Trump uderza w Unię, USA i Merkel. Po Syrii czas na Libię? Rosja może uruchomić nową falę migracji

Władimir Putin:W wywiadzie dla gazet Bild oraz The Times of London prezydent-elekt USA Donald Trump krytykuje NATO i Unię Europejską. Pierwszą organizację nazywa „przestarzałą” a drugiej wróży dezintegrację.

:Jak donosi EU Observer, rząd Malty ostrzega, że Rosja może wywołać wojnę domową Libii, co przełoży się na wzrost liczby migrantów uciekających do Unii Europejskiej.

Rewolucja łupkowa uderzy w porozumienie naftowe. Wenezuela ma plan

Wenezuela ostrzega uczestników porozumienia naftowego, że może ono nie wystarczyć, by utrzymać ceny ropy na wyższym poziomie. Ma przedstawić swoją propozycję działania.

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro zapowiedział w przemowie przed Sądem Najwyższym, że planuje przedstawić nową inicjatywę na rzecz „stabilizacji” cen ropy. Miałaby ona uzupełnić obowiązujące porozumienie naftowe.

Porozumienie nie wystarczy

– W przyszłym tygodniu Wenezuela prześle list z nową propozycją, nową formułą stabilizacji realnych i uczciwych cen, aby rządy-sygnatariusze układu mogły ją zbadać i omówić – powiedział Maduro. Jego zdaniem 25 krajów wydobywających ropę naftową, które podpisały porozumienie powinno spotkać się w pierwszym kwartale 2017 roku w Katarze. Ma wysłać do nich specjalne delegacje dyplomatyczne w tej sprawie.

10 grudnia kraje kartelu naftowego OPEC i 11 producentów spoza organizacji podpisało porozumienie o ograniczeniu wydobycia o prawie 1,8 mln baryłek (1,2 mln w OPEC i 600 tysięcy poza nim) dziennie poprzez wprowadzenie podziału na indywidualne limity, na straży wypełnienia których ma stać Kuwejt.

Ma obowiązywać od 1 stycznia do 30 czerwca 2017 i ulec rewizji. Irak i Rosja nie wprowadziły pełnego poziomu cięć pomimo rozpoczęcia okresu ich obowiązywania, ale deklarują, że zrobią to do końca miesiąca.

Na spotkaniu w Wiedniu zaplanowanym na 22 stycznia OPEC ma przyjąć mechanizm weryfikacji wywiązywania się z porozumienia. Wtedy także ma zostać rozważona opcja przyjęcia do układu nowych sygnatariuszy. Wyłączona z konieczności cięć Libia stabilnie zwiększa wydobycie do 700 tysięcy baryłek dziennie. – Wzrost wydobycia w USA połączony z tym w Libii może poważnie uderzyć rynek w przyszłości – przekonuje Tariq Zahir z Tyche Capital Advisors LCC.

Rewolucja łupkowa zagrozi porozumieniu

Ze względu na osiągnięcie porozumienia naftowego ceny ropy naftowej systematycznie rosną z małymi wahaniami. Pomimo zmniejszenia podaży przez państwa-sygnatariuszy, wydobycie ropy łupkowej w USA, które było głównym czynnikiem utrzymującym ceny na niższym poziomie, ma według ekspertów rosnąć.

Cena ropy amerykańskiej WTI kosztowała w piątek 13 stycznia około 53 dolary ze względu na brak wiary inwestorów w to, że porozumienie naftowe zostanie zrealizowane zgodnie z planem. – Dane amerykańskie i polityka rządu USA może zniwelować wszelkie cięcia planowane przez Arabię Saudyjską i innych – ocenił Rob Haworth z U.S. Bank Wealth Management.

Od czerwca 2014 roku do lutego 2016 roku ropa WTI staniałą z ponad 107 do 26 dolarów. Dzięki porozumieniu podrożała do ponad 53 dolarów, ale w przyszłości wydobycie z USA ma rosnąć i wpływać na wzrost podaży. Ośrodek Wood Mackenzie twierdzi jednak, że nie wystarczy to, aby zniwelować efekt układu producentów.

Wenezuela obawia się, że obecne porozumienie jednak nie wystarczy. W przyszłym tygodniu przedstawi nową propozycję. Liczba wiertni na amerykańskich polach naftowych spada według Baker Hughes drugi tydzień z rzędu. Jest ich obecnie 522 sztuki. W 10 z 12 minionych tygodni ich liczba rosła. Krótki spadek ma być oddechem przed dalszym wzrostem zapowiadanym na 2017 i 2018 rok. Według Barclays producenci z Ameryki Północnej mają w 2017 roku wydać na wydobycie o 27 procent więcej niż w zeszłym.

