Niemiecka odnoga Nord Stream 2 powstaje bez przeszkód. Rosnieft dołoży się do budżetu Rosji

EUGAL:Chociaż projekt Nord Stream 2 napotyka na kolejne przeszkody w Europie, to jego niemiecka odnoga – EUGAL – jest konsekwentnie przygotowywana do realizacji.

:Amerykańska służba geologiczna poinformowała 15 listopada, że odkryła być może największe złoże węglowodorów w USA.

:Prywatyzacja Rosnieftu ma dofinansować budżet Rosji doświadczony przez spadek cen ropy. Dzięki temu Rosjanie chcą odciążyć Fundusz Rezerw, którego zasoby się kurczą.

Niemiecka odnoga Nord Stream 2 powstaje bez przeszkód

(Platts)

Chociaż projekt Nord Stream 2 napotyka na kolejne przeszkody w Europie, to jego niemiecka odnoga – EUGAL – jest konsekwentnie przygotowywana do realizacji.

Architekci projektu EUGAL przekonują, że budowa gazociągu EUGAL, który ma odprowadzać gaz przez Niemcy z planowanej magistrali Nord Stream 2, powstanie bez przeszkód po stronie politycznej i regulacyjnej.

Zdaniem twórców projektu EUGAL, którego operatorem jest niemiecki Gascade, zostanie ułożony wzdłuż istniejącej odnogi gazociągu Nord Stream, czyli OPAL. Podobnie jak on połączy północ Niemiec z rynkiem czeskim, gdzie będzie w przyszłości trafiał gaz z kontrowersyjnego Nord Stream 2 i trafia już z istniejącego Nord Stream.

– Obecnie nie widać opozycji do EUGAL – powiedział Ludger Humbs z Gascade na konferencji gazowej w Hadze. – Główna różnica między EUGAL (a OPAL – przyp. red.) jest taka, że podlega on w pełni regulacjom. Nie liczymy na żadne wyłączenia – powiedział Niemiec.

Gazociąg OPAL uzyskał od Komisji Europejskiej zwolnienie spod antymonopolowych regulacji trzeciego pakietu energetycznego. Dzięki temu Gazprom będzie mógł użyć na wyłączność do 80 procent przepustowości gazociągu w wysokości 36 mld m3 rocznie. Decyzja Komisji budzi krytykę w państwach zależnych od rosyjskiego dostawcy, bo pozwoli zwiększyć dostawy z Rosji za pomocą istniejącej infrastruktury, w najbardziej ambitnym scenariuszu nawet o 20 mld m3 rocznie.

– Budujemy EUGAL w podporządkowaniu wobec reżimu regulacyjnego, więc powiedziałbym, że jak długo będziemy podporządkować się wszelkim regułom, tak długo nie powinno być protestów – zapewnił Humbs.

Gascade zaproponowała EUGAL po tym, jak rosyjski Gazprom zapowiedział budowę drugiego gazociągu przez Bałtyk – Nord Stream 2. Jego planowana przepustowość to 55 mld m3 rocznie. Wstępne badanie rynkowe dla EUGAL pozwoliło ustalić zapotrzebowanie na podstawie niewiążących zgłoszeń potencjalnych klientów na poziomie 51 mld m3 rocznie. Wiążące oferty open season pokażą, jaką przepustowością będzie zainteresowany rynek.

Humbs zapowiada przyjęcie wiążących zgłoszeń na przepustowość EUGAL do marca 2017 roku. Mówi, że do tej pory zgłosiło się ośmiu potencjalnych klientów na przepustowość magistrali w wysokości od 9 do 51 mld m3 rocznie do 2041 roku.

– Oczekujemy wiążących kontraktów na przepustowość, które pozwolą ukończyć projekt w połowie 2017 roku – ocenił niemiecki przedstawiciel Gascade. Budowa magistrali miałaby wtedy ruszyć w połowie 2018 roku, a pierwsze dostawy pod koniec 2019 roku lub na początku następnego.

Amerykanie odkrywają kolejne zasobne złoże łupkowe

(Business Insider)

Amerykańska służba geologiczna poinformowała 15 listopada, że odkryła być może największe złoże węglowodorów w USA.

Na polu Wolfcamp shale w basenie permskim może znajdować się nawet 20 mld baryłek ropy i 1,6 mld baryłek ekwiwalentu ropy naftowej gazu ziemnego możliwych do wydobycia. Przy cenie baryłki WTI na poziomie 45 dolarów wartość złóż może być szacowana na około 900 mld dolarów.

W ostatnich miesiącach znów rośnie aktywność na odwierach w basenie permskim, skąd wiertnicy wycofywali się wraz ze spadkiem cen surowca na giełdach. Według Międzynarodowej Agencji Energii wzrost cen do poziomu 60 dolarów gwarantuje powrót firm wydobywczych na koncesje łupkowe w USA.

W okolicach nowego odkrycia służby geologicznej wykonano już 3000 odwiertów. Pomimo niskiej ceny surowca na giełdach, liczba pracujących wiertni rośnie.

Rosnieft dołoży się do budżetu Rosji

(TASS/OilCapital)

Prywatyzacja Rosnieftu ma dofinansować budżet Rosji doświadczony przez spadek cen ropy. Dzięki temu Rosjanie chcą odciążyć Fundusz Rezerw, którego zasoby się kurczą.

Duma Państwowa Rosji proponuje aby wszystkie dochody z prywatyzacji 16,5 procent akcji państwowego Rosnieftu trafiły do budżetu, a nie do spółki-matki Rosnieftegaz. Ustawa w tej sprawie przeszła w drugim czytaniu 16 listopada. Prawo ma zostać ostatecznie przyjęte w trzecim czytaniu 18 listopada.

Minister finansów Anton Siluanow zapowiedział, że wpływy z prywatyzacji mają trafić do budżetu rosyjskiego w pierwszej połowie grudnia. Pozwoli to uniknąć skorzystania z Funduszu Rezerw i dofinansowania jego kosztem budżetu sumą 705 mld rubli.

Ze względu na niskie ceny ropy Rosjanie tracą przychody ze sprzedaży tego surowca za granicą. Prywatyzacja Rosnieftu ma być jednym ze sposobów na reperowanie budżetu. – Mam nadzieję, żę nie będziemy musieli korzystać z Funduszu Rezerw – przyznał Siluanow.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s