Irak narusza porozumienie naftowe przez Kurdów. Kandydat na sekretarza stanu USA pali za sobą mosty do Exxona

Siedziba Komisji Europejskiej w Brukseli. Zdjęcie: Wikipedia
Siedziba Komisji Europejskiej w Brukseli. Zdjęcie: Wikipedia

:Jak informuje agencja Reuters premier Iraku Haider al-Abadi ostrzega, że autonomia kurdyjska eksportuje więcej ropy niż to ustalono w celu wypełnienia przez kraj warunków porozumienia naftowego.

:Szef Exxon Mobil Rex Tillerson zgodził się na zerwanie wszelkich powiązań z firmą w oczekiwaniu na nominację na sekretarza stanu USA. Zapowiedział ją prezydent-elekt Donald Trump, który 20 stycznia przejmie władzę.

Gazprom chce zbudować Nord Stream 2 do końca 2019 roku

W informacji na temat kontrowersyjnego projektu Nord Stream 2 rosyjski Gazprom zaktualizował termin realizacji inwestycji.

Po spotkaniu zarządu spółka poinformowała o nowych poczynaniach związanych z realizacją Nord Stream 2. We wrześniu zamówiła budowę kołnierzy betonowych, prace logistyczne i składowanie rur w firmie Wasco Group. Dwie rosyjskie firmy metalurgiczne dostarczyły wtedy pierwsze rury do Finlandii. W październiku rury dotarły do składowiska w Niemczech. Pierwsze prace inżynieryjne ruszyły na brzegach Rosji i Niemiec.

W Zatoce Greifswaldzkiej ruszyły prace geotechniczne w celu oceny oddziaływania na środowisko. Spółka Allseas podpisała w grudniu 2016 roku list intencyjny o budowie pierwszej z dwóch planowanych nitek gazociągu na odcinku morskim.

Gazociąg zakłada przepustowość 55 mld m3 rocznie z opcją powiększenia jej do 60 mld m3 rocznie. Ma ciągnąć się wzdłuż szlaku Nord Stream 1 z tą różnicą, że rozpocznie bieg w Ust-Łudze a nie Wyborgu. Wyjdzie na brzeg w Greifswaldzie.

Rosjanie kontynuują projekt pomimo rosnącej krytyki państw Europy Środkowo-Wschodniej, które wskazują, że nowy gazociąg ugruntuje dominację Gazpromu w tej części kontynentu i zagrozi rozwojowi alternatywnych źródeł dostaw, a także podkopie pozycję Ukrainy wspieranej przez Unię Europejską.

Komisarz ds. energii Unii Europejskiej Miguel Arias Canete przyznał, że projekt powinien zostać zablokowany, ale Bruksela nie posiada do tego odpowiednich narzędzi, które leżą w gestii polityków państw członkowskich.

Śledztwo antymonopolowe: Komisja bada propozycję Gazpromu

Platts

We wtorek 3 stycznia Komisja Europejska poinformowała, że rosyjski Gazprom zadeklarował zmianę postępowania w celu ugodowego zakończenia śledztwa antymonopolowego.

Komisja ma „starannie ocenić, czy propozycja odnosi się w sposób wybiegający w przyszłość do obaw Brukseli o zagrożenia dla konkurencji sankcjonowanej przez unijne regulacje antymonopolowe”.

– Aby były efektywne, zmiany powinny uwzględniać wolny przepływ gazu w Europie Środkowo-Wschodniej w konkurencyjnych cenach – powiedziała rzecznik Komisji. Zarzuca ona Gazpromowi niesprawiedliwe ceny, dzielenie rynków i nieuprawniony wpływ na infrastrukturę przesyłową w regionie.

Formalne deklaracje Gazpromu wpłynęły do Komisji 27 grudnia. Nie ma terminu odpowiedzi Brukseli na pismo. Jeżeli deklaracje rosyjskiej spółki zadowolą instytucję, usankcjonuje je ona prawnie, co pozwoli Rosjanom uniknąć kary finansowej. Jeżeli potem Gazprom złamie ustalenia, kara może sięgnąć 10 procent jego światowych przychodów.

Gazprom jest dominującym dostawcą do Europy Środkowo-Wschodniej.

Kandydat na sekretarza stanu USA pali za sobą mosty do Exxona

Reuters

Szef Exxon Mobil Rex Tillerson zgodził się na zerwanie wszelkich powiązań z firmą w oczekiwaniu na nominację na sekretarza stanu USA. Zapowiedział ją prezydent-elekt Donald Trump, który 20 stycznia przejmie władzę.

Tillerson zgodził się na przekazanie akcji spółki wartych 2 mln dolarów, które miałby otrzymać w nadchodzącej dekadzie, niezależnemu funduszowi w celu uniknięcia konfliktu interesów. Zrezygnuje także z premii wartej 4,1 mln dolarów i innych korzyści związanych z rezygnacją ze stanowiska. Obecny prezes spółki obiecuje także sprzedać ponad 600 tysięcy akcji Exxona, które posiada obecnie.

Nowym prezesem ma zostać Darren Woods. Stanie się to w styczniu po odejściu Tillersona. Jego następca pracuje w spółce od 1992 roku. Jego ostatnie stanowisko to dyrektor na Europę, Afrykę i Bliski Wschód.

Kandydat na sekretarza stanu musi jeszcze przejść przez proces akceptacji w Kongresie, gdzie narasta krytyka jego więzi z Rosją.

Od wyniku wyborów prezydenckich akcje Exxona zyskały na giełdzie 6,5 procent wartości i kosztowały ponad 90 dolarów za sztukę.

Irak narusza porozumienie naftowe przez Kurdów

Reuters

Jak informuje agencja Reuters premier Iraku Haider al-Abadi ostrzega, że autonomia kurdyjska eksportuje więcej ropy niż to ustalono w celu wypełnienia przez kraj warunków porozumienia naftowego.

Informacja o tym, że Rosja i Oman z grupy państw, które zgodziły się na limity wydobycia ropy razem z innymi uczestnikami układu krajów OPEC i czternastu producentów spoza organizacji, ograniczyły wydobycie, wywołała wzrost ceny ropy. Wieści z Iraku mogą ją obniżyć.

W listopadzie OPEC zgodził się na ograniczenie wydobycia ropy o 1,2 mln baryłek dziennie od 1 stycznia 2017 roku. W ramach porozumienia przyjęto kwoty dla poszczególnych krajów, wśród których Irak, jako drugi producent w organizacji, zgodził się obciąć wydobycie o 200 tysięcy baryłek do 4,351 mln baryłek dziennie. W celu ograniczenia tego poziomu, narzucił Kurdom ograniczenie eksportu.

– Region eksportuje więcej niż zakłada jego udział o ponad 17 procent wyznaczone w budżecie – powiedział Abadi. Budżet zbojkotowany przez partię kurdyjską w irackim parlamencie zakładał, że autonomia otrzyma prawo eksportu 250 tysięcy baryłek dziennie ze złóż pod jej kontrolą. Regulacja nie dotyczy złóż spornych z rządem centralnym.

Od 2013 roku Kurdowie eksportują ropę do Turcji poprzez własny ropociąg bez konsultacji z Bagdadem. W listopadzie wysłali tamtędy 587,646 mln baryłek.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s