Tankowiec Sirius Star na Oceanie Indyjskim
Tankowiec Sirius Star na Oceanie Indyjskim

Iran śle kolejne komunikaty o możliwym rozwoju współpracy z Polską. Choć polscy politycy promują wzmocnienie więzi gospodarczych, spółki zachowują ostrożność ze względu na warunki rynkowe i niepewność odnośnie polityki USA – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

W lutym wysocy przedstawiciele polskiego PGNiG mają odwiedzić Iran, gdzie spotkają się z delegacją firmy National Iranian South Oil Company (NISOC) w celu zakończenia negocjacji o wspólnym zwiększeniu wydobycia na polach naftowych prowincji Chuzestan – podaje agencja Mehr za dyrektorem zarządzającym NISOC.

Iran kusi umowami na gaz i ropę

Bijan Aliopur potwierdza, że PGNiG znalazło się wśród gigantów naftowych jak Total, Shell, Eni, Gazprom, CNPC, Inpex, Kogas i Petronas, którzy zostali dopuszczeni do przetargu na koncesje wydobywcze w Iranie.

Alipour wyraził przekonanie, że gdy tylko dojdzie do porozumienia z PGNiG na mocy nowej formuły kontraktu na wydobycie (Irański Kontrakt Naftowy), zostaną podpisany kontrakty ramowe na dostawy ropy i gazu z Grupą Lotos i PKN Orlen, które są w trakcie negocjacji na ten temat.

Ostrożność polskich spółek

Jednak z informacji BiznesAlert.pl wynika, że PGNiG nie mierzy w umowy na dostawy surowca, ale zysk z umowy serwisowej na złożu Soumar. Tymczasem Grupa Lotos i PKN Orlen, pomimo optymistycznych informacji w irańskich mediach, zdecydują o ewentualnym kontrakcie długoterminowym w zależności od warunków rynkowych.

PKN Orlen posiada już umowę z rywalem Irańczyków – Saudi Aramco. Obie polskie spółki sprowadzają irańską ropę na spocie, by zbadać jej właściwości chemiczne przed decyzją o kontrakcie długoterminowym.

Nacisk na serwis

Firma National Iranian Oil Company (NIOC), spółka-matka NISOC, także naciska na umowę serwisową z Polakami. Informuje, że razem z PGNiG bada możliwości wspólnego wydobycia ze złoża Soumar w zachodniej prowincji Kermanszach. – Polacy zbadają strukturę geologiczną i zasoby w pół roku, a potem przekażą wyniki NIOC – podał wicedyrektor spółki Gholamreza Manouchehri.

Przyznał, że Polacy zdobyli już doświadczenie w tego rodzaju badaniach na Morzu Północnym i w Pakistanie. Wyraził nadzieję na pozyskanie polskiego „najwyższej jakości know-how wydobywczego”.

Polskie ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugli śródlądowej podjęło rozmowy o rozwoju współpracy przy transporcie morskim. Według agencji Mehr podczas wizyty delegacji National Iranian Tanker Company, wysocy przedstawiciele PGNiG, PKN Orlen i Grupy Lotos zaoferowali irańskim tankowcom serwis w polskich portach.

Zdaniem dyrektora NITC Sirousa Kianersiego, PGNiG było zainteresowanie dostawami LPG z użyciem floty irańskiej. – Grunt pod rozwój współpracy z firmami polskimi w różnych sektorach, także w sektorze transportu morskiego i dostawach gazu skroplonego oraz produktów naftowych został przygotowany – ocenił.

MSZ: Liczymy na małe kontrakty

Nastroje tonował w czerwcu minister spraw zagranicznych RP Witold Waszczykowski. Ze względu na skalę działalności i możliwości finansowe polskich spółek gazowych i naftowych nie celujemy w pełnoskalową rywalizację z globalnymi graczami w rozumieniu wielkich kontraktów inwestycyjnych, które są priorytetowe z punktu widzenia irańskiego ministerstwa ropy – przyznał Waszczykowski.

– Jest jednak nadal wielka przestrzeń do współpracy przy mniejszych kontraktach, głównie w sektorze usług: badań geologicznych, wydobycia, odwiertów i budowy oraz zarządzania infrastrukturą naziemną. Spółki siostry PGNiG mają znaczące doświadczenie w realizacji tego typu umów międzynarodowych i na pewno Iran może być ich partnerem. Rozmowy trwają i patrzymy na nie z optymizmem – mówił.

Niepewność wobec polityki USA

Rezerwa Polaków może wynikać z faktu, że prezydent-elekt Donald Trump zapowiada zaostrzenie polityki wobec Iranu, a Stany Zjednoczone zdecydowały o przedłużeniu ich unilateralnych sankcji wobec tego kraju. Trump krytykuje także porozumienie nuklearne, które stało się przyczynkiem do zniesienia obostrzeń USA i Unii Europejskiej zakazujących Iranowi sprzedawać węglowodory na ich rynkach i zaangażowania zachodnich firm w irański sektor wydobywczy.

Jak pisałem w tekście z września 2015 roku, niektórzy menadżerowie polscy wskazują, że nieoficjalnie Amerykanie lobbują przeciwko kontraktom długoterminowym z Iranem. Inni rozmówcy BiznesAlert.pl pragnący zachować anonimowość twierdzą, że to nieprawda, a o braku umowy długoterminowej z Iranem przesądzają warunki rynkowe, które każą wstrzymać się z wyborem ich oferty.

– Ewentualne sankcje amerykańskie niewątpliwie mogą utrudnić warunki współpracy z Iranem. Wiele zależeć będzie od decyzji UE w tym względzie. Polska aktywnie zaangażowała się w odbudowę kontaktów z Iranem, co ma przełożenie na rosnącą wymianę handlową – przyznaje Departament Komunikacji Ministerstwa Rozwoju w rozmowie z BiznesAlert.pl.

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading