Iran śle węglowodory na spocie. USA nie godzą się na kontrakty długoterminowe

Tankowiec Sirius Star na Oceanie Indyjskim
Tankowiec Sirius Star na Oceanie Indyjskim

:Iran zamierza zwiększyć wydobycie do 4,2 mln baryłek dziennie, a eksport do 2,4 mln baryłek na dobę. Iran ma taryfę ulgową w porozumieniu naftowym.

:Pierwszy raz od czasu zniesienia międzynarodowych sankcji wobec Iranu brytyjski koncern energetyczny BP odebrał 1 mln baryłek irańskiego kondensatu gazowego.

(Reuters/Wojciech Jakóbik)

Iran zamierza zwiększyć eksport ropy do 2,35 mln baryłek dziennie – podał dyrektor ds. międzynarodowych w irańskiej spółce naftowej NIOC Mohsen Ghamsari. Obecnie ten kraj wysyła 2,2 mln baryłek dziennie. Pomimo nieformalnego porozumienia kartelu OPEC o wspólnym ograniczeniu wydobycia ropy, Teheran nie zamierza rezygnować z walki o rynki.

Ghamsari mówił także o możliwości zwiększenia wydobycia oraz eksportu przez Iran ze względu na to, że został on wyłączony ze zobowiązań do redukcji w ramach porozumienia naftowego OPEC. Podczas rozmów w Algierii członkowie kartelu mieli się zgodzić na wyłączenie Iranu z redukcji. Irańczyk podkreślił, że w rafineriach jego kraju znajduje się nadwyżka 1,8 mln baryłek dziennie, która zostanie alokowana na eksport.

Iran zamierza zwiększyć wydobycie do 4,2 mln baryłek dziennie, a eksport do 2,4 mln baryłek na dobę. W pierwszej połowie 2016 roku według irańskiego kalendarza (od 20 marca) było to średnio 2 mln baryłek dziennie. W tym okresie wysłano za granicę także 500 tysięcy baryłek kondensatu gazu.

Mówił także o eksporcie ropy naftowej do Europy. Według jego słów trafia tam 600-650 tysięcy baryłek dziennie. Jak informował BiznesAlert.pl, ograniczeniem dla rozwoju eksportu w tym kierunku jest kontrola Stanów Zjednoczonych nad umowami podpisanymi z Iranem. Waszyngton pozostaje sceptyczny wobec polityki Teheranu i blokuje głębszą współpracę z Europą.

27 września w Algierii kraje kartelu naftowego OPEC ustaliły, że wspólnie obniżą wydobycie w organizacji do 32,5-33 mln baryłek na dzień. Nie ustalono rozdziału obciążeń, choć informacje przekazane przez Iran świadczą o tym, że możliwe są wyjątki. Zgodnie z ustaleniami OPEC, „Iran razem z Libią i Nigerią, mają prawo do wydobycia na maksymalnym poziomie, który ma sens”.

Może to jednak oznaczać, że do formalnego porozumienia podczas oficjalnego szczytu OPEC zaplanowanego na listopad nie dojdzie.

– Widzieliśmy już naprawdę dużo podobnych dokumentów, które absolutnie nie zobowiązywały stron do niczego. Mają one znaczenie polityczne i propagandowe, a także PR-owe – przekonuje Michaił Krutichin, analityk RusEnergy. Jego zdaniem efekt porozumienia dla cen ropy będzie krótkofalowy.

Iran śle węglowodory na spocie. USA nie godzą się na kontrakty długoterminowe

(RIA Novosti/Wojciech Jakóbik/Bartłomiej Sawicki/Piotr Stępiński)

Pierwszy raz od czasu zniesienia międzynarodowych sankcji wobec Iranu brytyjski koncern energetyczny BP odebrał 1 mln baryłek irańskiego kondensatu gazowego – poinformował dyrektor ds. międzynarodowych National Iranian Oil Company (NIOC) Seyed Mohsen Ghamsari.

– Na podstawie kontraktu spotowego brytyjskiej spółce dostarczono 1 mln baryłek kondensatu gazowego – powiedział Ghamsari.

Zwrócił przy tym uwagę, że surowiec został sprzedany na podstawie jednorazowej umowy. Jednocześnie Iran kontynuuje rozmowy dotyczące długoterminowych umów z takimi spółkami jak Shell i BP.

– Rozpoczęto również rozmowy z Royal Dutch Shell o długoterminowych dostawach ropy, chociaż na razie nie podjęto ostatecznej decyzji – powiedział przedstawiciel NIOC. Dodał, że spółka kontynuuje negocjacje dotyczące charakteru oraz wolumenu dostaw.- Jak dotychczas sprzedano dwóm spółkom z Wielkiej Brytanii dwa ładunki ropy oraz kondensatu gazowego – stwierdził Ghamsari.

W porównaniu z lipcem w sierpniu Iran zwiększył poziom eksportowanego wolumenu ropy o 15 procent – do 2 mln baryłek dziennie. Dzięki silnemu popytowi na irańską ropę w Europie oraz Azji Teheran zwiększył dzienne wydobycie do 3,8 mln baryłek. Irańczycy są bliscy osiągnięcia poziomu wydobycia sprzed nałożenia  międzynarodowych sankcji, czyli 4 mln baryłek na dobę.

Dostawa spotowa dotarła także do Gdańska. Grupa Lotos odebrała ją przy pomocy tankowca Atlantas latem 2016 roku. Lotos i PKN Orlen rozmawiają o możliwości podpisania umów długoterminowych z Iranem, ale na razie nie ma informacji o przełomie w tym zakresie.

Jak informował BiznesAlert.pl, ograniczeniem dla podpisywania umów długoterminowych z Iranem w Europie może być postawa Stanów Zjednoczonych, które nie pozwalają na rozwój współpracy energetycznej z tym krajem ze względu na obawy o możliwość pogorszenia relacji z Teheranem.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s