Eksperci apelują o nowe sankcje energetyczne wobec Rosji. Polacy z GE zmodernizują ukraińskie elektrownie jądrowe

Nord Stream.  Grafika: Gazprom
Nord Stream. Grafika: Gazprom

:Anna Hopko i Michajło Gonczar apelują na łamach bloga Atlantic Council o zablokowanie projektu Nord Stream 2 i ograniczenie importu ropy z Rosji przez Unię Europejską. Ma to być reakcja na działania Rosji w Syrii. 20 października Rada Europejska rozważy wprowadzenie nowych obostrzeń.

:Energoatom i GE Power Polska podpisały memorandum o porozumieniu rozwoju współpracy i modernizacji sprzętu maszynowego w halach ukraińskich elektrowni jądrowych. Podpisy złożono podczas uroczystości 20-lecia firmy Energoatom.

Clinton wygrywa trzecią debatę z Trumpem

(CNN/TASS/Wojciech Jakóbik)

W przekonaniu widzów trzeciej debaty przed wyborami prezydenckimi w USA z udziałem Hillary Clinton i Donalda Trumpa, zwyciężyła kandydatka Demokratów.

Z ankiety CNN wynika, że 52 procent ankietowanych daje zwycięstwo Clinton, a 39 procent kandydatowi Republikanów.

Dyskusja odbyła się 20 października w Las Vegas. Ważnym elementem debaty były relacje USA z Rosją. Clinton oskarżyła Moskwę o szpiegowanie Amerykanów i współpracę z WikiLeaks. Nazwała także Trumpa „marionetką Putina”.

Odniosła się w ten sposób do ataków hakerskich na sztab wyborczy Partii Demokratycznej. W ich wyniku wyciekły kompromitujące informacje na temat prac sztabu. W przekonaniu Demokratów miało to posłużyć poprawieniu sondaży Donalda Trumpa.

Kandydat republikański odparował, że nie zna prezydenta Rosji, ale bije on na głowę Clinton i prezydenta USA Baracka Obamę w polityce zagranicznej.

Wybory prezydenckie w USA odbędą się 8 listopada.

OPEC chce przekonać Rosję do porozumienia naftowego

(Reuters/OilCapital/Wojciech Jakóbik)

Minister energetyki, przemysłu i surowców naturalnych Arabii Saudyjskiej Khaled bin Abdul Aziz al-Falih przekonuje, że krajom kartelu OPEC udało się przekonać „wielu producentów” spoza organizacji do przystąpienia do porozumienia naftowego mającego podnieść ceny ropy na giełdach.

Według saudyjskiego ministra niewymienieni z nazwy producenci zgodzili się nie tylko na zamrożenie, ale także na ograniczenie poziomu wydobycia ropy naftowej. Kraje OPEC doszły do wstępnego porozumienia w sprawie ograniczenia poziomu wydobycia.

Jednym z wspomnianych państw jest Rosja. Sekretarz generalny OPEC Mohammed Barkindo poinformował, że trwają konsultacje na temat poziomu ograniczenia wydobycia przez Federację Rosyjską. Wyzwaniem może być stanowisko prezesa giganta naftowego, Rosnieftu, który ocenił, że ograniczenie wydobycia w Rosji nie przyniesie oczekiwanych efektów i jest niepożądane.

Moskwa zadeklarowała gotowość do rozmowy o udziale w porozumieniu pod warunkiem oficjalnego układu w tej sprawie w gronie krajów OPEC, do którego może dojść podczas szczytu organizacji 30 listopada w Wiedniu.

USA wzmocnią obecność w Azji i Europie by uspokoić sojuszników

(The Washington Times/Xinhua/Wojciech Jakóbik)

USA zamierzają zwiększyć obecność wojskową w Azji i Europie w celu ponownego upewnienia swych sojuszników do gotowości ich obrony w razie zagrożenia.

Amerykanie mogą wysłać rotacyjny oddział w sile 300 osób do Norwegii. Norweskie ministerstwo obrony i dowództwo U.S. Marines w Europie i Afryce przyznają, że realizacja tego planu jest rozważana.

Jednostka mogłaby stacjonować w miejscowości Vaernes w środkowej Norwegii. Byłby to pierwszy przypadek rozlokowania sił USA w Norwegii, która graniczy w Arktyce z Rosją. Norwedzy należą do NATO i sygnalizowali wielokrotnie potrzebę wzmocnienia bezpieczeństwa na akwenach państw Sojuszu.

Pomimo sprzeciwu Chin i Rosji, Stany Zjednoczone mają zamiar rozmieścić system obrony przeciwrakietowej Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) w Korei Południowej „tak szybko, jak to możliwe” – wynika z deklaracji sekretarza stanu USA Johna Kerryego.

Do końca przyszłego roku w Korei Północnej ma zostać rozmieszczona jedna bateria THAAD.

Zapowiedział on, że Stany zrobią wszystko, aby chronić swoich sojuszników w regionie. Wskazywał na potrzebę poprawy bezpieczeństwa Korei w obliczu agresywnych działań jej sąsiada na północy. Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych potępiła 17 października próbę pocisku balistycznego w Korei Północnej.

19 października USA i Korea Południowa doszły do porozumienia w sprawie ustanowienia grupy konsultacyjnej w sprawie „rozszerzonego odstraszania”, czyli osłony przy użyciu parasola nuklearnego.

Eksperci apelują o nowe sankcje energetyczne wobec Rosji

(Atlantic Council)

Anna Hopko i Michajło Gonczar apelują na łamach bloga Atlantic Council o zablokowanie projektu Nord Stream 2 i ograniczenie importu ropy z Rosji przez Unię Europejską. Ma to być reakcja na działania Rosji w Syrii. 20 października Rada Europejska rozważy wprowadzenie nowych obostrzeń.

