Putin przykręca śrubę rządowi. Pomimo faktów rosną nadzieje wobec szczytu OPEC

Władimir Putin:Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział zero tolerancji dla korupcji. Przyznał, że przygląda się uważnie pracy rządu. Wypowiedział się także na temat planów prywatyzacji Rosnieftu, które mają dać dodatkowe przychody do budżetu doświadczonego przez spadek cen ropy naftowej.

:Optymistyczne zapowiedzi producentów ropy na temat porozumienia naftowego powodują emocjonalna reakcję giełdy, ale nie zmieniają czynników fundamentalnych, które wróżą utrzymanie się niskiej ceny baryłki.

Putin przykręca śrubę rządowi

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział zero tolerancji dla korupcji. Przyznał, że przygląda się uważnie pracy rządu. Wypowiedział się także na temat planów prywatyzacji Rosnieftu, które mają dać dodatkowe przychody do budżetu doświadczonego przez spadek cen ropy naftowej.

Przywódca Rosji zadeklarował zero tolerancji dla korupcji. 15 listopada minister rozwoju Rosji Aleksiej Uljukajew został oskarżony o przyjęcie 2 mln dolarów łapówki w siedzibie Rosnieftu za przychylną decyzję w sprawie przejęcia udziałów Basznieftu. Obecnie jest uwięziony w areszcie domowym.

– Każdy musi wiedzieć, nasi partnerzy w kraju i za granicą, że niezależnie od zajmowanej pozycji przez danego człowieka, prawo obowiązuje równo wszystkich – ocenił Putin.

Rosyjski przywódca zapowiedział, że niebawem ogłosi nominację na nowego ministra rozwoju gospodarczego Rosji. Przyznał, że ma już 3-4 kandydatury. Jednocześnie zastrzegł, że nie ma gorszego stosunku do rządu Dmitrija Miedwiediewa. – Rząd ma zawsze specjalną uwagę i każdy jego ruch jest analizowany. Wszyscy popełniamy błędy i rzeczywiście niektóre rzeczy można było zrobić szybciej, ale generalnie rząd pracuje efektywnie biorąc pod uwagę trudne warunki, w których przyszło mu pracować – ocenił prezydent Rosji.

Niskie ceny ropy sprawiły, że Rosjanie otrzymują przychody znacznie niższe od oczekiwań. Amnesty International ostrzega, że zarzuty przeciwko ministrowi rozwoju ekonomicznego Rosji zostały sfabrykowane. Możliwe, że został on aresztowany, aby uniemożliwić liberalne reformy ekonomiczne w obliczu zbliżających się wyborów prezydenckich.

Prezydent zadeklarował, że rząd będzie pracował nad drugim etapem prywatyzacji, czyli sprzedażą 19,5 procent akcji Rosnieftu. Na razie nie ma chętnych na te udziały.

Zdaniem Putina aresztowanie ministra rozwoju gospodarczego Rosji Aleksieja Uljukajewa nie wpłynie na prywatyzację giganta naftowego ani na transakcję przejęcia akcji Basznieftu przez Rosnieft.

– To smutne wydarzenie nie będzie miało wpływu na przejęcie akcji Basznieftu. Spodziewamy się efektu synergii. Nie podważaliśmy sensu tej inwestycji, ale podkreślaliśmy, że pomimo pakietu kontrolnego akcji Rosnieftu w rękach państwa, nie jest to państwowa spółka. Putin w tym kontekście przypomniał, że istotną ilość akcji Rosnieftu posiada brytyjskie BP.

– Rosja nie rezygnuje z planów prywatyzacji – zadeklarował. – Prywatyzacja większości akcji Rosnieftu, a zatem sprzedaż udziałów skarbu państwa, nie została porzucona – powiedział podczas konferencji prasowej po szczycie APEC.

Kommiersant/Wiedomosti

Pomimo faktów rosną nadzieje wobec szczytu OPEC

Optymistyczne zapowiedzi producentów ropy na temat porozumienia naftowego powodują emocjonalna reakcję giełdy, ale nie zmieniają czynników fundamentalnych, które wróżą utrzymanie się niskiej ceny baryłki.

Prezydent Rosji Władimir Putin po raz kolejny zapowiedział, że jego kraj jest gotów do zamrożenia poziomu wydobycia ropy naftowej i w ten sposób włączyć się w inicjatywę kartelu OPEC na rzecz ustabilizowania cen surowca na rynkach.

– Nasze stanowisko przed zbliżającym się szczytem OPEC pozostaje niezmienione. Tak jak mówiliśmy wielokrotnie: jesteśmy gotowi do zamrożenia obecnego wydobycia na szelfie – powiedział Putin po szczycie APEC w Limie. – Nie spodziewamy się z tego tytułu negatywnych skutków dla naszego sektora energetycznego. Minister energetyki jest w stałym kontakcie ze spółkami wydobywczymi i są one gotowe do tego ruchu – zadeklarował.

Przywódca Rosji przyznał, że nie ma pewności co do sukcesu porozumienia naftowego. 30 listopada zbierze się oficjalny szczyt OPEC. Zdaniem Putina różnice zdań w kartelu utrzymują się, ale „ostre podziały dłużej nie istnieją”. – Po swojej stronie zrobimy wszystko co możliwe. Zamrożenie poziomu wydobycia to dla nas nie problem – ocenił.

W październiku poziom wydobycia ropy w Rosji osiągnął rekordowy poziom. Dzienna produkcja sięgnęła 11,2 mln baryłek i w ten sposób pobiła rekord zanotowany w czasach Zwiazku Sowieckiego. Firmy naftowe chcą zrekompensować straty spowodowane spadkiem wartości baryłki poprzez większą sprzedaż i eksport. Zamrożenie wydobycia na rekordowym poziomie oznaczałoby więc zwiększenie jego poziomu w skali całego roku.

Również kraje OPEC zwiększają wydobycie. Irak i Iran zwiększają je w celu walki o rynki. Nigeria i Libia pracują nad ograniczeniem wpływu niestabilności politycznej na poziom eksportu ropy. Arabia Saudyjska zapowiada, że liczy na sukces rozmów o zamrożeniu wydobycia w kartelu.

Deklaracje producentów po raz kolejny wywołują emocjonalną reakcję giełdy, która pomimo braku zmiany w czynnikach fundamentalnych, znów spodziewa się sukcesu porozumienia naftowego. Jednak analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg są pesymistyczni. Tylko 7 z 20 ankietowanych oceniło, że OPEC będzie w stanie osiągnąć porozumienie w sprawie podziału obciążeń w ramach ograniczenia wydobycia w kartelu.

Jednocześnie rośnie wydobycie ropy łupkowej w Stanach Zjednoczonych, co jest kluczowym czynnikiem fundamentalnym dla utrzymania przerostu podaży nad popytem. Jest to czynnik decydujący o utrzymywaniu się niskiej ceny surowca.

– Spodziewam się, że po zakończeniu szczytu OPEC będzie więcej dymu niż ognia – mówi agencji Bloomberg Michael Lynch, dyrektor Strategic Energy and Economic Research.

Kommiersant/Bloomberg

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s