Rozmowy o porozumieniu nuklearnym w cieniu Trumpa. Cyberwojska krajów świata ruszają na front

Jak i kiedy skończą się rozmowy Zachodu z Iranem?
Jak i kiedy skończą się rozmowy Zachodu z Iranem?

:Gazeta Kommiersant podaje, że nie tylko Rosja oskarżana przez USA o cyberataki posiada jednostki wojskowe działające w cyberprzestrzeni. Znajduje się jednak w pierwszej piątce krajów, które stworzyły cyberwojska.

:We wtorek 10 stycznia odbędzie się spotkanie komisji zajmującej się realizacją porozumienia nuklearnego Iranu z krajami Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcami (P5+1).

Rozmowy o porozumieniu nuklearnym w cieniu Trumpa

We wtorek 10 stycznia odbędzie się spotkanie komisji zajmującej się realizacją porozumienia nuklearnego Iranu z krajami Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcami (P5+1).

W Wiedniu spotkają się międzynarodowi mediatorzy z USA, Chin, Rosji, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec oraz z Iranu. Jednym z głównych tematów rozmów ma być zapewniona w zeszłym roku ustawowo możliwość przedłużenia sankcji amerykańskich wobec Iranu. Irańczycy uznają ten ruch za naruszenie ustaleń P5+1.

Komisja została ustanowiona 14 lipca 2015 roku w ramach porozumienia nuklearnego, które umożliwiło zdjęcie z Iranu sankcji międzynarodowych wprowadzonych w obawie, że użyje on cywilnego programu jądrowego do pozyskania materiału niezbędnego do budowy własnej bomby atomowej.

W zamian za współpracę Iranu kraje zachodnie, w tym USA, miały zdjąć sankcje wobec niego. Ze względu na utrzymujące się obawy w Waszyngtonie, Amerykanie nie zdjęli wszystkich sankcji. Prezydent-elekt Donald Trump zapowiada restrykcyjne podejście do porozumienia nuklearnego. Przejmie władzę w Białym Domu 20 stycznia.

Do Iranu trafi 116 ton czystego uranu i 77 ton ciężkiej wody z Rosji w celu kompensacji eksportu do Omanu, Rosji i USA. Gwarantem niewykorzystania uranu do celów wojskowych przez Iran przez 25 lat będzie Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej.

Cyberwojska krajów świata ruszają na front

Gazeta Kommiersant podaje, że nie tylko Rosja oskarżana przez USA o cyberataki posiada jednostki wojskowe działające w cyberprzestrzeni. Znajduje się jednak w pierwszej piątce krajów, które stworzyły cyberwojska.

Specjalistyczne jednostki zajmujące się cyberbezpieczeństwem w celach militarnych albo wywiadowczych istnieją według gazety w Rosji, USA, Chinach, Wielkiej Brytanii i Korei Północnej. Jednostki te w coraz większym stopniu wykorzystują narzędzia do walki informacyjnej, czego przykładem mogły być rosyjskie działania w okresie kampanii wyborczej w USA stwierdzone przez amerykańskie służby.

Z ustaleń Zecurion Analytics wynika, że formalnie jednostki cyberwojska posiada kilkadziesiąt państw, a nieformalnie ponad sto z nich. Najwięcej na tego typu podmioty wydają Stany Zjednoczone (7 mld dolarów rocznie), którzy zatrudniają w tym celu około 9 tysięcy ludzi. Rosja posiada około tysiąca specjalistów pracujących w cyberwojsku, którzy kosztują rocznie około 300 mln dolarów.

Wnioski Zecuriona kwestionują niektórzy analitycy, którzy twierdzą, że trudno potwierdzić liczby przedstawione przez ośrodek. Mimo to publikuje on zestawienie wydatków i ilości etatów w największych jednostkach cyberwojska na świecie.

Kraj Finansowanie Etaty
USA 7000 9000
Chiny 1500 20000
Wielka Brytania 450 2000
Korea Południowa 400 700
Rosja 300 1000
Niemcy 250 1000
Francja 220 800
Korea Północna 200 4000
Izrael 150 1000

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s