Rynek panikuje czekając na wyniki wyborów w USA. Upada plan walki z emisją w Niemczech

Donald Trump:Chociaż nie spłynęły jeszcze wszystkie głosy elektorów, przewaga republikańskiego kandydata Donalda Trumpa nad demokratką Hillary Trump wynosi 244-215. Wraz z perspektywą zwycięstwa Trumpa tanieje ropa i drożeje złoto.

:Niemiecki wicekanclerz i minister gospodarki Sigmar Gabriel skorzystał z prawa weta i zablokował porozumienie o działaniu przeciwko zmianom klimatu. Zakładało ono redukcję emisji CO2 w Niemczech o 55 procent do 2030 roku.

Będą środki na rozbudowę terminalu LNG w Kłajpedzie

(LNG World News/Wojciech Jakóbik)

Litewska spółka Klaipedos Nafta poinformowała, że otrzymała zgodę agencji INEA na dofinansowanie rozbudowy funkcjonalności terminalu LNG w Kłajpedzie.

Na mocy porozumienia firma i jej partnerzy uzyskali zgodę INEA na przyjęcie 4 mln euro dofinansowania z Narzędzia Łącząc Europę (Connecting Europe Facility). Zostaną one wykorzystane do budowy instalacji przeładunkowych, małoskalowego LNG i nabrzeża. Zakończenie prac ma nastąpić w drugiej połowie 2017 roku.

Stacja przeładunkowa ma się składać z pięciu zbiorników o pojemności tysiąca m3 z możliwością powiększenia ich ilości do 10 sztuk. Roczna przepustowość ma wynieść 250 tysięcy m3. Uwzględnia także dwie instalacje do tankowania cystern oraz nabrzeże do bunkierki statków.

Rozwój funkcjonalności pozwoli Litwinom na walkę o klientów w basenie Morza Bałtyckiego. Podobne plany mają władze polskiego terminalu LNG w Świnoujściu.

Upada plan walki z emisją w Niemczech

(Reuters/Wojciech Jakóbik)

Niemiecki wicekanclerz i minister gospodarki Sigmar Gabriel skorzystał z prawa weta i zablokował porozumienie o działaniu przeciwko zmianom klimatu. Zakładało ono redukcję emisji CO2 w Niemczech o 55 procent do 2030 roku.

Gabriel zgłosił niespodziewane weto wbrew ustaleniom z kanclerz Angelą Merkel w obliczu zbliżających się wyborów parlamentarnych zaplanowanych na wrzesień 2017 roku, w których socjaldemokratyczna SPD i chadeckie CSU które odpowiednio reprezentują zetrą się w boju o głosy.

Za blokadą stoi grupa lobbystów przemysłowych BDI – podaje Reuters. Gabriel zapowiada, że będzie dyskutował z Merkel o przyszłości sektora węgla brunatnego w Niemczech. Niemiecki plan walki z emisją miał zostać zaprezentowany w przyszłym tygodniu na szczycie klimatycznym COP22 w Maroku.

Według źródeł Reutersa stronnictwa biznesowe reprezentowane przez Gabriela zyskują coraz większy posłuch w rządzie, zmuszając chadeków do ustępstw.

Rynek panikuje czekając na wyniki wyborów w USA

(Wojciech Jakóbik)

Chociaż nie spłynęły jeszcze wszystkie głosy elektorów, przewaga republikańskiego kandydata Donalda Trumpa nad demokratką Hillary Trump wynosi 244-215. Wraz z perspektywą zwycięstwa Trumpa tanieje ropa i drożeje złoto.

Analitycy wskazują, że spadek wartości baryłki i wzrost ceny złota notowany wraz z kolejnymi wynikami głosowania w stanach USA, oznacza brak przygotowania rynków na scenariusz zwycięstwa kandydata Republikanów.

Złoto zanotowało największy dzienny wzrost wartości od sześciu miesięcy. Cena ropy naftowej spadła o 3,67 procent do 43,33 dolarów za baryłkę WTI i o 3,32 procent do 44,51 dolarów za Brent.

Spadają wartości indeksów giełdowych w Japonii i Chinach. Słabnie dolar.

Ostateczne wyniki wyborów nie zostały jeszcze ogłoszone.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s