Polska jest światową stolicą smogu. Ekolodzy przyłączają się do krytyków kandydata na sekretarza stanu USA

Koncesje objęte porozumieniem Exxon Mobil-Rosnieft. W obliczu sankcji USA wobec rosyjskiego sektora naftowego, Exxon musiał wycofać się z Arktyki do 10 października 2014 roku.
Koncesje objęte porozumieniem Exxon Mobil-Rosnieft. W obliczu sankcji USA wobec rosyjskiego sektora naftowego, Exxon musiał wycofać się z Arktyki do 10 października 2014 roku.

:Gazeta Financial Times informuje o rekordowych poziomach smogu w mieście Skała w Polsce. Według Światowej Organizacji Zdrowia w naszym kraju znajduje się 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast w Europie.

:Część prawników uznaje dostęp do ochrony klimatu za prawo konstytucyjne. Zamierzają zapytać o stosunek do niej kandydata na sekretarza stanu USA Rexa Tillersona, szefa koncernu Exxon Mobil.

Polska jest światową stolicą smogu. Może zapłacić 4 mld zł kary

Financial Times

Gazeta Financial Times informuje o rekordowych poziomach smogu w mieście Skała w Polsce. Według Światowej Organizacji Zdrowia w naszym kraju znajduje się 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast w Europie.

W grudniu poziom smogu w Skale przekroczył 979 mikrogramów na metr kwadratowy powietrza. W znanym z zanieczyszczenia Pekinie ten poziom wynosi 737 mikrogramów. Także w grudniu po raz pierwszy w historii Warszawa wprowadziła darmową komunikację na jeden dzień, w którym poziom zanieczyszczenia był szczególnie dotkliwy.

W czerwcu Komisja Europejska zgłosiła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przeciwko Polsce za naruszenie dyrektywy o czystym powietrzu. Poziom szkodliwych cząsteczek przekroczył limit w 46 badanych regionach. Warszawie grozi kara do 4 mld złotych.

Financial Times twierdzi, że za zanieczyszczenie odpowiada przemysł węglowy, nie wspominając jednak, że jego źródłem w Polsce są głównie transport i piece węglowe. Barbara Toczko z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska przypomina, że za 50 procent zanieczyszczeń odpowiada ogrzewanie domów a za 13 procent ruch samochodów.

Brytyjska gazeta wskazuje Kraków, jedno z najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast w Polsce, za przykład działania na rzecz walki z problemem. Samorząd przyjął prawo zakazujące wykorzystanie węgla i drewna w ogrzewaniu domostw do 2019 roku. Mimo to w zeszłym roku, w którym wymieniono około 4500 węglowych bojlerów na ekologiczne, zainstalowano także 13 tysięcy nowych urządzeń opalanych węglem.

Turcja szuka sprawcy noworocznego zamachu

Politico.eu

Służby bezpieczeństwa szukają sprawcy zamachu w Istambule, który otworzył ogień w jednym z klubów nocnych stolicy Turcji godzinę przed Nowym Rokiem. Zginęło co najmniej 39 osób, a 69 jest rannych.

Premier Binali Yildrim poinformował, że poszukiwany jest mężczyzna, który porzucił swą broń długą na miejscu zdarzenia i uciekł w chaosie wywołanym strzelaniną. W trakcie ataku trwającego siedem minut zdołał przeładować broń dwa razy. Wśród zmarłych jest wielu obcokrajowców, ale nie zginął żaden Polak.

Władze w Istambule szukają sprawcy kolejnego już zamachu terrorystycznego. Prezydent Recep Tayyip Erdogan ocenił, że na niepodległość jego kraju czyhają siły, „które chcą powstrzymać zmiany”. W przeciwieństwie do przeszłych ataków nie oskarżył o ich przeprowadzenie mniejszości kurdyjskiej ani rzekomej opozycji pod przewodnictwem Fethullaha Gulena, dysydenta oskarżanego o inspirację próby puczu wojskowego z lipca 2016 roku.

Ekolodzy przyłączają się do krytyków kandydata na sekretarza stanu USA

United Press International

Część prawników uznaje dostęp do ochrony klimatu za prawo konstytucyjne. Zamierzają zapytać o stosunek do niej kandydata na sekretarza stanu USA Rexa Tillersona, szefa koncernu Exxon Mobil.

Przed wyznaczeniem na sekretarza stanu Tillerson musi przejść przesłuchania w Kongresie USA. Prawnicy z organizacji ekologicznych domagają się od niego obrony „fundamentalnego prawa konstytucyjnego do dostępu do systemu klimatycznego zdolnego utrzymać ludzkie życie”.

Prośbę o zajęcie stanowiska w tej sprawie skierowała do szefa Exxon organizacja Our Children’s Trust przez kancelarię Sidley Austin reprezentująca American Petroleum Instititue, National Association of Manufactures i American Fuel and Petrochemical Manufacturers. To organizacje lobbingowe przemysłu wydobycia ropy naftowej, w których Tillerson zajmował prominentne stanowisko.

Tillerson ściągnął na siebie krytykę długoletnim zaangażowaniem we współpracę gospodarczą USA-Rosja. Przedstawiciele Exxona wielokrotnie domagali się zdjęcia sankcji na poszukiwanie ropy naftowej w Rosji pomimo nieuregulowania sytuacji na Ukrainie, gdzie Rosja prowadzi nadal wojnę w Donbasie i okupuje Krym.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s