Podatek zabija węgiel na Wyspach. Rynek czeka na owoce porozumienia naftowego

Węgiel:Według ośrodka ICIS tego lata brytyjskie elektrownie węglowe nie będą w stanie konkurować o dostęp do sieci elektroenergetycznej z blokami gazowymi ze względu na różnicę kosztów.

:Ceny ropy naftowej rosną w oczekiwaniu na skutek porozumienia naftowego. Nie wiadomo, czy układ o ograniczeniu wydobycia przyjęty przez kraje kartelu OPEC i czternastu producentów spoza organizacji będzie realizowane.

Podatek zabija węgiel na Wyspach

ICIS

Według ośrodka ICIS tego lata brytyjskie elektrownie węglowe nie będą w stanie konkurować o dostęp do sieci elektroenergetycznej z blokami gazowymi ze względu na różnicę kosztów.

Ze względu na wyższe koszty obsługi, utrzymania i dostaw węgla, bloki na to paliwo nie mogą konkurować z technologią CCGT. ICIS stawia tezę, że albo wzrośnie istotnie efektywność energetyki węglowej w pierwszym kwartale przyszłego roku, co wymagałoby znacznego spadku cen importu węgla do Europy, albo CCGT będą dominować w miksie energetycznym wielkiej Brytanii, co z kolei przełoży się na wzrost zapotrzebowania na gaz.

Głównym powodem spadku rentowności energetyki węglowej jest podatek węglowy wprowadzony przez Londyn. W Niemczech, gdzie nie ma takiego obciążenia, bloki węglowe utrzymują udział w miksie energetycznym, jako bardziej opłacalne od elektrowni gazowych, które sprawdzają się jedynie w szczytach zapotrzebowania – podaje ICIS.

Rynek czeka na owoce porozumienia naftowego

Reuters

Ceny ropy naftowej rosną w oczekiwaniu na skutek porozumienia naftowego. Nie wiadomo, czy układ o ograniczeniu wydobycia przyjęty przez kraje kartelu OPEC i czternastu producentów spoza organizacji będzie realizowane.

Ropa Brent kosztuje już ponad 57 dolarów za baryłkę. Ta sama ilość mieszanki WTI jest warta ponad 54 dolary. Porozumienie naftowe podpisane przez OPEC, Rosję i innych producentów ma zapewnić redukcję wydobycia o 1,8 mln baryłek dziennie i przełożyć się na wzrost cen surowca.

W oczekiwaniu na owoce porozumienia ropa już drożeje. Mimo to trend może się odwrócić, jeśli efektywność układu zostanie podana w wątpliwość. Tymczasem Irak unika deklaracji o tym, że wprowadzi cięcia wydobycia zgodnie z planem od 1 stycznia. Iran przyznaje w oficjalnych komunikatach, że realizacja porozumienia nie jest pewna.

Reuters podaje, że Oman i Rosja przygotowują się już do wdrożenia cięć. Libia, która została wyłączona z ograniczeń, zwiększa wydobycie z 600 do 685 tysięcy baryłek dziennie.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s