Rosnieft pisał Armenii wyroki w sprawie Jukosu. Brak porozumienia naftowego w przeddzień szczytu OPEC

Rosnieft już czuje sankcje. Rosjanie skarżą je do WTO, podobnie jak zapisy trzeciego pakietu energetycznego.
Rosnieft już czuje sankcje. Rosjanie skarżą je do WTO, podobnie jak zapisy trzeciego pakietu energetycznego.

:Financial Times donosi, że rosyjska państwowa spółka naftowa Rosnieft bezprawnie wpływała na wyroki sądów w Armenii w celu przejęcia wartych setki milionów dolarów środków znacjonalizowanego Jukosu.

:W poniedziałek 28 listopada ceny ropy spadają w odpowiedzi na słabnące nadzieje na osiągnięcie porozumienia w sprawie ograniczenia wydobycia przez kraje kartelu OPEC.

Rosnieft pisał Armenii wyroki w sprawie Jukosu

(Financial Times)

Financial Times donosi, że rosyjska państwowa spółka naftowa Rosnieft bezprawnie wpływała na wyroki sądów w Armenii w celu przejęcia wartych setki milionów dolarów środków znacjonalizowanego Jukosu.

W latach 2003-2007 Kreml przeprowadził nacjonalizację firmy oligarchy Michaiła Chodorkowskiego, który za rzekome oszustwa podatkowe został osadzony w kolonii karnej. Obserwatorzy zza granicy wskazywali, że był to sposób na pozbycie się potencjalnej konkurencji politycznej przez prezydenta Władimira Putina.

Przejęcie Jukosu zostało zakwestionowane w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości i innych sądach. Financial Times dotarł do maili słanych w związku ze śledztwem przeciwko Rosnieftowi prowadzonym w Holandii. Wynika z nich, że prawnicy Rosnieftu dawali instrukcje wysokim przedstawicielom wymiaru sprawiedliwości w Armenii w pięciu sprawach związanych z Jukosem. Przygotowali też szkic wyroku w sprawie związanej z przejęciem Jukosu w tym kraju jeszcze przed rozpoczęciem postępowania.

Rosnieft odrzuca oskarżenia, które uznaje za „nieuzasadnione”. Financial Times podkreśla, że stanowisko firmy nie podważa dowodów przedstawionych przez gazetę.

Kluczowy sędzia związany ze sprawą Jukosu w Armenii Surik Ghazaryan zrezygnował ze stanowiska w 2011 roku i uciekł do USA, gdzie uzyskał azyl polityczny. W holenderskim sądzie zeznawał, że wyroki armeńskiego sądu w sprawie Jukosu były zlecone.

Fakty ujawnione przez Financial Times mogą posłużyć w największej sprawie dotyczącej nacjonalizacji Jukosu, czyli żądania 50 mld dolarów odszkodowania dla byłych udziałowców Jukosu w oparciu o zapisy Międzynarodowej Karty Energetycznej.

Brak porozumienia naftowego w przeddzień szczytu OPEC

(Reuters)

W poniedziałek 28 listopada ceny ropy spadają w odpowiedzi na słabnące nadzieje na osiągnięcie porozumienia w sprawie ograniczenia wydobycia przez kraje kartelu OPEC.

Brent stracił 2 procent i kosztował 47 dolarów za baryłkę. Cena WTI spadła o 0,6 procent do 45,80 dolarów za baryłkę. Ropa zanotowała 25 listopada 3-procentowy spadek ze względu na informację o tym, że państwa OPEC nadal nie porozumiały się we własnym gronie, ani z producentami spoza kartelu, w sprawie ewentualnej koordynacji polityki wydobycia.

30 listopada w Wiedniu odbędzie się oficjalny szczyt organizacji na którym ma zapaść formalna decyzja o obniżeniu wydobycia w OPEC z 33,6 mln baryłek dziennie do 32,5 mln przy ustalonym podziale obciążeń. Nie ma wciąż konsensusu w tej sprawie.

Inicjator porozumienia – Arabia Saudyjska – nie weźmie udziału w rozmowach z producentami spoza OPEC zaplanowanym pierwotnie na poniedziałek, ponieważ wciąż nie ma zgody w kartelu. Po tej informacji Rosja zapowiedziała, że nie zamierza wziąć udziału w spotkaniu, ale liczy na zgodę w OPEC i wtedy będzie gotowa do rozmów o swoim udziale w układzie.

Saudyjski minister ropy Khalid al-Falih przyznał, że rynek zrównoważy się nawet bez porozumienia. Ocenił, że w 2017 roku dojdzie do zrównoważenia popytu i podaży, ale interwencja OPEC przyspieszyłaby proces.

Tymczasem wzrost ceny baryłki powoduje już teraz rosnącą podaż z pól łupkowych w USA. Ilość wiertni rośnie od trzech tygodniu. Od maja 2016 roku rozpoczęło pracę 158 nowych szybów wiertniczych, co oznacza wzrost o 50 procent. Analitycy twierdzą, że jeśli ropa podrożeje do 60 dolarów za baryłkę, amerykańskie wydobycie szybko zrównoważy rynek, co doprowadzi do ponownych spadków.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s