Rosja wykorzystuje nieprzejrzystość ugody Brukseli z Gazpromem. Pentagon: Rosja to dla USA zagrożenie numer jeden

Gazociągi Nord Stream, OPAL i NEL
Gazociągi Nord Stream, OPAL i NEL

:Rosyjski portal informacyjny Neftegaz.ru komentuje doniesienia o tym, że PGNiG zgłosiło pozew do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie decyzji Komisji Europejskiej o dopuszczeniu Gazpromu do większej przepustowości odnogi Nord Stream w Niemczech o nazwie OPAL.

:Podczas corocznego Reagan National Defence Forum w Simi Valley w Kaliforni przedstawiciele Pentagonu uznali Rosję za główne zagrożenie dla bezpieczeństwa na świecie.

Rosja wykorzystuje nieprzejrzystość ugody Brukseli z Gazpromem

Neftegaz.ru/Natural Gas World/RIA Novosti

Rosyjski portal informacyjny Neftegaz.ru komentuje doniesienia o tym, że PGNiG zgłosiło pozew do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie decyzji Komisji Europejskiej o dopuszczeniu Gazpromu do większej przepustowości odnogi Nord Stream w Niemczech o nazwie OPAL.

Portal sprowadza spór do walki o zyski z przesyłu gazu. – Polska i Ukraina będą walczyć o swoje korytarze tranzytowe do ostatniej kropli krwi – pisze portal. Tymczasem polskie władze wielokrotnie podkreślały, że zyski z przesyłu gazu rosyjskiego przez terytorium polskie są nieistotne ze względu na źle wynegocjowaną umowę tranzytową.

28 listopada i 1 grudnia PGNiG oraz ukraiński Naftogaz zwróciły się do niemieckiego regulatora Bundesnetzagentur o wstrzymanie realizacji decyzji. Apele pozostały bez odpowiedzi.

Jeżeli skarga zostanie odrzucona, 1 stycznia 2017 roku nowe zasady wykorzystania OPAL wejdą w życie. PGNiG liczy na stanowisko Trybunału w jej sprawie do 23 grudnia. Zdaniem spółki zwiększenie dostaw przez niemiecką odnogę Nord Stream spowoduje poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa dostaw w regionie.

Jedna z podstaw prawnych działania PGNiG to niemieckie prawo administracyjne. Spółka uważa, że Bundesnetzagentur pozbawiło jej spółki-córki działającej w Niemczech konstytucyjnego prawa do obrony swoich racji, bo proces decyzyjny nie był przejrzysty i PGNiG Supply and Trading nie mogła zgłosić zastrzeżeń do decyzji.

Zgoda Komisji Europejskiej ws. OPAL nie została dotąd opublikowana i polska firma musi ją skarżyć „w ciemno” – mówi jeden z menadżerów PGNiG w rozmowie z BiznesAlert.pl. Całość decyzji miał okazję poznać jedynie Gazprom, co tworzy nierówność, którą w sądzie będzie kwestionowała polska spółka. – Jak to się ma do zasad przejrzystości promowanych przez Komisję Europejską i do jej pryncypialnego podejścia do umów ACTA i TTIP? Mamy do czynienia z totalnym brakiem przejrzystości niezgodnym z prawem UE – mówi przedstawiciel PGNiG.

PGNiG powołuje się także na umowę stowarzyszeniową UE-Ukraina, bo w przekonaniu Polaków zgoda na większe wykorzystanie Nord Stream przez Rosjan podkopuje współpracę energetyczną z Ukraińcami i starania Europy o ustabilizowanie przesyłu przez jej terytorium.

Jednocześnie w sprawie zabrał głos prezydent Rosji Władimir Putin, który do tej pory unikał komentarzy na temat współpracy Gazpromu z klientami w Europie. Jego zdaniem klienci rosyjskiego giganta nie popadają w uzależnienie od niego. – To absolutnie głupi i bezwartościowy argument – powiedział rosyjski przywódca. Wskazywał, że wraz ze zwiększeniem sprzedaży to dostawca zwiększa zależność od swojego klienta.

Putin przekonywał też, że kontrowersyjny projekt gazociągu Nord Stream 2 zostanie zrealizowany pomimo krytyki. Polski minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski ocenił w wywiadzie dla Onetu, że do realizacji inwestycji nie dojdzie. Jest ona krytykowana w Europie Środkowo-Wschodniej z tych samych powodów co ugoda ws. OPAL.

OPEC zaprasza producentów spoza kartelu do rozmów o porozumieniu naftowym

TASS

10 grudnia producenci ropy naftowej z kartelu OPEC spotkają się w Wiedniu z krajami wydobywającymi ten surowiec spoza organizacji. Kartel zaprosił 14 państw spoza niego. Wśród nich znalazły się Kazachstan, Oman i państwa Ameryki Południowej.

30 listopada tego roku kraje OPEC zdecydowały o skoordynowanym ograniczeniu wydobyciaz 33,6 mln do 32,5 mln baryłek dziennie z różnym podziałem zobowiązań.

OPEc liczy na to, że kraje spoza organizacji zapewnią cięcia o kolejne 600 tysięcy baryłek, z czego 300 tysięcy miałaby zapewnić Rosja. Na razie Moskwa mówi o 200 tysiącach baryłek „pod warunkiem spełnienia wszelkich wymogów technicznych”. Na wypadek układu zwiększa wydobycie do rekordowego poziomu.

Cięcia w OPEC mają wejść w życie 1 stycznia 2017 roku pod warunkiem przystąpienia do układu krajów spoza kartelu.

Pentagon: Rosja to dla USA zagrożenie numer jeden

Podczas corocznego Reagan National Defence Forum w Simi Valley w Kaliforni przedstawiciele Pentagonu uznali Rosję za główne zagrożenie dla bezpieczeństwa na świecie.

Były senator republikański z Massachusetts Mitt Romney powiedział w CNN, że dla Amerykanów Rosja jest „wrogiem geopolitycznym numer jeden”. To samo powiedziała Deborah James, Sekretarz Sił Powietrznych USA. – Mamy szereg zagrożeń z którymi musimy sobie radzić, ale Rosja może być zagrożeniem egzystencjalnym, ze względu na zagrożenie nuklearne – powiedziała.

Jej zdaniem prezydent Rosji Władimir Putin prowadzi „bardzo niebezpieczną grę” na całym świecie. CNN Money donosi, że Rosjanie zamierzają wydać do 2025 roku 70 mld dolarów na modernizację armii.

– Działają z częstotliwością i w lokalizacjach, których nie notowaliśmy od dekad – przyznał generał jednostek Marines Joseph Dunford, przewodniczący Połączonych Sztabów Sił Zbrojnych USA podczas konferencji w Kaliforni.

Nie wiadomo jak stanowisko oficjeli Pentagonu przełoży się na linię polityczną prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa, który w okresie kampanii wyborczej wyrażał się przychylnie o Władimirze Putinie. 20 stycznia przejmie on władzę w Białym Domu od ustępującego prezydenta Baracka Obamy.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s