USA i UE zbadają zgodność prywatyzacji Rosnieftu z sankcjami. OPEC chce udziału USA w porozumieniu naftowym

Władimir Putin i Igor Sieczin. Fot. Rosnieft
Władimir Putin i Igor Sieczin. Fot. Rosnieft

:Prezydent Rosji Władimir Putin przeprowadził rozmowę telefoniczną z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Jednym z tematów były dostawy gazu z Rosji przez Ukrainę do Europy. Inicjatorką rozmowy była Merkel.

:Po administracji USA także Komisja Europejska deklaruje, że zbada zgodność prywatyzacji Rosnieftu na korzyść Glencore i Katarskiego Funduszu Inwestycyjnego z sankcjami wprowadzonymi przeciwko Rosji za nielegalną aneksję Krymu.

:Sekretarz Generalny kartelu naftowego OPEC Mohammed Barkindo poinformował, że jego organizacja oczekuje, że do porozumienia naftowego z 10 grudnia przyłączą się kolejne kraje. Liczy w tym zakresie na USA.

Wobec fiaska rozmów Putin znów straszy przerwą dostaw gazu przez Ukrainę

Interfax/Oilcapital.ru

Prezydent Rosji Władimir Putin przeprowadził rozmowę telefoniczną z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Jednym z tematów były dostawy gazu z Rosji przez Ukrainę do Europy. Inicjatorką rozmowy była Merkel.

Rosyjski przywódca po raz kolejny ostrzegł, że „Ukraina nie chce skoordynować zakupów gazu z Rosji”, co jego zdaniem zagraża bezpieczeństwu dostaw do Europy. W ukraińskich magazynach musi spoczywać odpowiednia ilość surowca, aby technicznie możliwy był tranzyt. Według Kijowa nie ma zagrożenia. Moskwa, zgodnie z wieloletnią tradycją, straszy przerwami dostaw w okresie zimowym.

Angela Merkel podkreśliła, że Rosja musi zwiększyć wysiłek na rzecz realizacji porozumień mińskich o deeskalacji wojny w ukraińskim Donbasie, gdzie trwają walki sił rosyjskich z ukraińskimi.

Komisja Europejska, Ukraina i Rosja nie doszły dotąd do porozumienia w sprawie warunków dostaw rosyjskiego gazu nad Dniepr w sezonie grzewczym. Pierwsza runda rozmów na ten temat zakończyła się fiaskiem. Ukraińcy liczą na zniesienie obowiązkowych zakupów w zgodzie z klauzulą take or pay oraz atrakcyjnej ceny, czyli warunków analogicznych do porozumień z lat 2014-15. Wynegocjowane zapisy mają zostać zawarte w aneksie do umowy gazowej Naftogaz-Gazprom.

USA i UE zbadają zgodność prywatyzacji Rosnieftu z sankcjami

Reuters

Po administracji USA także Komisja Europejska deklaruje, że zbada zgodność prywatyzacji Rosnieftu na korzyść Glencore i Katarskiego Funduszu Inwestycyjnego z sankcjami wprowadzonymi przeciwko Rosji za nielegalną aneksję Krymu.

Komisja poinformowała 13 grudnia, że analizuje transakcję zakupu 19,5 procent akcji objętego sankcjami unijnymi Rosnieftu przez Glencore i katarski fundusz. To samo zapowiedział departament skarbu USA.

Rosnieft jest objęty sankcjami od lipca 2014 w związku z nielegalną aneksją Krymu należącego do Ukrainy przez Rosję. Prezydent Władimir Putin wyraził jednak nadzieję, że amerykański prezydent-elekt Donald Trump po objęciu urzędu przyczyni się do poluzowania reżimu obostrzeń.

Ratowanie budżetu

Zakup akcji Rosnieftu za kwotę 10,5 mld euro zasili rosyjski budżet funduszami potrzebnymi do wypełnienia niedoborów wywołanych spadkiem cen ropy naftowej, z której sprzedaży w istotnym stopniu finansowany jest skarbiec Rosji. Dzięki sprzedaży akcji Glencore i Katarczykom Rosnieft uniknął opcji buyback i zapewni budżetowi 100 mld rubli zgodnie z planem wyznaczonym przez Kreml na ten rok.

Kolejnym pozytywnym dla firmy skutkiem ma być dywersyfikacja akcji wśród partnerów zagranicznych. Członkowie zarządu wyznaczeni przez nowych partnerów zmniejszą wpływy przedstawiciela brytyjskiego BP, które dzierży już 19,75 procent akcji, a w obawie przed dominacją Brytyjczyków Rosnieft wykluczył jego udział w dalszej prywatyzacji.

Kommiersant sugeruje, że ceną porozumienia mogły być preferencyjna oferta sprzedaży ropy dla Glencore oraz zgoda na udział Rosji w porozumieniu naftowym OPEC dla katarskiego funduszu. Rosnieft do tej pory sprzeciwiał się jakimkolwiek cięciom wydobycia ropy.

OPEC chce udziału USA w porozumieniu naftowym

Wiedomosti

Sekretarz Generalny kartelu naftowego OPEC Mohammed Barkindo poinformował, że jego organizacja oczekuje, że do porozumienia naftowego z 10 grudnia przyłączą się kolejne kraje. Liczy w tym zakresie na USA.

– Nie zakończymy współpracy na tym co już osiągnęliśmy, czyli zgodzie 11 krajów spoza OPEC. Oczekujemy, że inne kraje spoza kartelu, także USA, przyłączą się do nas – powiedział Barkindo.

OPEC ustalił, że zmniejszy wydobycie o w sumie 1,2 mln baryłek dziennie do około 32,5 mln baryłek. Kraje spoza OPEC, w tym Rosja, zgodziły się obniżyć wydobycie o 558 tysięcy baryłek dziennie, z czego Rosjanie o 300 tysięcy. Ograniczenie ma wejść w życie 1 stycznia 2017 roku i obowiązywać do lipca z możliwością przedłużenia.

Dyrektor stowarzyszenia handlarzy amerykańskich NACSSA i wiceprezes Fearn Oil Michael Moore w rozmowie z RIA Novosti ocenił, że Stany Zjednoczone nie mogą przyłączyć się do ograniczeń. Firmy naftowe w USA mają zakaz udziału w kartelach i nie są centralnie zarządzane przez państwo.

Tymczasem perspektywa wzrostu wydobycia w USA zwiększa obawy analityków o to, czy porozumienie naftowe OPEC i krajów spoza kartelu będzie efektywne. Spadająca produkcja w ich szybach naftowych może zostać zastąpiona przez wzrost podaży ze Stanów, szczególnie jeśli cena baryłki będzie dalej rosnąć, zwiększając rentowność odwiertów.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s