Komisja nie ustępuje PGNiG. Trybunał zbiera opinie do 16 stycznia. Kissinger doradza Trumpowi uznanie aneksji Krymu

OPAL NEL Nord Stream:PGNiG poinformowało 27 grudnia, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zawiesił decyzję Komisji w sprawie dopuszczenia Gazpromu do większej przepustowości infrastruktury w Niemczech. Komisja jest pewna swych racji.

:Doświadczony dyplomata i zwolennik realizmu w polityce zagranicznej Henry Kissinger doradza prezydentowi-elektowi USA pogodzenie się z nielegalną aneksją Krymu przez Rosję.

Komisja nie ustępuje PGNiG. Trybunał zbiera opinie do 16 stycznia

Wojciech Jakóbik

PGNiG poinformowało 27 grudnia, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zawiesił decyzję Komisji w sprawie dopuszczenia Gazpromu do większej przepustowości infrastruktury w Niemczech. Komisja jest pewna swych racji.

Trybunał odmówił komentarza na temat postępowania w sprawie skargi polskiej spółki PGNiG na decyzję Komisji z 28 października tego roku w sprawie dopuszczenia rosyjskiego giganta do większej przepustowości odnogi gazociągu Nord Stream 1 w Niemczech, czyli OPAL. Zwiększenie wyłączności na dostęp z 50 do 80-90 procent może według Polaków poskutkować ugruntowaniem pozycji monopolisty w Europie Środkowo-Wschodniej i zagrożeniem dla dostaw przez Ukrainę.

Biuro prasowe Komisji Europejskiej poinformowało, że odpowie ona na zarzuty PGNiG „w odpowiednim czasie”. Według informacji BiznesAlert.pl Bruksela razem z Gazpromem, niemieckim operatorem gazociągu OPAL, regulatorem rynku energii w Niemczech i PGNiG przedstawią swoje argumenty Trybunałowi do 13 stycznia. Następnie unijny sąd zważy racje stron i „we właściwym czasie” przedstawi wyrok.

– Komisja jest pewna, że jej decyzja jest w pełni zgodna z trzecim pakietem energetycznym – poinformowała Bruksela w oświadczeniu dla dziennikarzy. Zapisy pakietu chronią rynek energii i gazu przed monopolistami. Zwolnienia spod ich obowiązywania, jak w przypadku OPAL, są obwarowane szeregiem warunków, których zdaniem prawników PGNiG, decyzja z 28 października nie spełnia.

Stały przedstawiciel Federacji Rosyjskiej przy Unii Europejskiej Władimir Czyżow uznał, że polskie zarzuty odnośnie możliwego zwiększenia dostępu Gazpromu do gazociągu OPAL nie będą miały konsekwencji.

– To atak na Nord Stream 2 i Rosję. Nie będzie żadnych konsekwencji. Po pierwsze składają swoją skargę z opóźnieniem, a po drugie myślę, że upolitycznianie tej sprawy jest oczywiste nie tylko dla unijnego sądu, ale i każdego niezależnego obserwatora – ocenił Rosjanin.

PGNiG podkreśla w rozmowie z BiznesAlert.pl, że skarga została złożona w terminie przez co było możliwe zawieszenie decyzji Komisji przez Trybunał, o czym firma poinformowała 27 grudnia.

Kissinger doradza Trumpowi uznanie aneksji Krymu

The Independent

Doświadczony dyplomata i zwolennik realizmu w polityce zagranicznej Henry Kissinger doradza prezydentowi-elektowi USA pogodzenie się z nielegalną aneksją Krymu przez Rosję.

93-letni dyplomata, były doradca prezydenta Richarda Nixona, miał spotkać się kilkukrotnie z Donaldem Trumpem, który 20 stycznia przejmie stery Białego Domu. Według gazety The Independent pozycjonuje się on w roli pośrednika ponownego zbliżenia między Waszyngtonem a Moskwą. Ma on dobre stosunki z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.

Gazeta spekuluje, że promowany przez Kissingera układ miałby uwzględniać akceptację przez USA zajęcia terytorium Ukrainy na Krymie przez Rosję z marca 2014 roku w zamian za wycofanie sił rosyjskich z wschodniego terytorium ukraińskiego w Donbasie.

Warto zwrócić uwagę, ze dyplomata znany z ugodowej postawy wobec Chin i Rosji jest obecnie lobbystą posiadającym własną firmę zajmującą się wpływaniem na polityków. W jego myśli politycznej stałym elementem jest dążenie do równowagi poprzez ustępstwa na rzecz rywali geopolitycznych, czyli Chin i Rosji.

Dzięki działaniom Kissingera z 1979 roku USA zdołały zantagonizować Pekin z Moskwą pomimo faktu, że obie stolice należały do obozu socjalistycznego. Obecnie zwolennicy jego linii przekonują, że USA powinny wykorzystać do tego samego celu zbliżenie z Rosją. Krytycy tego podejścia wskazują, że współpraca rosyjsko-chińska jest w interesie obu stron i nie przezwycięży jej appeasement Stanów wobec reżimu Władimira Putina.

Ceny ropy spadają przez niepewność porozumienia naftowego

Reuters

W środę 28 grudnia ceny ropy naftowej spadały. Rynek czeka na realizację porozumienia naftowego producentów z OPEC i spoza kartelu, które ma wejść w życie 1 stycznia Nowego Roku.

Brent kosztował około 56 dolarów a WTI 53 dolary. Ze względu na oczekiwanie skutków porozumienia analitycy spodziewają się małych obrotów na rynku ropy przed końcem grudnia.

Kraje kartelu OPEC porozumiały się z czternastoma producentami spoza organizacji o ograniczeniu wydobycia o prawie 1,8 mln baryłek dziennie z podziałem obciążeń i ustępstwami na rzecz niezdecydowanych państw. Największym udziałowcem cięć będzie Arabia Saudyjska, która notuje obecnie rekordowy poziom wydobycia.

W przekonaniu analityków jakikolwiek sygnał o nieprzestrzeganiu porozumienia przez kraje-sygnatariuszy będzie się wiązał ze spadkami cen ropy, podobnie jak wysokie oczekiwania wobec układu wywindowały je powyżej 50 dolarów.

Tymczasem z Iraku płyną sygnały o możliwości wyłamania się z porozumienia. Kraj stawia pod znakiem zapytania swą gotowość do wprowadzenia cięć już 1 stycznia zgodnie z ustaleniami. Z kolei rosyjski Gazprom Nieft zwiększa prognozę wydobycia do 5 procent, czyli więcej, niż deklarował przed porozumieniem naftowym.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s