Polska i Ukraina promują Korytarz Norweski. Arabia i Rosja rzucają wyzwanie rewolucji łupkowej

Tankowiec Sirius Star na Oceanie Indyjskim
Tankowiec Sirius Star na Oceanie Indyjskim

:Chociaż rosyjski Gazprom jest obecnie jedynym udziałowcem konsorcjum Nord Stream 2 odpowiedzialnego za projekt o tej samej nazwie, to postanowił wejść w bezpośredni akcjonariat.

:9 grudnia w Brukseli odbyła się konferencja Central European Day of Energy. W jej trakcie operator polskich gazociągów przesyłowych Gaz-System przekonywał, że Korytarz Norweski to atrakcyjna oferta dla regionu.

:Architektami porozumienia naftowego OPEC z krajami spoza organizacji były Arabia Saudyjska i Rosja. Nie wiadomo czy ich sojusz będzie trwały ani czy powstrzyma łupkową rewolucję.

Gazprom bierze na siebie Nord Stream 2

RIA Novosti

Chociaż rosyjski Gazprom jest obecnie jedynym udziałowcem konsorcjum Nord Stream 2 odpowiedzialnego za projekt o tej samej nazwie, to postanowił wejść w bezpośredni akcjonariat.

RIA Novosti informują, że Gazprom został bezpośrednim właścicielem 50 procent akcji Nord Stream 2. Do tej pory posiadał je za pośrednictwem spółki-córki Gazprom Gerosgaz Holdings BV zarejestrowanej w Holandii. Siedziba konsorcjum znajduje się w Zug w Szwajcarii.

Konsorcjum ma wybudować i operować gazociągiem Nord Stream 2. Gazprom ma być głównym dostawcą. Nie wiadomo jak udziały w operatorze oceni Komisja Europejska, która stwierdziła, że projekt musi być zgodny z unijnym prawem. Warunkuje ono rozdział właścicielski odnośnie infrastruktury energetycznej. Jedna firma nie może zarządzać gazociągiem i zapewniać mu dostaw.

Przejęcie akcji konsorcjum przez Gazprom może mieć jednak związek z poszukiwaniami nowej formuły finansowania projektu. Polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta zablokował wejście do niego europejskich partnertów: Shella, E.onu, BASF-u, OMV i Engie. Partnerzy muszą sfinansować go w inny sposób. Jeden z nich to dofinansowanie Gazpromu, który mógłby opłacić budowę gazociągu samodzielnie.

Projekt jest krytykowany w Europie Środkowej i Wschodniej ponieważ może ugruntować pozycję Gazpromu w regionie i zagrozić dywersyfikacji źródeł dostaw poprzez podkopanie rentowności alternatywnych projektów jak istniejący terminal LNG w Świnoujściu, czy postulowany Korytarz Norweski.

Polska i Ukraina promują Korytarz Norweski

Natural Gas World

9 grudnia w Brukseli odbyła się konferencja Central European Day of Energy. W jej trakcie operator polskich gazociągów przesyłowych Gaz-System przekonywał, że Korytarz Norweski to atrakcyjna oferta dla regionu.

Uczestnicy konferencji  zgodzili się, że dostawca rosyjski nie jest godny zaufania, ale dostawy jego gazu powinny odbywać się przez Polskę i Ukrainę, a nie kontrowersyjny gazociąg Nord Stream 2. Tymczasem ugoda Komisji Europejskiej ws. odnogi Nord Stream 1 o nazwie OPAL, która daje Gazpromowi większy dostęp do istniejącej infrastruktury w regionie, zagraża konkurencji oraz interesom państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Gaz-System zamierza umożliwić dostawy gazu z Norwegii do Polski i innych państw regionu. Prezes spółki Tomasz Stępień cytowany przez Natural Gas World powiedział, że projekt, zwany Korytarzem Norweskim, zapewni „konkurencyjne” taryfy tranzytowe. Po jego realizacji Polska będzie mogła całkowicie zrezygnować z gazu z Rosji, jeżeli uzna to za celowe.

Korytarz Norweski ma być uzupełnieniem istniejącego terminalu LNG w Świnoujściu. Razem stworzą Bramę Północną, jak nazywają Polacy tę infrastrukturę, która może posłużyć nie tylko im, ale także państwom regionu.

W tym kontekście Warszawa wiąże nadzieje z Gazociągiem Polska-Ukraina, w sprawie którego Gaz-System podpisał umowę o zasadach współpracy. „Umowa obejmuje współpracę operatorów w zakresie prowadzenia dalszych prac w projekcie obejmujących projektowanie i budowę połączenia” – powiedział rzecznik polskiego operatora Tomasz Pietrasieński.

Nowe połączenie pozwoli na zwiększenie możliwości przesyłu gazu ziemnego z Polski na Ukrainę maksymalnie do 5 mld m sześc. rocznie już od 2020 roku, po ukończeniu rozbudowy krajowego systemu przesyłowego w Polsce. W drugim etapie przepustowość połączenia mogłaby wzrosnąć do 8 mld m3 rocznie.

Arabia i Rosja rzucają wyzwanie rewolucji łupkowej

Bloomberg

Architektami porozumienia naftowego OPEC z krajami spoza organizacji były Arabia Saudyjska i Rosja. Nie wiadomo czy ich sojusz będzie trwały ani czy powstrzyma łupkową rewolucję.

Minister ropy naftowej Arabii Saudyjskiej Khalid Al-Falih ogłosił, że zawarte 10 grudnia porozumienie o ograniczeniu wydobycia surowca przez kartel OPEC oraz 14 krajów spoza organizacji ustabilizuje ceny ropy na giełdach.

Al-Falih ogłosił, że jego kraj wprowadzi cięcia wydobycia jeszcze większe od pierwotnie deklarowanych, jeżeli pozostali uczestnicy porozumienia się nie wywiążą. Ograniczenia w jej przypadku mają wynieść 450 tysięcy baryłek dziennie. Arabia to największy producent w OPEC, który zgodził się na cięcie o w sumie 10,1 mln baryłek dziennie.

Rijad zamierza także wejść we współpracę z Rosją na rynku ropy pomimo sporu o wojnę w Syrii. Obie strony uznają porozumienie za historyczne. – Mamy jeszcze dużo do zrobienia – powiedział minister energetyki Rosja Aleksander Nowak.

Układ wejdzie w życie 1 stycznia 2017 roku. Jego rewizja jest zapowiedziana na połowę przyszłego roku. Wtedy okaże się czy uczestnicy porozumienia wywiązują się z niego i czy ma ono wpływ na podaż ropy na giełdzie. Nie wiadomo czy wydobycie w krajach spoza układu będzie na tyle duże, aby utrzymać podaż, która decyduje o niskiej cenie ropy. Szczególnie istotny będzie w tym kontekście rozwój sytuacji w Stanach Zjednoczonych, gdzie producenci ropy łupkowej zamierzają zwiększyć intensywność prac wraz ze wzrostem cen surowca.

W poniedziałek baryłka zyskuje na wartości w emocjonalnej reakcji inwestorów na wieść o porozumieniu zawartym w Wiedniu. O 8.30 dnia 12 grudnia Brent kosztował 56,75 dolarów a WTI – 54,11 dolarów za baryłkę. Obie zanotowały wzrost wartości o około 2,5 procent.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s