Rosji wystarczy 50 dolarów za baryłkę

Jednak utrzymanie się baryłki Brent powyżej pułapu 50 dolarów wystarczy, aby ustabilizować budżet rosyjski. Minister finansów Anton Siluanow przyznał, że wbrew obawom Rosjanom uda się zachować rezerwy finansowe. – Będziemy w stanie utrzymać Fundusz Rezerw, jeżeli ceny ropy utrzymają się w okolicach 50 dolarów za baryłkę – zadeklarował. Jego zdaniem taka cena gwarantuje odnowienie zasobów innego źródła dofinansowania z budżetu – Funduszu Bogactwa Narodowego w 2017 roku.

Reuters/Bloomberg

Trump uderza w Unię, USA i Merkel. Liczy na układ z Rosją

W wywiadzie dla gazet Bild oraz The Times of London prezydent-elekt USA Donald Trump krytykuje NATO i Unię Europejską. Pierwszą organizację nazywa „przestarzałą” a drugiej wróży dezintegrację.

Uderzenie w Unię Europejską

W rozmowie z dziennikiem niemieckim Bild opublikowanym w niedzielę 15 stycznia Trump zapowiada zwrot w polityce wobec Rosji i problemy NATO oraz Unii Europejskiej. Jego zdaniem decyzja Wielkiej Brytanii o wyjściu z Unii to sukces, za którym mogą pójść podobne decyzje w innych krajach europejskich.

Zdaniem przyszłego prezydenta USA, Unia jest narzędziem służącym utrzymaniu dominacji Niemiec w celu zwycięstwa ze Stanami w rywalizacji gospodarczej, dlatego nie ma dla nich znaczenia, czy oprze się rozkładowi. – Jeśli mnie pytacie, to sądzę, że wyjdą kolejne kraje – ocenił. Stwierdził, że decyzja Londynu o Brexit była „mądra”.

Uderzenie w NATO

Prezydent-elekt skrytykował także NATO. – Jest ono przestarzałe, bo zostało zaprojektowane wiele, wiele lat temu – powiedział. – Po drugie, niektóre kraje nie płacą tyle ile powinny”, a NATO „nie zajmuje się terroryzmem”.

Uderzenie w Merkel

Najwięcej krytyki Trump skierował pod adresem polityki migracyjnej kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Uznał ją za „katastroficzną pomyłkę”.

Zwrot ku Rosji

The Times cytuje Trumpa, który miał stwierdzić, że liczy na „dobre układy z Rosją”. W tym kontekście dopuścił możliwość zastąpienia reżimu sankcji poprzez układ, na przykład w sprawie obniżenia liczebności głowic nuklearnych. – Są sankcje wobec Rosji. Zobaczmy czy jesteśmy w stanie zrobić z nią dobre układy – powiedział gazecie.

Prezydent-elekt obejmie władzę w USA dnia 20 stycznia.

Bild/Bloomberg

Po Syrii czas na Libię? Rosja może uruchomić nową falę migracji

Jak donosi EU Observer, rząd Malty ostrzega, że Rosja może wywołać wojnę domową Libii, co przełoży się na wzrost liczby migrantów uciekających do Unii Europejskiej.

Według ministra spraw zagranicznych Malty George’a Vella, libijski przywódca Khalifa Haftar powoli podbija terytorium Libii od wschodu na zachód i zbliża się do Trypolisu gdzie stacjonuje legalny rząd uznawany przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Jeżeli połączy siły z zachodnim stronnictwem z Zintane, może wybuchnąć nowa wojna domowa. Ta z kolei sprowokuje nową falę uchodźców.

Malta jako kraj wyspowy o małej populacji szczególnie obawia się zmiany struktury demograficznej. Vella ostrzegł, że z Haftarem kontaktuje się Rosja, która na razie jednak przestrzega zakazu handlu bronią z tym watażką. – Trudno jednak przewidzieć, co stanie się w przyszłości – ocenił Vella. – Nie czuję się z tym komfortowo. Wiemy od dawna, że marzeniem Rosjan jest posiadanie baz wojskowych na Morzu Śródziemnym – dodał.

Khalifa Haftar odwiedził lotniskowiec Admirał Kuźniecow podczas jego wizyty na Morzu Śródziemnym. Na wideokonferencji z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu omówili „palące sprawy walki z międzynarodowymi grupami terrorystycznymi na Bliskim Wschodzie”.

Prezydencja Malty w Radzie Europejskiej trwa od stycznia do czerwca 2017 roku. Zamierza ustalić z legalnym rządem Libii układ o ograniczeniu fali uchodźców. Po zamknięciu korytarza bałkańskiego, migranci używają głównie szlaku przez Libię by dotrzeć do Unii Europejskiej. Kolejne próby zamachu stanu destabilizują sytuację w tym kraju, potęgując ruchy uciekinierów.

Nie wiadomo jak na działania Rosji zareaguje prezydent-elekt USA Donald Trump po przejęciu władzy 20 stycznia. Wielokrotnie wyraził nadzieję na wspólną walkę z terroryzmem we współpracy z reżimem Władimira Putina. Jego doradcy ds. bezpieczeństwa mitygowali je.

EU Observer

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s