FBI potwierdza zasadność sankcji USA za cyberataki. Senat USA rygorystycznie oceni kandydaturę szefa Exxona na sekretarza stanu

Źródło:  ONZ
Źródło: ONZ

:W odpowiedzi na wprowadzenie nowych sankcji wobec Rosji przez USA prezydent-elekt Donald Trump zwołał kryzysowe spotkanie z szefami amerykańskich agencji wywiadowczych.

:Republikański senator USA McCain wezwał kandydata na sekretarza stanu Rexa Tillersona, szefa Exxon Mobil, do wyjaśnienia jego relacji z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Polityk nazwał go „przestępcą i mordercą”.

FBI potwierdza zasadność sankcji USA za cyberataki. Rosja liczy na Trumpa

W odpowiedzi na wprowadzenie nowych sankcji wobec Rosji przez USA prezydent-elekt Donald Trump zwołał kryzysowe spotkanie z szefami amerykańskich agencji wywiadowczych.

Jak podaje Reuters odbędzie się ono „w przyszłym tygodniu”. – W obronie interesów naszego kraju i jego wspaniałego narodu spotkam się z szefami społeczności wywiadowczej w celu pozyskania informacji na ten temat – zadeklarował Trump, który 20 stycznia przejmie władzę w Waszyngtonie od Baracka Obamy, który dekretem wprowadził nowe sankcje. Rosjanie liczą na to, że po zmianie administracji USA mogą anulować dekret Obamy.

Doradca Trumpa Kellienn Conway przekonuje, że poprzez wprowadzenie nowych sankcji Barack Obama chce „zepchnąć Trumpa do narożnika” i ograniczyć jego swobodę działania po przejęciu władzy. – Nawet sympatycy działań Obamy w innych obszarach przyznają, że zrobił to by ograniczyć wolność działania prezydenta-elekta Trumpa. To źle, kiedy polityka staje się głównym motorem działania. Nie ma to nic wspólnego z pokojowym transferem władzy w demokracji – powiedziała telewizji CNN.

– Ciągle słyszeliśmy podczas kampanii wyborczej: „Rosja, Rosja, Rosja” – oceniła Conway. Jej zdaniem nawet, jeśli Rosja jest zamieszana w cyberataki na sztab wyborczy Hillary Clinton, to porażka kandydatki Demokratów wynika z jej własnych błędów, a nie sukcesu hakerskiego Rosjan. – Nie sądzę, by Władimir Putin nie pozwolił jej konkurować w Pensylwanii, Wisconsin i Michigan – ironizowała przedstawicielka ekipy Trumpa.

Nowe sankcje

Administracja Baracka Obamy wprowadziła sankcje wobec Rosji i 35 osób ze względu na podejrzenie ich odpowiedzialności za cyberataki odnotowane w czasie wyborów prezydenckich, które miały zakłócić proces wyborczy. Prezydent-elekt Donald Trump namawiał do rezygnacji ze stanowczej odpowiedzi.

Sankcje wyznaczone w dekrecie prezydenckim objęły wojskowy i cywilny wywiad rosyjski (GRU i FSB), a także czterech oficerów GRU. Departament Skarbu USA dołączył do listy sankcji czterech Rosjan związanych z atakami cybernetycznymi na USA w celu pozyskania środków i informacji personalnych.

Departament Stanu zarządził także zamknięcie dwóch rosyjskich nieruchomości, które w jego przekonaniu były wykorzystywane do celów szpiegowskich. 35 rosyjskich funkcjonariuszy wywiadu uzyskało status persona non grata w Stanach.

CNN podaje, że w odpowiedzi na amerykańskie sankcje Rosjanie zamierzają zamknąć Anglo-Amerykańską Szkołę w Moskwie. Uczęszczają do niej obecnie dzieci dyplomatów amerykańskich, kanadyjskich i brytyjskich rezydujących w stolicy Rosji. Załoga ambasady USA ma ponadto uzyskać zakaz odwiedzania resortu wypoczynkowego w Srebrzanym Borze.

Rzeczniczka rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych Maria Zacharowa zapowiedziała adekwatną odpowiedź. – Jakiekolwiek działania przeciwko dyplomatom rosyjskim w USA odbije się na dyplomatach amerykańskich w Rosji – ostrzegła.

