EUGAL: Postępują przygotowania Niemiec do odbioru gazu z Nord Stream 2. Turcja ratyfikuje umowę o budowie Turkish Stream

Nord Stream.  Grafika: Gazprom
Nord Stream. Grafika: Gazprom

:Niemiecki operator gazociagów GASCADE podaje, że władze Saksonii rozpoczęły procedurę regionalnego planowania budowy tamtejszego odcinka gazociągu EUGAL. Ma on stanowić odnogę kontrowersyjnego gazociągu z Rosji o nazwie Nord Stream 2.

:Parlament Turcji ratyfikował umowę międzyrządową w sprawie budowy gazociągu Turkish Stream.

EUGAL: Postępują przygotowania Niemiec do odbioru gazu z Nord Stream 2

Gascade

Niemiecki operator gazociagów GASCADE podaje, że władze Saksonii rozpoczęły procedurę regionalnego planowania budowy tamtejszego odcinka gazociągu EUGAL. Ma on stanowić odnogę kontrowersyjnego gazociągu z Rosji o nazwie Nord Stream 2.

Planowanie wspomniane powyżej jest elementem rozpoczętego razem z nim procesu wyboru optymalnego szlaku, jakim powinien biec EUGAL, którego postulowana przepustowość w wysokości 51 mld m3 rocznie ma zapewnić dostawy z gazociągu Nord Stream 2 do Europy Środkowo-Wschodniej. Magistrala ma łączyć punkt wejścia rosyjskiego projektu w Greifswaldzie z miejscowością Brandow w Czechach.

Planowanie regionalne uwzględnia ocenę oddziaływania projektu na infrastrukturę, rozwój biznesu, rolnictwa, na środowisko i krajobraz. W tym czasie podmioty lokalne będą mogły opiniować dokumenty przedstawione przez GASCADE.

W ostatnich tygodniach przedstawiciele opratrora spotkali się z ludnością miejscowości Coswig i Deutschendorfu, by przedstawić ogólne plany odnośnie EUGAL. – Rozwój infrastruktury to zadanie dla wspólnoty. Dialog z lokalnymi mieszkańcami daje możliwość zaangażowania opinii publicznej i uzyskania informacji niezbędnych z punktu widzenia planowania projektu – powiedział Ludger Humbs, kierownik projektu z GASCADE.

Gazociąg ma być gotowy w 2019 roku. Zostanie położony w większej części przebiegu wzdłuż istniejącego gazociągu OPAL, który jest odnogą rosyjskiej magistrali Nord Stream 1 (55 mld m3 rocznie). Chociaż budowa kolejnej, Nord Stream 2 (Ta sama przepustowość), znalazła się pod pręgierzem krytyki zwolenników uniezależnienia od gazu z Rosji, GASCADE kontynuuje przygotowania do odbioru gazu z tego kierunku, czego dowodem jest postęp projektu EUGAL.

http://biznesalert.pl/jakobik-pogloski-o-smierci-nord-stream-2-sa-przesadzone-o-triumfie-gazpromu-tez/

Turcja ratyfikuje umowę o budowie Turkish Stream

RIA Novosti

Parlament Turcji ratyfikował umowę międzyrządową w sprawie budowy gazociągu Turkish Stream.

210 deputowanych zagłosowało za projektem, a siedmiu przeciwko. Akt czeka na podpis prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, dzięki któremu wejdzie w życie.

Minister energetyki i surowców naturalnych Berat Albayrak powiedział przed ratyfikacją, że budowa Turkish Stream ruszy na początku 2017 roku. 10 października Rosja i Turcja podpisały umowę w sprawie budowy dwóch nitek gazociągu. Pierwsza ma zapewnić dostawy Turkom, a druga – jeżeli pojawi się zainteresowanie – klientom w Unii Europejskiej.

Projekt ma zostać ukończony do grudnia 2019 roku kiedy kończy się umowa tranzytowa Rosji z Ukraina. Krytycy twierdzą, że projekt pozwoli na zmniejszenie roli tego kraju w dostawach gazu do Europy razem z postulowanym gazociągiem Nord Stream 2 do Niemiec.

Mimo to Turkish Stream znajduje się poza jurysdykcją Komisji Europejskiej i nie może ona wpłynąć na projekt. Inaczej jest w przypadku infrastruktury potrzebnej do rozprowadzenia gazu z drugiej nitki Turkish Stream. Po zastrzeżeniach Komisji Europejskiej odcinek South Stream, poprzednika tureckiego projektu, który miał biec przez Bułgarię, został zablokowany ze względu na niezgodność z prawem unijnym.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s