Do końca roku Gazprom przedstawi nowy model finansowania Nord Stream 2. Putin i Trump chcą normalizacji na bazie ekonomicznej

Władimir Putin:Ze względu na niemożliwość stworzenia konsorcjum poświęconego realizacji kontrowersyjnego projektu Nord Stream 2, rosyjski Gazprom zapowiada przedstawienie nowego modelu, który pozwoli sfinansować ten nowy gazociąg z Rosji do Niemiec.

:Na stronie internetowej Kremla można przeczytać, że 14 listopada prezydent Rosji Władimir Putin odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem-elektem USA Donaldem Trumpem.

Do końca roku Gazprom przedstawi nowy model finansowania Nord Stream 2

Ze względu na niemożliwość stworzenia konsorcjum poświęconego realizacji kontrowersyjnego projektu Nord Stream 2, rosyjski Gazprom zapowiada przedstawienie nowego modelu, który pozwoli sfinansować ten nowy gazociąg z Rosji do Niemiec.

9 listopada Gazprom rozwiązał porozumienie o powołaniu konsorcjum Nord Stream 2 z udziałem partnerów europejskich: BASF, E.on, Engie, Shell, OMV. Zakwestionował je polsku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zmuszając strony do poszukiwania nowego rozwiązania.

Przedstawiciele Gazpromu zapewniają o tym, że „mają plan B”, który przedstawią do końca roku. Prezes Aleksiej Miller cytowany przez TASS zadeklarował, że nowy model finansowania przedstawi przed końcem 2016 roku. Koszt projektu jest szacowany obecnie na 11 mld dolarów.

Gazociąg ma według pierwotnych planów osiągnąć przepustowość 55 mld m3 rocznie i być gotowy w 2019 roku. Ma pozwolić na dostarczanie gazu z Rosji przez Niemcy do Europy Środkowo-Wschodniej z pominięciem dotychczasowego szlaku ukraińskiego. Z tego powodu budzi opór krajów regionu. Zwolennicy projektu w Europie Zachodniej przekonują, że jest to przedsięwzięcie czysto ekonomiczne. Krytycy ostrzegają, że nowy gazociąg może być narzędziem polityki Kremla.

Natural Gas World/TASS

Putin i Trump chcą normalizacji na bazie ekonomicznej

Na stronie internetowej Kremla można przeczytać, że 14 listopada prezydent Rosji Władimir Putin odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem-elektem USA Donaldem Trumpem.

Rosyjski przywódca po raz kolejny pogratulował zwycięstwa i podkreślił gotowość do budowy dialogu z nową administracją amerykańską opartego na zasadach równości, wzajemnego szacunku i nieingerencji w sprawy wewnętrzne drugiej strony.

Podczas rozmowy Putin i Trump zgodzili się, że obecne relacje rosyjsko-amerykańskie są w bardzo złym stanie i opowiedzieli się za aktywną pracą na rzecz normalizacji i działań na rzecz konstruktywnej współpracy przy szeregu spraw. Kreml podkreśla, że ważnym wątkiem było stworzenie „solidnych fundamentów więzi dwustronnych poprzez rozwój komponentu handlowego i ekonomicznego”.

USA wprowadziły sankcje wobec Rosji w związku z nielegalną aneksją Krymu i agresją na wschodzie Ukrainy w 2014 roku. Obejmują one sektor bankowy, naftowy i zbrojeniowy.

W przyszłym roku mija 210 lat od nawiązania kontaktów dyplomatycznych między USA a Rosją i zdaniem rozmówców jest to dobra cezura dla powrotu do „pragmatycznej, wzajemnie korzystnej współpracy w interesie obu krajów i stabilności oraz bezpieczeństwa na świecie”.

Putin i Trump podkreślili konieczność walki ze wspólnym wrogiem „numer jeden”, czyli światowym terroryzmem oraz ekstremizmem. W tym kontekście omówili rozwój wypadków w Syrii.

Biuro prasowe Trumpa podaje, że prezydent elekt podkreślił, że „liczy na silną i wytrzymałą relację z Rosją i jej narodem”.

Zgodzili się na dalsze kontakty telefoniczne i możliwość spotkania w przyszłości, czego przygotowaniem mają się zająć obie administracje. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ocenił, że obaj liderzy mają „bardzo podobne spojrzenie na politykę zagraniczną”.

Donald Trump przejmie urząd prezydenta USA od odchodzącego Baracka Obamy 20 stycznia 2017 roku.

http://biznesalert.pl/jakobik-trump-przeciwko-klimatowi-sankcjom-wobec-rosji/

Kremlin.ru/Reuters

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s