Białoruś ustępuje Rosji. Turkmengaz ostrożniej o gazie dla Europy

Gaz zawór:Agencja BelTa informuje, że Białoruś przekazała Rosji przedpłatę za dostawy gazu ziemnego.

:Komisja Europejska zamierza kontynuować dyskusję o współpracy energetycznej z Turkmenistanem. Następne spotkanie stron zostało zaplanowane na 2017 rok w Brukseli. O sprawie poinformował chargé d’affaires Unii Europejskiej Lubomir Frebort podczas konferencji o ropie i gazie w Aszchabadzie.

Białoruś ustępuje Rosji w nadziei na zakończenie sporu o węglowodory

BelTa

Agencja BelTa informuje, że Białoruś przekazała Rosji przedpłatę za dostawy gazu ziemnego.

Według rzecznika prasowego premiera Białorusi Władysława Syczewicza w październiku 2016 roku rządy obu krajów osiągnęły generalną zgodę w sprawie warunków dostaw gazu i zadeklarowały chęć opracowania konkretnych mechanizmów mających rozwiązać problemy w sektorze ropy i gazu. – Białoruś jest zainteresowana rozstrzygnięciem obecnej sytuacji tak szybko, jak jest to możliwe – mówi rzecznik. – To dlatego pierwszym krokiem i wyrazem dobrej woli Białorusi było przekazanie przedpłaty za dostawy gazu – dodał.

Wyraził przekonanie, że odpowiedzią powinien być „wyraz dobrej woli strony rosyjskiej w postaci przywrócenia dostaw ropy na Białoruś na poziomie zdefiniowanym w porozumieniach międzyrządowych”. – Jednocześnie Białoruś wyraża nadzieję, że strona rosyjska zacznie wdrażać porozumienia październikowe z warunkami dostaw gazu ziemnego włącznie – podkreślił Syczewicz.

Spór między Białorusią a Rosją wybuchł, kiedy Mińsk zaczął jednostronnie wyliczać cenę dostaw gazu rosyjskiego w oparciu o cenę 73 dolarów za 1000 m3 rocznie. Gazprom oczekiwał opłaty według ceny kontraktowej na poziomie 132 dolarów za tę samą ilość. W konsekwencji niemożliwości wyegzekwowania pieniędzy od Białorusinów, Rosjanie zdecydowali się na ograniczenie dostaw ropy.

W październiku 2016 roku prezydenci Władimir Putin i Aleksandr Łukaszenka spotkali się w Mińsku i doszli do porozumienia politycznego o potrzebie zakończenia sporu o węglowodory.

Turkmengaz ostrożniej o gazie dla Europy

Trend

Komisja Europejska zamierza kontynuować dyskusję o współpracy energetycznej z Turkmenistanem. Następne spotkanie stron zostało zaplanowane na 2017 rok w Brukseli. O sprawie poinformował chargé d’affaires Unii Europejskiej Lubomir Frebort podczas konferencji o ropie i gazie w Aszchabadzie.

Przypomniał, że w maju 2015 roku została podpisana Deklaracja Aszchabadzka ministrów energetyki Azerbejdżanu, Turcji, Turkmenistanu i wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Marosza Szefczovicza. Na jej podstawie powstała grupa robocza z udziałem wszystkich krajów zaangażowanych w budowę Południowego Korytarza Gazowego. Ma ona dążyć do realizacji wspólnego celu, jakim jest dostarczenie gazu z Turkmenistanu przez Korytarz do Europy.

Do tego potrzebne jest zaangażowanie spółek energetycznych w budowę niezbędnej infrastruktury, czyli Gazociągu Transkaspijskiego (TCP). Przedstawiciel Turkmengazu przekonywał, że temat nie schodzi z agendy jego spółki i jest traktowany jako jeden z najbardziej perspektywicznych.

Turkmenistan zadeklarował gotowość do przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko TCP. Wiadomo, że Rosja i Iran wykorzystują argumenty środowiskowe do blokowania tego projektu, który może stworzyć dodatkową konkurencję dla ich gazu na rynku europejskim.

Aszchabad utrzymuje, że do położenia rur potrzebna jest zgoda Turkmenistanu i Azerbejdżanu, przez których terytorium miałaby przebiegać magistrala. Iran i Rosja twierdzą, że na projekt muszą się zgodzić wszystkie kraje Morza Kaspijskiego.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s