– Najsilniejszą kartą przetargową Unii Europejskiej jest jej poziom importu sorowców i powinna zostać uwzględniona jako element nowej strategii unijnej. Poprzez sprowadzanie surowców z Rosji, Unia pozwala Kremlowi na dalszą agresję na Ukrainie i Syrii – ostrzegają eksperci.

Wyliczają, że dwie trzecie przychodów do rosyjskiego budżetu pochodzi ze sprzedaży węglowodorów, a Unia Europejska jest największym klientem, bo trzy czwarte ropy z Rosji trafia na jej rynek. – Rosja zaopatrza Europę w surowce, a Europa budżet rosyjski w pieniądze – piszą autorzy tekstu. Przypominają, że największymi importerami ropy są: Niemcy, Holandia i Polska.

W przypadku Polski Hopko i Gonczar przypominają, że sceptyczny wobec Rosji rząd Prawa i Sprawiedliwości zwiększył zakupy ropy od rosyjskiego Rosnieftu. – PKN Orlen dostarcza także ropę Rosnieftu na Litwę i do Czech – piszą. Piszą, że aktywami na Litwie w latach 2004-2005 interesowała się Rosja i chciała je nielegalnie przejąć. Powołują się na słowa ówczesnego szefa Agencji Wywiadu Zbigniewa Siemiątkowskiego, który powiedział, że rosyjskie imperium posługiwało się w przeszłości czołgami, a obecnie wykorzystuje do tych samych celów ropę.

Analitycy cytowani przez Atlantic Council przypominają, że Polska i pozostałe kraje Gurpy Wyszehradzkiej: Czechy, Słowacja i Węgry, potępiły projekt gazociągu Gazpromu o nazwie Nord Stream 2, jako przedsięwzięcie polityczne i szkodliwe dla Europy Środkowo Wschodniej.

– Czas zatrzymać agresora. Należy zoptymalizować dostawy ropy z Rosji do Europy poprzez redukcję wolumenu o co najmniej połowę. Są do tego możliwości, jeśli uwzględnić potencjał Iranu, który zawsze dostarczał ropę do Europy, i Kazachstanu, choć jest on zależny od rosyjskiej infrastruktury – wskazują eksperci. Nie pozostają przy tym. Ich zdaniem ograniczenie importu ropy to za mało.

Przekonują, że należy rozważyć blokadę szlaków dostaw rosyjskiej ropy, na przykład na Morzu Czarnym i Bałtyckim. Twierdzą, że należy zrewidować podejście Unii Europejskiej do projektów, jak Nord Stream 2 i Turkish Stream, które mają posłużyć utrzymaniu zależności Europy od rosyjskich surowców. Apelują także o zakończenie śledztwa antymonopolowego Komisji przeciwko Gazpromowi i rozszerzenia sankcji.

Mychajło Gonczar jest prezesem Centrum Badań Strategii Globalnej XXI. Hanna Hopko jest parlamentarzystką ukraińską i przewodniczącą komisji spraw zagranicznych.

W przekonaniu Gazpromu dostawy LNG z USA do Europy nie będą zagrożeniem dla jego pozycji na tym rynku. 19 października spółka opublikowała stanowisko, w którym przekonuje, że na rynku europejskim amerykański gaz skroplony przegrywa z dostawami gazociągowymi z Rosji.

To wniosek ze spotkania rady dyrektorów Gazpromu, która omówiła perspektywy rozwoju sektorów gazu łupkowego i LNG na świecie, a także dostaw amerykańskiego LNG na Stary Kontynent.

– Z obecnych wyliczeń wynika, że głównym rynkiem zbytu dla LNG z USA pozostanie Ameryka Łacińska. W rzeczywistości większość gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych trafiała tam w okresie od marca do września 2016 roku – wskazuje Gazprom.

Pomimo sceptycznej opinii na temat szans amerykańskiego LNG w Europie, Gazprom sam zamierza rozwijać tę działkę działalności. Posiada już terminal LNG na wyspie Sachalin. Chce zbudować kolejny w porcie Ust-Ługa w ramach projektu Baltic LNG.

Polacy z GE zmodernizują ukraińskie elektrownie jądrowe

(Energoatom/Wojciech Jakóbik)

Energoatom i GE Power Polska podpisały memorandum o porozumieniu rozwoju współpracy i modernizacji sprzętu maszynowego w halach ukraińskich elektrowni jądrowych. Podpisy złożono podczas uroczystości 20-lecia firmy Energoatom.

Memorandum opisuje współpracę na rzecz zwiększenia mocy wytwórczych reaktorów na Ukrainie, zwiększenia ich efektywności i bezpieczeństwa poprzez modernizację infrastruktury. Zakłada także rozwój współpracy przy serwisowaniu sprzętu zainstalowanego w obiektach przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii i instrumentów finansowych.

General Electric jest obecny w Polsce od 1992 roku. Zatrudnia około 10 tysięcy pracowników. Oprócz oferty obejmującej między innymi nowoczesne technologie medyczne oraz produkcję wydajnej aparatury kontrolno-sterowniczej, GE udziela pożyczek i oferuje produkty finansowe zarówno klientom korporacyjnym, jak i indywidualnym. Warszawskie Engineering Design Center (EDC) jest centrum badawczo-rozwojowym GE i zatrudnia 1600 inżynierów, którzy współpracują z krajowymi i zagranicznymi centrami badawczymi specjalizującymi się w poszczególnych obszarach działalności GE.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s