsoliduje władzę wokół siebie i przygotowuje się do tych wyborów prezydenckich w 2018 roku.

Zdaniem eksperta prezydent Rosji będzie także dążył do „przygotowania gruntu na pomoc z Zachodu”. Rynek gazu szybko się rozwija, ale Rosja nie jest w stanie przeprowadzać modernizacji, a jej gospodarka uzależniona jest właśnie od sektora energetycznego. – Dochody maleją, mimo zwiększenia sprzedaży. Oznacza to, że Rosja musi maksymalizować sprzedaż węglowodorów. W tym celu musi sięgać po nowe złoża, wydobywać ropę i gaz w nowych miejscach, do tego potrzebuje partnerów z zachodu, którzy maja know-how, technologie oraz kapitał którego Rosji brakuje. Dlatego tak dotkliwe są sankcje, które dotyczą sektora bankowego, zbrojeniowego, ale właśnie też wydobywczego – tłumaczył.

Sankcje, które na Rosję nałożyła Unia Europejska obowiązują do końca stycznia 2017 roku. Jak wyjaśniali eksperci widoczna jest już jednak chęć do wcześniejszego ich zniesienia przez państwa zachodnie.

W programie także o konflikcie na linii Białoruś-Rosja, sytuacji Ukrainy oraz roli Rosji w Syrii.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Piotr Pogorzelski.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s