Łotwa apeluje o szybką budowę Gazociągu Polska-Litwa. Izolowana Rosja liczy na Chiny

GIPL. For. Amber Grid
GIPL. For. Amber Grid

:Podczas niedzielnego spotkania w Rydze gospodarz, premier Maris Kucinkis ocenił, że jest optymistą odnośnie potencjału współpracy energetycznej z Polską. Zaapelował o szybką budowę gazociągu, który połączy państwa bałtyckie z rynkiem gazu Unii Europejskiej.

:Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew spotka się ze swoim chińskim odpowiednikiem Li Keqiangiem w Petersburgu 7 października. Podczas spotkania ma dojść do podpisania szeregu umów bilateralnych.

Łotwa apeluje o szybką budowę Gazociągu Polska-Litwa

(Baltic Times/Wojciech Jakóbik)

Podczas niedzielnego spotkania w Rydze gospodarz, premier Maris Kucinkis ocenił, że jest optymistą odnośnie potencjału współpracy energetycznej z Polską. Zaapelował o szybką budowę gazociągu, który połączy państwa bałtyckie z rynkiem gazu Unii Europejskiej.

Premier powiedział, że jego kraj jest zainteresowany zakończeniem budowy Gazociągu Polska-Litwa „tak szybko jak to możliwe”. Przyznał, że Polska i Łotwa mają już owocną współpracę w NATO i Unii Europejskiej. Polska jest także piątym partnerem handlowym Łotwy.

Gazociąg Polska-Litwa (GIPL) to projekt połączenia gazowego z Polski na Litwę, który po rewizji szlaku z tego roku ma zostać ukończony w 2021 roku. Ma on zapewnić do 2,3 mld m3 rocznie przepustowości w kierunku litewskim. Przy dodatkowych inwestycjach mogłaby ona zostać zwiększona do 4,5 mld m3 rocznie.

Zgodnie z pierwotnym planem GIPL miał być gotowy w 2019 roku.

Izolowana Rosja liczy na Chiny

(TASS/Wojciech Jakóbik)

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew spotka się ze swoim chińskim odpowiednikiem Li Keqiangiem w Petersburgu 7 października. Podczas spotkania ma dojść do podpisania szeregu umów bilateralnych.

Tematem rozmów ma być współpraca wojskowa, energetyczna i handlowa. Zdaniem dyrektora Kancelarii Premiera Federacji Rosyjskiej Siergieja Prichodko rozmowy będą dotyczyły handlu, inwestycji w sektory gazu, ropy i energii elektrycznej, a także energii jądrowej, transportu, informatyki i integracji w Eurazji.

– To poważne i istotne wydarzenie, szczególnie w obecnych warunkach – powiedział. – Chcemy dywersyfikować współpracę z Chinami we wszystkich sferach poza jedynie dostawy surowców – podkreślił. Zaapelował o stworzenie dodatkowych mechanizmów promujących współpracę, realizację projektów infrastrukturalnych i związanych z wysokimi technologiami.

Rosjanie chcą między innymi sprowadzić chińskie inwestycje na Daleki Wschód i do regionu bajkalskiego. Zamierzają podpisać w Petersburgu umowę o współpracy w sektorze jądrowym. Prichodko przekonuje, że nie ma to związku z decyzją USA o wycofaniu się z analogicznej współpracy z Rosją podjętą w związku z agresywną polityką rosyjską.

Planowany jest podpis umowy o współpracy między Rosnieftem a Beijing Enterprises w sektorze gazowym, a także między Gazpromem a CNPC w związku z ich współpracą przy realizacji projektu Siła Syberii, gazociągu z Rosji do Chin. Ma on zająć czołowe miejsce w rozmowach o energetyce razem z tematem realizacji projektu gazoportu Jamał LNG przez Novatek i CNPC.

Rosjanie liczą na kapitał chiński w kontekście prywatyzacji strategicznych spółek w związku z zabiegami o ustabilizowanie budżetu dotkniętego sankcjami i niskimi cenami surowców. Chcą także wzmocnić współpracę gospodarczą z Państwem Środka w obliczu pogarszających się relacji z Zachodem.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s