Rosyjskie służby więżą ekspertów na Krymie. Apel o solidarność

GazpromFederacja Rosyjska pokazuje totalitarną twarz na okupowanym Krymie. Pod fikcyjnymi zarzutami więzi ekspertów zajmujących się energetyką. Społeczność międzynarodowa nie może milczeć.

Eksperci i dziennikarze apelują o uwolnienie ukraińskich analityków sektora energetycznego zatrzymanych przez rosyjskie służby specjalne na Krymie.

– My przedstawiciele środowisk eksperckich, naukowych i dziennikarskich, a także aktywistów społecznych z różnych krajów, wyrażamy nasz kategoryczny protest przeciwko tyranii rosyjskich władze, nielegalnemu uwięzieniu i próbom zarzucenia naszym kolegom „działalności terrorystycznej, naszym kolegom Dymitrowi Sztiblikowowi i Oleksiejowi Bessarabowowi, a także przeciwko podobnym zarzutom przedstawionym Władimirowi Dudce. Wszyscy oni zostali zatrzymani przez FSB (Federalną Służbę Bezpieczeństwa – przyp. red.) – czytamy w apelu podpisanym przez przedstawicieli środowisk opiniotwórczych na Ukrainie i poza nią.

Wymienieni eksperci pracowali w Centrum Nomos, czyli pozarządowej organizacji analitycznej, która wydawała magazyn Bezpieczeństwo Morza Czarnego. Był on wydawany od 2003 roku w Sewastopolu w języku ukraińskim. Zawierał opinie ekspertów z Ukrainy i całego świata. Nomos przygotował z ich udziałem szereg konferencji i publikacji. Sztiblikow i Bessarabow byli znani w środowisku eksperckim zajmującym się Morzem Czarnym. W pracach Nomos brali udział także przedstawiciele Federacji Rosyjskiej.

Prace ośrodka zostały zatrzymane wraz z nielegalną aneksją Krymu przez Rosjan. – Krym przestał być miejscem dla wolnej debaty na temat bezpieczeństwa międzynarodowego – czytamy w apelu. – Oskarżenie wymienionych ekspertów o udział w dywersji i działalności terrorystycznej to absurd niemający podstaw. Wierzymy, że ich zatrzymanie i poważne zarzuty, podobnie jak w przypadku prześladowań krymskich Tatarów jest formą naruszenia praw człowieka – piszą sygnatariusze.

– Więzienie przedstawicieli środowiska eksperckiego po raz kolejny pokazuje terrorystyczną naturę reżimu okupującego Krym. Wzywamy stronę rosyjską do zakończenia prześladowań obywateli Ukrainy na okupowanym półwyspie i uwolnienie wszystkich więźniów politycznych, w tym Dymitra Sztiblikowa i Aleksieja Bessarabowa. Liczymy na to, że Ukraina podejmie wszelkie wysiłki na rzecz ochrony zatrzymanych ekspertów i innych niewinnych ofiar represji, oraz że użyje do tego celu pomocy międzynarodowych organizacji. Wzywamy ekspertów, naukowców i dziennikarzy do przyłączenia się do naszego apelu – piszą autorzy wezwania.

Podpisałem się pod apelem w sprawie Sztiblikowa i Bessarabowa. Razem z jego autorami wzywam społeczność międzynarodową do sprzeciwu wobec imperialnej polityki Federacji Rosyjskiej. Więźniowie polityczni powinni zostać uwolnieni a nielegalna aneksja Krymu – anulowana.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s