USA: Snowden współpracuje z rosyjskim wywiadem. Generał Putina w Rosniefcie znaleziony martwy

edward-snowden:Parlamentarna Komisja Wywiadu w USA opublikowała 23 grudnia odtajniony raport, według którego były kontraktor Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA) Edward Snowden utrzymuje kontakt z wywiadem rosyjskim.

:Jeden z głównych menadżerów rosyjskiego Rosnieftu, dawniej generał FSB, Oleg Erowinkin został znaleziony martwy na tylnym siedzeniu swego samochodu.

Litewski gazoport uruchomi nową usługę

Spółka Litgas zapełni pierwszy małoskalowy tankowiec LNG gazem z gazoportu w Kłajpedzie.

Córka Lietuvos Energija zajmująca się gazem ziemnym ma dokonać przeładunku LNG z FSRU stacjonującego w Kłajpedzie na mały tankowiec. Tego rodzaju usługi będą rozwijać się na Morzu Bałtyckim i są uwzględnione w planach dotyczących polskiego terminalu LNG w Świnoujściu.

– Rozpoczniemy 2017 rok od ważnej operacji. Przeładujemy pierwszy ładunek LNG małej skali w Kłajpedzie. To nowa aktywność dla naszej grupy i jeden ze strategicznych kierunków rozwoju handlu gazem – powiedział Dalius Misiunas, prezes Lietuvos Energija.

W dniach 1-2 stycznia 2017 roku Kłajpedę odwiedzi tankowiec norweskiego Skangassu o nazwie Coral Energy, który odbierze LNG na mocy porozumienia Litgas, Lietuvos Duju Tiekimas i Statoila. Do jego zbiorników trafi do 15 tysięcy m3 LNG.

Przeładunek LNG na mniejsze jednostki to perspektywiczna usługa oferowana w terminalach LNG i zwiększająca ich rentowność. Podobną działalność ma rozwijać obiekt świnoujski. Inna usługa to bunkrowanie jednostek typu dual fuel napędzanych częściowo gazem skroplonym. Polskie PGNiG i Lotos we wrześniu tego roku dostarczyły 120 m3 LNG do zbiorników statku SIEM HARMONY.

USA: Snowden współpracuje z rosyjskim wywiadem

Parlamentarna Komisja Wywiadu w USA opublikowała 23 grudnia odtajniony raport, według którego były kontraktor Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA) Edward Snowden utrzymuje kontakt z wywiadem rosyjskim.

W 2013 roku Snowden przekazał mediom tysiące dokumentów NSA na temat metodologii szpiegowskiej agencji. Spowodowały one pogorszenie nastrojów społecznych w USA i zwiększenie niechęci Europejczyków do współpracy wywiadowczej ze Stanami Zjednoczonymi.

Kontraktor uciekł do Rosji, gdzie posiada obecnie azyl. Według ustaleń autorów 37-stronnicowego raportu utrzymuje on stały kontakt ze Służbą Wywiadu Rosji. Ustalenia pokazują, że retoryka Snowdena składa się z „kłamstw, wyolbrzymień i istotnych przemilczeń”.

– Snowden miał i nadal posiada kontakt z rosyjskimi służbami wywiadowczymi – czytamy w raporcie. Uciekinier do Rosji zaprzecza tej tezie. Uważa się za whistleblowera, czyli obrońcę wolności obywatelskich, który w dobrej wierze odtajnił amerykańskie dokumenty.

Raport został zatwierdzony przez komisję składającą się z przedstawicieli obu amerykańskich partii. Jego najważniejszym ustaleniem jest, że Snowden nie był whistleblowerem. Mimo to reżyser Olivier Stone wypuścił do kin film pt. Snowden, opisujący działalność uciekiniera, jako heroiczną walkę z establishmentem.

Rosyjski Balcerowicz zaleca ręczne sterowanie gospodarką

Uznawany za liberała Aleksiej Kudrin, który będzie pisał program gospodarczy prezydenta Władimira Putina przed wyborami prezydenckimi w 2018 roku, zdiagnozował przyczynę porażki dotychczasowych reform.

Zdaniem Kudrina opór administracji i spory lobbystów z ekspertami doprowadziły do porażki realizacji reform ekonomicznych w Rosji. Takie są wnioski raportu Centrum Badań Strategicznych, któremu szefuje Rosjanin.

Z analizy Strategii 2020, dekretów prezydenckich i priorytetowych projektów rosyjskich wynika, że brak zaangażowania władz i nadmierne skupienie się na agendzie ekonomicznej uniemożliwiły wdrożenie reform gospodarczych. Sama strategia miała być jedynie niespełnioną deklaracją woli. Z sondy eksperckiej przeprowadzonej przez Centrum tylko 29  procent jej założeń zostało zrealizowanych.

Analizowane reformy to zmiana systemu płac, reforma emerytalna, obniżenie wydatków sektora publicznego, rozwój budżetu na modernizację, ochrona przed drenażem mózgów i reforma podatkowa. Większość z nich zdaniem ekspertów Kudrina nie została wdrożona, lub wręcz podąża w przeciwnym od założonego kierunku.

Autorzy raportu stwierdzają, że ponowna podwyżka cen ropy może kusić Kreml do porzucenia reform. Mimo to Centrum proponuje stworzenie grup eksperckich przy ministerstwach lub ponadresortowej grupy zajmującej się wdrożeniem reform. Nowe twory powinny mieć prawo do „ręcznej kontroli” przemian tam, gdzie zawodzi normalna ścieżka administracyjna.

Kudrin ma przygotować program gospodarczy Władimira Putina do wyborów prezydenckich zaplanowanych na 2018 rok. Być może znajdą się w nim elementy ręcznego sterowania gospodarką.

RBC

Generał Putina w Rosniefcie znaleziony martwy

Jeden z głównych menadżerów rosyjskiego Rosnieftu, dawniej generał FSB, Oleg Erowinkin został znaleziony martwy na tylnym siedzeniu swego samochodu.

Zmarłego znalazł kierowca Lexusa, który wezwał służby bezpieczeństwa. Sprawę bada Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB), której generałem był przed rozpadem Związku Sowieckiego Erowinkin.

Rzecznik prasowy Rosnieftu Michaił Leontiew poinformował, że 61-letni oficjel miał problemy z sercem. Erowinkin w maju 2008 roku rozpoczął pracę jako szef sekretariatu wicepremiera Igora Sieczina, który obecnie jest prezesem Rosnieftu. W 2012 roku został szefem jednego z biur Rosnieftu. W latach poprzedzających pracę w naftowym gigancie był on związany z administracją prezydencką i Władimirem Putinem.

Agencja RIA Novosti podaje, że prawdopodobną przyczyną śmierci był atak serca.

RIA Novosti

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s