Rosyjskie media łączą człowieka Gazpromu z Trumpem. Układ polityczny pod płaszczem prywatyzacji Rosnieftu

Donald Trump:Wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew wziął udział w Szczycie Energetycznym w Budapeszcie 5 grudnia tego roku. Przekonywał, że gaz z Rosji to jedyna opcja dla Europy. Jednocześnie użył argumentu, z którego mogą skorzystać promotorzy Bramy Północnej.

:Jak donosi agencja RIA Novosti, finansista Carter Paige, który w przeszłości współpracował z rosyjskim Gazpromem i jest kojarzony z prezydentem-elektem USA Donaldem Trumpem, miał odwiedzić Moskwę w szczycie kampanii prezydenckiej w listopadzie tego roku.

:Firma handlująca ropą Glencore i katarski fundusz bogactwa narodowego zainwestowały 10,5 mld euro w 19,5 procent akcji rosyjskiego Rosnieftu wystawionych na sprzedaż w ramach kolejnego etapu prywatyzacji.

Gazprom daje argument za Bramą Północną

Wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew wziął udział w Szczycie Energetycznym w Budapeszcie 5 grudnia tego roku. Przekonywał, że gaz z Rosji to jedyna opcja dla Europy. Jednocześnie użył argumentu, z którego mogą skorzystać promotorzy Bramy Północnej.

Jego zdaniem pomimo starań Unii Europejskiej w celu uniezależnienia jej od surowców kopalnych, a także „politycznych oczekiwań dywersyfikacji źródeł dostaw gazu”, trwa „renesans” konsumpcji gazu w Europie. Podał, że w 2015 roku zużycie wzrosło o 5,6 procent, a w pierwszych trzech kwartałach 2016 roku o 4 procent w stosunku do analogicznych okresów 2014 roku. Ma być to argument za rozwojem importu z Rosji w sytuacji gdy będzie spadać wydobycie na Starym Kontynencie.

Miedwiediew podał, że w 11 miesiącach tego roku Gazprom wysłał do Europy o 12 procent więcej gazu niż w podobnym okresie rok temu. W listopadzie zanotował historyczny rekord eksportu na poziomie 17,6 mld m3. Jego zdaniem w nadchodzącej dekadzie zapotrzebowanie na gaz w Europie wzrośnie z prognozowanych na ten rok 175 mld m3 o kolejne 100 mld m3 rocznie. Z tego względu Rosjanin po raz kolejny podkreślił potrzebę budowy nowej infrastruktury z Rosji, a mianowicie Nord Stream 2. Przekonywał, że należy go budować pomimo sporów politycznych Europy z Rosjanami.

Jednocześnie podkreślił, że alternatywa jest fałszywa. Posłużył się przykładem Ukrainy, która chociaż od listopada 2015 roku nie kupuje gazu od Gazpromu to sprowadza gaz, który w przekonaniu Miedwiediewa jest „rosyjski”, bo pochodzi z Rosji.

W ten sposób wiceprezes Gazpromu potwierdza argumenty zwolenników realnej dywersyfikacji, którzy twierdzą, że zapewnią ją tylko dostawy surowca spoza Rosji, np. LNG lub gazu norweskiego w przypadku Bramy Północnej promowanej przez Polskę.

Rosyjskie media łączą człowieka Gazpromu z Trumpem

Jak donosi agencja RIA Novosti, finansista Carter Paige, który w przeszłości współpracował z rosyjskim Gazpromem i jest kojarzony z prezydentem-elektem USA Donaldem Trumpem, miał odwiedzić Moskwę w szczycie kampanii prezydenckiej w listopadzie tego roku.

Według RIA założyciel Global Energy Capital Card znany jako doradca Trumpa do spraw zagranicznych i Rosji odwiedził Moskwę 8 listopada. – Spotkam się z wpływowymi biznesmenami i liderami opinii – miał powiedzieć agencji.

W rozmowie z The Washington Post z marca 2016 roku Donald Trump poinformował o tym, że Paige jest jednym z jego pięciu doradców do spraw polityki zagranicznej. W owym czasie Trump jeszcze nie ogłosił, że będzie startował na prezydenta USA. Po jego nominacji sztab kandydata Partii Republikańskiej odciął się od byłego współpracownika Gazpromu.

Paige pracował w Rosji przez trzy lata. Otworzył tam biuro Merril Lynch i był doradcą podczas największych transakcji Gazpromu, RAO United Energy Systems i innych spółek rosyjskich.

– Nie rozmawialiśmy z nim, nie był dopuszczany na nasze spotkania poświęcone bezpieczeństwu narodowemu i polityce zagranicznej, a przynajmniej od czasu, kiedy zostałem szefem kampanii – przekonuje Kellienn Conway odpowiedzialny za prowadzenie kampanii wyborczej Trumpa.

Agencja RIA Novosti nie podaje żadnych dowodów na to, że wizyta Paige’a w Moskwie miała związek z działalnością Donalda Trumpa w okresie kampanii wyborczej. Prezydent-elekt obejmie władzę w Białym Domu 20 lutego.

RIA Novosti

Układ polityczny pod płaszczem prywatyzacji Rosnieftu

Firma handlująca ropą Glencore i katarski fundusz bogactwa narodowego zainwestowały 10,5 mld euro w 19,5 procent akcji rosyjskiego Rosnieftu wystawionych na sprzedaż w ramach kolejnego etapu prywatyzacji.

Prezes Igor Sieczin odniósł sukces, który może ugruntować jego pozycję w relacjach z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. W mediach od dłuższego czasu pojawiają się spekulacje na temat niełaski, w jakiej miał się znaleźć u Putina, choć brakuje na to dowodów.

Głównym celem prywatyzacji było łatanie budżetu rosyjskiego doświadczonego przez sankcje. Dzięki sprzedaży akcji Glencore i Katarczykom Rosnieft uniknął opcji buyback i zapewni budżetowi 100 mld rubli zgodnie z planem wyznaczonym przez Kreml na ten rok.

Kolejnym pozytywnym dla firmy skutkiem ma być dywersyfikacja akcji wśród partnerów zagranicznych. Członkowie zarządu wyznaczeni przez nowych partnerów zmniejszą wpływy przedstawiciela brytyjskiego BP, które dzierży już 19,75 procent akcji, a w obawie przed dominacją Brytyjczyków Rosnieft wykluczył jego udział w dalszej prywatyzacji.

Kommiersant sugeruje, że ceną porozumienia mogły być preferencyjna oferta sprzedaży ropy dla Glencore oraz zgoda na udział Rosji w porozumieniu naftowym OPEC dla katarskiego funduszu. Rosnieft do tej pory sprzeciwiał się jakimkolwiek cięciom wydobycia ropy.

7 grudnia prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się z rosyjskimi spółkami naftowymi, w tym z Rosnieftem, i zapadła decyzja o udziale Rosji w porozumieniu o ograniczeniu wydobycia z OPEC. Udział państw spoza kartelu jest warunkiem wejścia układu w życie. Kommiersant sugeruje, że Putin był zaangażowany w proces prywatyzacji Rosnieftu, co miało istotne znaczenie dla sukcesu transakcji.

Kommiersant

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s