FT: Bruksela omawia ugodę z Gazpromem. Polska i sojusznicy chcą twardej linii. Będzie zapotrzebowanie na więcej LNG. To szansa dla gazoportu

Zdjęcie z wizyty na gazoporcie w Świnoujściu. Fot. Stefan Kulesza
Zdjęcie z wizyty na gazoporcie w Świnoujściu. Fot. Stefan Kulesza

:Gazeta Financial Times podaje, że Gazprom zamierza ustąpić Komisji Europejskiej i wypełnić jej oczekiwania względem zmiany zachowania na rynku w celu uniknięcia kary, którą jest zagrożony ze względu na śledztwo antymonopolowe trwające od 2012 roku.

:Z raportu Black and Veatch wynika, że w następnych pięciu latach na rynek trafi gaz z szeregu instalacji LNG i obniży ceny gazu.

FT: Bruksela omawia ugodę z Gazpromem. Polska i sojusznicy chcą twardej linii

(Financial Times/Wojciech Jakóbik)

Gazeta Financial Times podaje, że Gazprom zamierza ustąpić Komisji Europejskiej i wypełnić jej oczekiwania względem zmiany zachowania na rynku w celu uniknięcia kary, którą jest zagrożony ze względu na śledztwo antymonopolowe trwające od 2012 roku.

FT przyznaje, że rozstrzygnięcie w tej sprawie jest postrzegane w stolicach państw byłego Układu Warszawskiego, które należą do Unii Europejskiej, jako test solidarności w obliczu zagrożenia rosyjskim monopolem na rynku gazu. Wszelkie ustalenia z Gazpromem mają przejść „test rynkowy”. Komisja ma zaciągnąć rady krytyków przed podjęciem ostatecznej decyzji zapowiedzianej na koniec października.

Swoje zastrzeżenia zgłosiło już polskie PGNiG, które grozi zaskarżeniem ewentualnej ugody w sprawie śledztwa Komisji przeciwko Gazpromowi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Chociaż nie ma jeszcze ostatecznej decyzji, w oparciu o własne informacje polska spółka gazowa ocenia, że będzie ona stanowiła zagrożenie dla stabilności dostaw gazu do Europy Środkowo-Wschodniej.

Anonimowy dyplomata z Polski w rozmowie z FT przyznaje, że zapowiedź układu w sprawie śledztwa „ma pozytywne aspekty”, ale istotne będzie także stanowisko Komisji w sprawie kontrowersyjnego projektu Nord Stream 2. Polska oczekuje rzeczowej oceny prawnej projektu. – Na razie wygląda na to, jakby Komisja dawała Rosji zbyt wiele ustępstw – powiedział rozmówca brytyjskiego dziennika.

Ostateczna propozycja ugody ma zostać niebawem przesłana do Komisji. Jak pisze Financial Times, sukces rozmów byłby „rzadkim przykładem zbliżenia ekonomicznego Zachodu z Rosją w obliczu utrzymującego się napięcia politycznego przez sytuację na Ukrainie i w Syrii”.

Polska Agencja Prasowa podała, że KE oczekuje, że Gazprom zrezygnuje z ograniczeń dotyczących reeksportu gazu, jakie narzucał odbiorcom w naszej części Europy. Po drugie KE chce, by ceny błękitnego paliwa w Europie Środkowo-Wschodniej odzwierciedlały konkurencyjne benchmarki. Celem KE jest też uniemożliwienie rosyjskiej spółce wymuszania na swoich klientach zobowiązań dotyczących udostępniania mu infrastruktury.

Henry Foy z Financial Times komentuje zapowiedź PGNiG o tym, że zamierza zakwestionować ugodę Komisji z Gazpromem w sądzie za naruszenie Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Ta decyzja powiązana ze zgodą na większe wykorzystanie odnogi Nord Stream w Niemczech o nazwie OPAL wywołuje rozczarowanie w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Jak pisze publicysta Polska i kraje bałtyckie oczekują od Brukseli twardego stanowiska wobec Gazpromu, który używał dostaw gazu do wywierania nacisku geopolitycznego na Europę Środkowo-Wschodnią. Komisja stwierdziła to w toku śledztwa antymonopolowego.

Będzie zapotrzebowanie na więcej LNG. To szansa dla gazoportu

(LNG World News/Wojciech Jakóbik)

Z raportu Black and Veatch wynika, że w następnych pięciu latach na rynek trafi gaz z szeregu instalacji LNG i obniży ceny gazu.

Rozprzestrzenianie się instalacji LNG – stacjonarnych terminali i pływających obiektów do magazynowania i regazyfikacji (FSRU) ma doprowadzić do obniżki cen i ustabilizować rynek przy pomocy rosnącej podaży. Najbardziej prominentny trend to zainteresowanie klientów odchodzeniem od kontraktów długoterminowych na rzecz bardziej elastycznych umów na dostawy gazu skroplonego.

Wzrost podaży LNG miał już sprawić, że w negocjacjach kontraktów gazowych klienci skupiają się na krótkoterminowych warunkach. – Dostępność wolnych ilości gazu wzrosła przy jednoczesnej transformacji struktury cenowej ze względu na wzrost ilości dostępnych ofert – czytamy w raporcie.

Sprawia to, że klienci maja coraz większą swobodę w wyborze i lepszą pozycję w negocjacjach. Powrót wzrostu gospodarczego na świecie ma zwiększyć zapotrzebowanie na LNG. Nadpodaż na rynku ma zniknąć między 2021 a 2025 rokiem. Wtedy pojawi się zapotrzebowanie na kolejne projekty LNG i nową podaż, na co liczą firmy inwestujące w kolejne gazoporty.

Ma to znaczenie dla polskiego terminalu LNG w Świnoujściu, który obecnie posiada przepustowość 5 mld m3 rocznie, która nie jest w pełni wykorzystywana. Jest plan zwiększenia mocy do 7,5 mld m3 rocznie i rozważana jest opcja powiększenia jej do 10 mld m3 na rok. Terminal ma zapewnić LNG Polsce i jej sąsiadom w Europie Środkowo-Wschodniej w ramach koncepcji Bramy Północnej.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s