Gazprom ponownie zmniejsza dostawy przez OPAL. Białoruś nie spłaciła długu więc Rosja przykręci kurek z ropą

Gazociągi Nord Stream, OPAL i NEL
Gazociągi Nord Stream, OPAL i NEL

:Operator OPAL Gastransport GmbH w rozmowie z portalem Natural Gas World przyznał, że Gazprom musiał ponownie zredukować dostawy przez niemiecką odnogę Nord Stream o nazwie OPAL do limitu 50 procent przepustowości obowiązującego przed decyzją Komisji o zwiększeniu dostępu Rosjan do magistrali. Do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez Trybunał Sprawiedliwości UE nie będzie nowych aukcji na dodatkową przepustowość OPAL.

:Ministerstwo energetyki Rosji planuje ograniczyć dostawy ropy na Białoruś w pierwszym kwartale 2017 roku o 12 procent – podają źródła Kommiersanta.

Gazprom ponownie zmniejsza dostawy przez OPAL

Wojciech Jakóbik

Operator OPAL Gastransport GmbH w rozmowie z portalem Natural Gas World przyznał, że Gazprom musiał ponownie zredukować dostawy przez niemiecką odnogę Nord Stream o nazwie OPAL do limitu 50 procent przepustowości obowiązującego przed decyzją Komisji o zwiększeniu dostępu Rosjan do magistrali. Do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez Trybunał Sprawiedliwości UE nie będzie nowych aukcji na dodatkową przepustowość OPAL.

Zgodnie z Mechanizmem Alokacji Przepustowości Gazowej (CAM) aukcje na przepustowość OPAL są organizowane 16 dnia każdego miesiąca. Operator planował zapowiedzieć styczniową aukcję 9 stycznia. Nie mógł to zrobić, bo nawet, jeśli Trybunał wyda wyrok w dniu zakończenia zbierania wniosków 16 stycznia, to czasu będzie za mało, by zebrać oferty na przepustowość.

Oznacza to, że do końca stycznia może być notowany wzrost wykorzystania OPAL w oparciu o decyzję Komisji Europejskiej, ale w lutym prawdopodobnie go nie będzie, jeśli Trybunał orzeknie na niekorzyść decyzji.

PGNiG i rząd polski złożyły do Trybunału skargę na decyzję Komisji Europejskiej, która pozwala Rosjanom słać więcej gazu przez Niemcy szlakiem Nord Stream 1-OPAL. W ich przekonaniu wzmocni ona monopol rosyjskiego giganta na rynku Europy Środkowo-Wschodniej i zagrozi alternatywie, jak terminal LNG w Świnoujściu czy postulowany Korytarz Norweski. Podobnie argumenty przedstawia strona ukraińska, która obawia się także marginalizacji szlaku ukraińskiego w dostawach rosyjskiego gazu do Europy.

Białoruś nie spłaciła długu więc Rosja przykręci kurek z ropą

Ministerstwo energetyki Rosji planuje ograniczyć dostawy ropy na Białoruś w pierwszym kwartale 2017 roku o 12 procent – podają źródła Kommiersanta.

Z terminarza przekazanego 28 grudnia stronie białoruskiej do którego dotarła gazeta wynika, że dostawy mają wynieść 4 zamiast 4,5 mln ton. – Moskwa i Mińsk nie były w stanie dojść do porozumienia w sprawie spłaty długu Białorusi za rosyjski gaz do końca 2016 roku. Dług rósł od stycznia zeszłego roku kiedy Białoruś domagając się rabatu na dostawy surowca jednostronnie płaciła mniej. Do końca listopada dług wyniósł około 425 mln dolarów. W odpowiedzi Moskwa powiązała sprawę dostaw gazu z dostawami ropy, zmniejszając je z obiecnych 5,3 mln ton w pierwszym kwartale zeszłego roku do 3,5 mln ton, a w okresie październik-grudzień do 3 mln ton – czytamy w publikacji do której dotarł Kommiersant.

Moskwa zgodziła się w zeszłym roku, że w zamian za spłatę długu przez Mińsk obniży swe zyski z cła na dostawy ropy w celu obniżenia jej kosztów dla Białorusi. Strony nie doszły jednak do porozumienia przed końcem roku. Wicepremier Białorusi Władimir Siemaszko ogłosił, że liczy na porozumienie w pierwszym kwartale 2017 roku. Przyznał jednak, że na razie rozmowy nie przyniosły efektu.

Mińsk zapowiedział, że podniesie taryfy tranzytowe na dostawy ropy przez jego terytorium. W październiku groził, że wzrosną o 50 procent, co podniosłoby koszty dostaw z Rosji do Europy. Według nieoficjalnych danych Deutsche Welle od 1 stycznia tego roku wzrost miał wynieść 20,5 procent.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s