Trump bierze na doradcę zwolennika zbliżenia z Rosją. Eksport LNG z USA ma pobić rekord

Corpus Christi LNG
Corpus Christi LNG

:Z informacji Associated Press wynika, że prezydent-elekt Donadl Trump zaproponował emerytowanemu generałowi Michaelowi Flynnowi, który jest zwolennikiem porozumienia z Rosją, stanowisko doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego.

:Jak donosi agencja Bloomberg w tym miesiącu Amerykanie wyeksportują za granicę rekordową ilość gazu skroplonego. Firma Cheniere Energy wyśle z terminalu Sabine Pass w Luizjanie najwięcej tankowców w historii pracy tego obiektu.

:Jak podają Wiedomosti, Gazprom przyznał firmie Strojgazconsulting (SGK) dwa zlecenia bez przetargu. Spółka kontynuuje przekazywanie zleceń firmie, w której udziały posiada Gazprombank.

Trump bierze na doradcę zwolennika zbliżenia z Rosją

(Associated Press)

Z informacji Associated Press wynika, że prezydent-elekt Donadl Trump zaproponował emerytowanemu generałowi Michaelowi Flynnowi, który jest zwolennikiem porozumienia z Rosją, stanowisko doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego.

Flynn krytykował politykę zagraniczną Baracka Obamy. Był uczestnikiem wydarzeń organizowanych przez rosyjskie medium propagandowe Russia Today. W czasie jednego z nich siedział przy prezydencie Władimirze Putinie.

W przekonaniu generała USA powinny dążyć do zbliżenia z Rosją w ramach wojny z Państwem Islamskim w Syrii. AP nie udało się ustalić, czy zaakceptował on propozycję prezydenta-elekta. Jeżeli tak się stanie, będzie miał częsty kontakt z Trumpem w korytarzach Białego Domu.

Eksport LNG z USA ma pobić rekord

(Bloomberg)

Jak donosi agencja Bloomberg w tym miesiącu Amerykanie wyeksportują za granicę rekordową ilość gazu skroplonego. Firma Cheniere Energy wyśle z terminalu Sabine Pass w Luizjanie najwięcej tankowców w historii pracy tego obiektu.

Od czasu uruchomienia Sabine Pass LNG w lutym 2016 roku doo tej pory wypłynęło z niego 40 ładunków LNG, które trafiły na rynki na całym świecie. W przyszłym roku USA mają się stać eksporterem netto gazu ziemnego. W zeszłym miesiącu terminal Sabine Pass otrzymał zgodę Federalnej Komisji Regulacji Energetyki (FERC) na uruchomienie drugiej instalacji do eksportu LNG na terenie gazoportu.

Terminal LNG Sabine Pass został umiejscowiony w pobliżu rzeki o tej samej nazwie na granicy stanów Teksas i Luizjana w hrabstwie Cameron. Jego budowa zakończyła się w 2008 roku i pierwotnie miał on służyć do importu gazu, bo planowano go w okresie, kiedy Amerykanie byli importerami tego surowca. W nowych realiach posłuży do eksportu gazu z bogatych złóż łupkowych w USA.

Gazprom rozdaje kontrakty bez przetargu

(Kommiersant)

Jak podają Wiedomosti, Gazprom przyznał firmie Strojgazconsulting (SGK) dwa zlecenia bez przetargu. Spółka kontynuuje przekazywanie zleceń firmie, w której udziały posiada Gazprombank.

Chodzi o budowę dwóch odcinków drugiej nitki gazociągu Uchta-Torżok wchodzącego w skład Korytarza Północnego, czyli infrastruktury zapewniającej gaz gazociągowi eksportowemu Nord Stream, a w przyszłości być może Nord Stream 2. Zlecenie jest wyceniane na odpowiednio 20,4 mld rubli i 12,5 mld rubli. Za budowę pozostałego odcinka Uchta-Torżok kwotę 12,7 mld rubli ma otrzymać Strojtransneftegaz (SGK – dawniej Strojtransgaz).

Wszystkie trzy kontrakty zostały przyznane bez przetargu. Anonimowi rozmówcy Wiedomosti przekonują, że Gazprom wprowadził już do swej praktyki działania wykluczające przetarg przed przyznaniem kontraktu. Firma ma wybierać wykonawcę w oparciu o własną ocenę jego potencjału.

W podobny sposób SGK otrzymało kontrakty na budowę dwóch odcinków gazociągu Siła Syberii wartych 35,2 mld i 21,1 mld rubli.

W 2014 roku Strojtransgaz został objęty sankcjami zachodnimi po nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję. Na liście sankcji znalazł się także jego ówczesny właściciel Giennadij Timczenko, do którego należał wówczas także koncern Novatek.

Od tego czasu spółka zmieniła nazwę i akcjonariat. Od 2015 roku 50 procent akcji SGK posiada Gazprombank, a pozostałe konsorcjum Ilja Szczerbowicz i partnerzy. Od tego czasu rośnie portfolio projektów spółki.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s