Podobne ostrzeżenie wystosował rzecznik prezydenta Władimira Putina. – Oczywiście adekwatna odpowiedź bazująca na zasadzie wzajemności będzie. Nasza reakcja wywoła znaczący dyskomfort po stronie amerykańskiej w tych samych obszarach – zadeklarował Dmitrij Pieskow reprezentujący Kancelarię Prezydenta Federacji Rosyjskiej. Jego zdaniem nowe sankcje USA są „nielegalne i nieuzasadnione”.

– Tego rodzaju akcje są destrukcyjne dla naszych relacji dwustronnych i podejmowane przez ustępującą administrację. Wygląda to na całkowicie nieprzewidzianą agresję – ocenił. Jego zdaniem nieznane pozostaje stanowisko prezydenta-elekta Donalda Trumpa, który nie kontaktował się w tej sprawie z Putinem. – Nie mieli oni dotąd znaczących kontaktów – przyznał rzecznik.

Raport

Departament Skarbu i Federalne Biuro Śledcze (FBI) opublikowały wspólny raport na temat dwóch ataków hakerskich na USA z lata 2015 roku (APT 28) i wiosny 2016 roku (APT 29). Służby amerykańskie zaklasyfikowały je do kategorii Advanced Persistent Threat – zaawansowanych, długotrwałych ataków w internecie. Z dokumentu wynika, że oba zostały przeprowadzone przez grupę hakerów z Rosji. FBI przyznało im kryptonim Grizzly Steppe.

Ataki polegały na pozyskiwaniu informacji z systemów rządowych, organizacji badawczych, uniwersytetów i korporacji na całym świecie. Narzędziem działania podczas APT 28 był phishing, czyli wykorzystywanie fałszywych stron internetowych ślących pliki z wirusem na dyski ofiar w celu pozyskiwania danych. APT 29 wykorzystywał fałszywe maile. Kliknięcie na łącze w nich zawarte sprawiało, że na dysk ofiary trafiał plik z wirusem pozwalającym na kradzież korespondencji elektronicznej. Rosjanom udało się zainfekować infrastrukturę sztabu wyborczego Hillary Clinton, a według FBI, przekazać je potem mediom.

Z raportu wynika, że rosyjski wywiad dalej prowadzi cyberataki przeciwko agencjom rządowym USA. Do ostatniego doszło w listopadzie 2016 roku niedługo po wyborach prezydenckich.

Reuters/CNN/Kommiersant/RBK/Wiedomosti

Senat USA rygorystycznie oceni kandydaturę szefa Exxona na sekretarza stanu

Republikański senator USA McCain wezwał kandydata na sekretarza stanu Rexa Tillersona, szefa Exxon Mobil, do wyjaśnienia jego relacji z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Polityk nazwał go „przestępcą i mordercą”.

Podczas wizyty w Wilnie amerykański senator odniósł się do obaw o to, że Tillerson mógłby służyć w nowej roli interesom Exxona i sprzyjać zbliżeniu z Rosją w celu powrotu firmy na koncesje wydobywcze w Arktyce, co byłoby możliwe po zniesieniu sankcji USA wobec rosyjskiego sektora naftowego.

– Ja i szereg moich kolegów mamy wątpliwości odnośnie Pana Tillersona oraz jego działalności w przeszłości, a szczególnie relacji z Władimirem Putinem – powiedział McCain, który jest przewodniczącym senackiej Komisji Sił Zbrojnych USA. Senat musi wyrazić zgodę na kandydaturę Tillersona. – Mam obawy, ale jednocześnie jestem przekonany o tym, że damy Panu Tillersonowi możliwość uzasadnienia, dlaczego jest on właściwym kandydatem na sekretarza stanu – dodał Republikanin.

McCain odniósł się także do opinii prezydenta-elekta Donalda Trumpa, który stwierdził, że Amerykanie powinni w relacjach z Rosją „odejść od kontrowersji”. – Zgadzam się z prezydentem-elektem, że musimy iść naprzód i nie pozwolić na wpływ na wybory z zewnątrz, szczególnie ze strony Władimira Putina, który jest przestępcą i mordercą – ocenił senator.

Część Republikanów domaga się dalszego zaostrzenia sankcji. Lindsey Graham kojarzona z McCainem oceniła, że nowe obostrzenia powinny dotyczyć „Putina i jego wewnętrznego kręgu” współpracowników, bo „nic w Rosji nie dzieje się bez ich zgody”.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s