Komisja powinna uznać racje Polski w sprawie Gazpromu. Dla Polskiego Radia 24

Gazprom„Polski rząd zaskarżył do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej decyzję Komisji Europejskiej w sprawie gazociągu OPAL, lądowego przedłużenia Nord Stream” – poinformowała rzecznik MSZ Joanna Wajda. Według polskiej strony, decyzja ta dodatkowo wzmacnia pozycję Gazpromu. Gościem Polskiego Radia 24 był Wojciech Jakóbik z BiznesAlert.pl.

Chodzi o decyzję Komisji z końca października ws. nowego wyłączenia gazociągu OPAL z reguł rynkowych. Zgodnie z nią rosyjski Gazprom będzie mógł wykorzystywać 80 proc. przepustowości gazociągu. Jak poinformowała rzeczniczka MSZ, resort wnioskuje o wstrzymanie decyzji.

Jak podkreślił Wojciech Jakóbik, Komisja Europejska – stojąc nas straży przejrzystości i zasad antymonopolowych – „w sposób nieprzejrzysty wzmacnia monopol Gazpromu w naszej części Europy”.

– Komisja Europejska działa schizofrenicznie. Z jednej strony prowadzi aktywną politykę na rzecz wsparcia Ukrainy i stabilizowania dostaw gazu przez jej terytorium, z drugiej popiera większe dostawy przez Niemcy, które będą destabilizować Ukrainę. Z jednej strony popiera dywersyfikację dostaw z nowych kierunków, a z drugiej popiera wzmocnienie projektu, który szkodzi tej dywersyfikacji – podsumował Jakóbik.

Więcej w całej rozmowie.

Źródło: Polskie Radio 24

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s