Gazprom jest pewien realizacji Nord Stream 2. Wood Mackenzie: Poszukiwanie gazu w Europie Wschodniej ma być znów opłacalne

Autor w pobliżu polskiego odwiertu za gazem łupkowym.
Autor w pobliżu polskiego odwiertu za gazem łupkowym.

:Pomimo braku informacji o nowym modelu finansowania kontrowersyjnego projektu Nord Stream 2, władze Gazpromu są przekonane, że zostanie on opłacony i zrealizowany w terminie.

:Turcja zamierza przyspieszyć budowę Gazociągu Transanatolijskiego (TANAP) i ukończyć ją przed czasem. To niezbędny element Korytarza Południowego, który ma zaopatrzyć w gaz Europę.

:- Rynek ropy i gazu dokonuje zwrotu po decyzji kartelu OPEC. Wydobycie ma być znów opłacalne w 2017 roku – przekonuje ośrodek Wood Mackenzie.

Gazprom jest pewien realizacji Nord Stream 2

RIA Novosti

Pomimo braku informacji o nowym modelu finansowania kontrowersyjnego projektu Nord Stream 2, władze Gazpromu są przekonane, że zostanie on opłacony i zrealizowany w terminie.

Prezes Aleksiej Miller powiedział dziennikarzom, że projekt mający połączyć drugim gazociągiem Rosję i Niemcy jest realizowany zgodnie z terminarzem. Zakłada budowę dwóch nitek o łącznej przepustowośći 55 mld m3 rocznie z opcją powiększenia do 60 mld m3 rocznie.

Pierwotnie miało go realizować konsorcjum Nord Stream 2 z 50-procentowym udziałem Gazpromu i 10-procentowym każdego z pięciu partnerów z Europy: BASF, E.on, OMV, Engie i Shell. Zastrzeżenia polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta odnośnie negatywnego wpływu na rynek w Polsce i regionie spowodowały jednak, że obecnie szukają nowego rozwiązania.

– Wszyscy partnerzy potwierdzili zaangażowanie w projekt Nord Stream 2. Rozmawiamy o finansowaniu projektu długiem i w tym momencie nie widzimy żadnych zagrożeń dla jego realizacji – powiedział Miller. – Projekt idzie zgodnie z planem. Obecnie rury są dostarczane na place budów a w zeszłym tygodniu rozstrzygnęliśmy przetarg na ich położenie na dnie Morza Bałtyckiego – dodał.

Koszt Nord Stream 2 został oszacowany przez Gazprom na 8 mld euro ale z kosztami pożyczek ma wzrosnąć do 9,9 mld euro.

Turcja przyspieszy budowę gazociągu na kaspijski gaz dla Europy

AzerNews

Turcja zamierza przyspieszyć budowę Gazociągu Transanatolijskiego (TANAP) i ukończyć ją przed czasem. To niezbędny element Korytarza Południowego, który ma zaopatrzyć w gaz Europę.

Ambasador Turcji w Azerbejdżanie Erkan Ozoral ocenił, że jego kraj zakończy budowę TANAP przed terminem. Spotkał się on w Baku z minister energetyki Azerbejdżanu Natigiem Alijewem 13 grudnia. Turcy liczą na dalszy rozwój współpracy gospodarczej z Azerami. Kolejnym zwornikiem tych relacji po ropociągu Baku-Tbilisi-Ceyhan i gazociągu Baku-Tbilisi-Erzurum ma być właśnie TANAP.

Projekt gazociągu łączącego wschodnią i zachodnią granicę Turcji jest gotowy w 55 procentach. Ma dostarczyć gaz z azerskich złóż Szach Deniz na zachodnią granicę turecką, skąd ma trafiać na rynek europejski budowanym Gazociągiem Transadriatyckim (TAP).

Ma on uzyskać dofinansowanie z Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych, Banku Światowego, Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Azjatycki Bank Rozwoju ma dofinansować rozwój wydobycia na złożu Szach Deniz.

Gazociąg TANAP ma osiągnąć początkową przepustowość 16 mld m3 rocznie. Jeśli pojawi się nowy dostawca, np. z Azji Centralnej, Bliskiego Wschodu lub Morza Śródziemnego, będzie ona mogła zostać podwojona. Pierwszy gaz ma dotrzeć do Turcji w czerwcu 2018 roku, a do Europy rok później, kiedy zakończy się budowa TAP.

Wood Mackenzie: Poszukiwanie gazu w Europie Wschodniej ma być znów opłacalne

Wood Mackenzie

– Rynek ropy i gazu dokonuje zwrotu po decyzji kartelu OPEC. Wydobycie ma być znów opłacalne w 2017 roku – przekonuje ośrodek Wood Mackenzie.

– Branża ma duże szanse na osiągnięcie dwucyfrowych zysków w 2017 roku. Lepsze wybory inwestycji i niższe koszty zwracają się już teraz – ocenił Andrew Latham z WM. Wydobycie w przyszłym roku ma być bardziej efektywne i mniej kosztowne. Ma w najlepszym wypadku być warte 40 mld dolarów, jak w 2016 roku, ale może być niższe.

Producenci mają czekać z wydobyciem podobnie jak w 2016 roku, co stwarza szanse na atrakcyjne odkrycia w ramach nowych projektów. Ponad połowa nowej ropy ma pochodzić ze złóż podmorskich. Koszt niektórych odwiertów ma spaść poniżej 30 mln dolarów za jeden, dzięki czemu wydobycie ma być opłacalne przy cenie ropy poniżej 50 dolarów za baryłkę.

Z raportu Wood Mackenzie wynika, że wydatki na poszukiwania ropy mają w przyszłym roku spaść do 8 procent całkowitych wydatków. Wzrost ich udziału będzie zależał od wzrostu ceny ropy. Według ośrodka cena ropy Brent ma znacznie wzrosnąć w 2019 roku, kiedy ma kosztować średnio 77 dolarów za baryłkę. Jeśli tak się stanie, wzrost w sektorze poszukiwań ma zostać zanotowany rok lub dwa lata później.

Firmy mają się skupiać na pozyskiwaniu nowych koncesji. Szczególnie atrakcyjne ma być pozyskiwanie zgód na poszukiwania w Afryce Północnej, Europie Wschodniej i Ameryce Południowej, gdzie jest zapotrzebowanie na gaz słany gazociągami. Mniej dochodowe ma być wydobycie gazu na potrzeby projektów LNG, ze względu na nadpodaż na tym rynku. Również projekty w Arktyce mają być mniej oblegane.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s